Sari la conținut

DreamDestinations


Vizitator PopaCosmin
 Share

Postări Recomandate

Vizitator PopaCosmin

Vara asta vreau sa dau o fuga la trei din cele mai mari parcuri de distractie din Europa:

, Rust, Germania

, PortAventura Park, Salou, Tarragona, Spania

&
, Alton Towers, Staffordshire, Anglia

 

Tura va fi de 7500-8000 km

Cazare: la cort si motel

Durata: 2-3 saptamani

Cost: 1500 - 2500 euro

Eu merg relativ regulamentar plus 20/30 km peste limita

 

Cine vrea sa mearga e bine venit, pentru detalii ne putem intalnii la o bere si discutam.

Perioada nu e batuta in cuie, insa va fi in perioada iulie - septembrie.

 

lpDpq.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Uau, si eu ma gandisem la o astfel de tura chiar pe la mai multe parcuri de dicstractie. Mai e si DisneyLand in Paris, Pratter in Viena etc.

E cam ambitioasa tura ta iar bugetul e clar subestimat.

Din experienta pot sa-ti spun un lucru e foarte frustrant sa bati atata drum doar cu scopul de a ajunge la o destinatie indepartata. Adica treci pe langa multe locuri misto pe care nu ai timp sa te opresti sa le vezi.

E o tura mai mult de mers decat de vazut. Si la atata drum banuiesc ca o sa bati autostrazile nu drumurile nationale ca nu-ti ajung 2 saptamani, iar pe autostrazi e si scump si nici nu vezi mare lucru.

Noi, acum 2 ani am mers de la Bucuresti, Budapesta-Venetia, am traversat nordul Italiei, Franta si Spania pentru a ajunge in Gibraltar. Drum de 3 zile, 4000 de km in mare goana (iti dai seama ca media e de peste 1000 km/zi). Am stat la motel ieftin 3 in camera si a costat cam 1000 de euro/om. Autostrazile sunt f scumpe in Franta si Spania dar cel mai frustrant a fost ca n-am vazut nimic si am trecut pe langa Venetia, Monte Carlo, Napoli, multe locuri de vazut.

E bine la o tura asa de lunga sa iei in calcul cam 300 km /zi ca sa te poti bucura de peisaj, altfel faci doar km

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator PopaCosmin

eu imi facusem planul pt parcul de distractii din Soltau,germania,pt vara asta.poate ne legam de un drum,nu mai devreme de iulie

 

Ne-om intalnii la o iesire de uichend si vorbim :crack:

Daca nu ma insel noi am fost pe Pasul Shipca anul trecut? :huh: (ne-am intalnit la Veliko)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

frate e mult si e departe ce vrei tu sa faci. daca scopul in sine sunt parcurile atunci drumul nu conteaza, baga gaz si da-i bataie. nu sunt de acord cu vazutul a tot ce misca pe o ruta, cred ca e un complex, fie al omului sarac fie al celui care face un lucru o singura data in viata. am mai spus, pe unde ma duc las in mod deliberat locuri nevazute, stiind ca ma voi intoarce. chiar si asa am inceput sa am dificultati in alegerea traseelor. mai fericiti sunt enduristii, eu sunt cu asfaltul.

p.s. - cu bugetul mai gandeste-te, numai gazul se duce spre mie. poate doar daca esti vreun yoghin si-ti ajunge hrana spirituala si ce vine de la soare.

Editat de Doru BMW
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Corect, e 1000E numai benzina cu un consum de 5%... Mai pune o mancare ceva, mai pune un camping in tarile unde n-ai voie sa pui cortul "in natura"=gratis (Austria, Germania, Spania, Anglia, etc.)

 

 

Cat despre celelalte parcuri mentionate... parca n-as pune Prater-ul in aceeasi oala cu celelalte.

 

Portaventura este superb, si daca vrei sa ai timp sa te dai o data in toate vartelnitele atunci mergi cu bilet de 2 zile. La furious Baco am stat la coada ~80 de minute (pentru 2-3 minute de adrenalina).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...