Sari la conținut

Flat Trackere


Vizitator
 Share

Postări Recomandate

Cam de un an si ceva m-a lovit obsesia Flat Tracker-elor. Asta dupa ce am gasit ceva mai interesant decat cafe-racer-ele.

O sa incep prin a posta cateva poze si filmulete legate de subiect

 

Yamaha XS 650, motor legenda.

1.jpg

 

Triumph Street Triple, o tentativa a nemtilor...

HellfireMotorcorner1_1500.JPG

 

Cum sa uitam de Harley XR (in cazul de fatza 1200)

RIH2008071.jpg

 

Legendarul Harley XR 750

harley-davidson-XR750.jpg

 

Suzuki SV 650..

suzukiflattrackerlarge.jpg

 

Kawasaki W650

100_5486.jpg

 

Honda Dominator

DSC_3224.jpg

 

http://www.youtube.com/watch?v=hjsZrtrTXKs

 

Singurul Harley pe care l-as cumpara

 

http://www.youtube.com/watch?v=sNvn1ilHYrM

Editat de Vizitator
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

asta ar fi cam un supermoto vintage,greu de facut pt a fi folosit pt ce a fost creat si bineinteles ,,unde'' este o problema.

 

e relativ, pentru ca asa poti vorbi de orice tip de motocicleta, sportivele sunt doar pt pista, nekedurile pt oras, chopperele doar pt drumurile drepte din america, super moto doar de pista, cros doar ep cam si tot asa mai departe...

 

prima data am vazut un flat tracker in Ace, acum un an si ceva, era un rock'n'roller cu o honda CR 500 din '80 si ceva, modificata super fain. Facea wheely si dadea clasa la aia cu sportive si streetfightere.

 

Rat%2BSnapper%2BHayride%2B17.JPG

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cafe-racerele sint un pic fortat introduse aici,dar am zis ca au multe elemente custom si isi au radacinile comune cu chopperele oarecum,dar cu astea chiar exagerati,iar daca este si un XR printre ele,asta nu cred ca le face sa aiba loc printre chopperisti/cruiseristi.

 

 

B.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pentru unu cu harley vorbesti prostii...si fara sa te jignesc

Flat trackingu' a inceput cu Harley-uri (oricat de mult imi displace ideea) si se practica doar in America .

Mai tarziu europenii (triumph) au mers sa le dea peste bot cu bonneville modificate (asa cum au incercat Harley si Indian sa faca pe desteptii la Isle of Man, dar nu le-a mers), apoi au mai intrat in hora si BSA, ceva mai tarziu (mult mai tarziu) japonezele.

Si inca ceva, Flat Trackere sunt noul curent custom, in toate revistele de customuri gasesti flat trackere.

 

"On any sunday" e un documentar in care ai sa gasesti lucruri interesante, inclusiv campionatu national de flat tracking (din 70 si ceva)

http://www.imdb.com/title/tt0067527/

 

A ca acum kawa rupe mai tot in campionatul american asta nu mai e vina mea,

 

Si ce radacini comune au cafe racerele cu chopperele ????

Cafe racerele sunt streetfighterele din vremurile apuse. Erau modificate pentru a se da TARE. Ia zi tu mie ca intri in curba cu harley-ul tau asa cum intri cu cb 750. Toti care aveau cafe racere visau la Isle of Man, cum am zis mai sus si Harley a incercat dar nu prea le-a reusit, asa ca s-au intors la drumurle lor lungi si drepte.

Editat de Vizitator
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu inca nu am vazut Flat tracker de cumparat, facut de fabrica pana la tentativa XR 1200

daca nu e de cumparat si curentul exista inseamna ca cineva le face, deci sunt custom

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pentru unu cu harley vorbesti prostii...si fara sa te jignesc

Flat trackingu' a inceput cu Harley-uri (oricat de mult imi displace ideea) si se practica doar in America .

Mai tarziu europenii (triumph) au mers sa le dea peste bot cu bonneville modificate (asa cum au incercat Harley si Indian sa faca pe desteptii la Isle of Man, dar nu le-a mers), apoi au mai intrat in hora si BSA, ceva mai tarziu (mult mai tarziu) japonezele.

Si inca ceva, Flat Trackere sunt noul curent custom, in toate revistele de customuri gasesti flat trackere.

 

"On any sunday" e un documentar in care ai sa gasesti lucruri interesante, inclusiv campionatu national de flat tracking (din 70 si ceva)

http://www.imdb.com/title/tt0067527/

 

A ca acum kawa rupe mai tot in campionatul american asta nu mai e vina mea,

 

Si ce radacini comune au cafe racerele cu chopperele ????

Cafe racerele sunt streetfighterele din vremurile apuse. Erau modificate pentru a se da TARE. Ia zi tu mie ca intri in curba cu harley-ul tau asa cum intri cu cb 750. Toti care aveau cafe racere visau la Isle of Man, cum am zis mai sus si Harley a incercat dar nu prea le-a reusit, asa ca s-au intors la drumurle lor lungi si drepte.

 

ca de obicei,te basici cind intra in vorba un harley-ist,si o iei la modul personal....dupa care o iei pe aratura,cu britanici nustiu-ce,ba ca japonezii nustiu-ce,de parca a avut cineva treaba cu ei...dude,ce dracu va dau aia de mincare acolo???

era o parere ref. la design,ca nu prea se incadreaza cu categoria de forum la care scriem.atit.

Editat de TheFatBob
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

te asigur ca are multi amici harley-isti si nu se pune problema asa dar precum se stie posesorii de harley sunt mai mandri decat restul muritorilor si ajung sa plictiseasca lumea cu ridicarea in slavi a acestei marci... n-ai ascultat niciodata o melodie pana ti s-a acrit apoi n-ai mai vrut nici sa auzi de ea 3 ani? sper ca intelegi unde bat...

 

din pacate acest topic nu putea sa excluda motocicletele Harley, istoria a fost scrisa deja

 

si daca nu se incadreaza la categoria asta atunci unde?

e totusi vorba de motociclete Vintage si custom. Chiar si cele noi sunt custom pt ca asa ceva nu se cumpara!!

Editat de Vizitator
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

o fi avind preteni harley-isti dar prima lui propozitie e cu atac la harley,so...plus referirile subtile cu japonezele care bat tot acuma,tralala...gizzz,ce cafea beti voi la Ace CAFE???

ps:radacinile comune se regasesc in motorizare si "customizare",dar e obositor sa va tot explice lumea,voi o tineti pe a voastra si pace...f bine,dar nu mai aruncati cu noroi gratuit,intr-o zi s-ar putea sa va murdariti!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

o fi avind preteni harley-isti dar prima lui propozitie e cu atac la harley,so...plus referirile subtile cu japonezele care bat tot acuma,tralala...gizzz,ce cafea beti voi la Ace CAFE???

ps:radacinile comune se regasesc in motorizare si "customizare",dar e obositor sa va tot explice lumea,voi o tineti pe a voastra si pace...f bine,dar nu mai aruncati cu noroi gratuit,intr-o zi s-ar putea sa va murdariti!

 

 

sa inteleg ca eu daca pun un motor de harley pe un streetfighter motocicleta e de fapt chopper?

 

daca tu te simti atacat inseamna ca musai vrei sa confirmi spusele mele legate de mandria harley-istilor.

cred ca tu in posturile tale ai facut cel putin 2 atacuri la persoana nu la motocicleta. a pomenit cineva de ace cafe aici? a da, ai pomenit tu!

 

nu era vorba ca japonezele bat harley-ul ci ca harley si-a luat-o cand a ajuns la Isle of Man, pt ca britanicii aveau motociclete construite sa ia curbe stranse. exista si documetar pe tema asta, nu o spun eu.

asa e relieful aici, asa s-au dezvoltat si motocicletele.

eu nu vad nici un atac la adresa Harley aici, pur si simplu americanii construiau diferit si nu erau adaptati!

 

sper ca urmatoarele posturi sa fie legate de flat-trackere

cheers!

 

XLST3-Sportster.JPG

 

exemplar de Harley de inspiratie flat track prezentat la Alexandra Palace International Custom Show

Editat de Vizitator
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

dap! si mie mi-a luat ochii! asta da Harley!

ce ma bucur ca revine in atentie albastrul deschis, fix culoarea care mi-au trimis-o desteptii ce mi-au incurcat comanda.

acum ca vad ce bine da pe motor parca nu-mi mai vine sa ii strang de gat :lol: :lol: :lol:

 

inca una si ma duc:

sportster+street+tracker.JPG

Editat de Vizitator
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 5 months later...
  • 2 weeks later...

?!

 

???????????????

 

flat-out nu are nici o treaba cu flat-trackerele

 

asta inseamna flat-track race

si dupa cum se poate observa nu exista nici o legatura cu pozitiile de pilotaj din poza de mai sus

Editat de Vizitator
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...