Sari la conținut

Beginner


Ragnarok
 Share

Postări Recomandate

Salut!

Uite ca am ajuns si eu pe site-ul asta, planuiam cam de mult, da', na, fuckulta, etc...

Am 21 de ani si ceva si... vreau si eu un bike. Postez in "bucata" asta de forum pentru ca sunt innebunit dupa choppere, decizia e clara, vreau chopper.

Am permisu', da' pe motor nu am mers decat prin poligon si... cam atat. Nu am prieteni care sa aiba motoare asa ca nu am prea avut ocazie.

Vreau sa va cer cateva sfaturi:

1. Considerand ca probabil pe la vara o sa dispun cam de 500 de euroi, ce ma sfatuiti? Nu am cunostinte prea multe de mecanica, da' am "simt", si asta nu am zis-o numai eu. Ideea e ca si daca ar fi de lucru la motor, m-as descurca, mai ales ca mai am un mecanic prin familie.

Daca are vreo importanta, am 1,85 m inaltime, 65 kg si sigur nu o sa "sar" de 70 de kile, mai ales daca ma uit la tata-miu...

 

2. Dupa ce o sa iau "bestia" cred ca o sa am nevoie de cineva care sa ma invete cat de cat cum se merge; ceva voluntari?...

 

Multumesc anticipat!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In primul rand, merci mult pentru raspuns.

In al doilea rand: nici nu ma gandeam sa cumpar un chopper gata facut, ci sa iau ceva si sa mi-l fac eu cum vreau. Am ceva idei in cap, dupa ce trece s(tr)esiunea ma apuc sa le pun pe hartie.

As mai vrea ceva detalii: cam pe la cat se ridica un chopper in stare decenta si cam cat ar mai trebui sa mai bag in el ca sa il modific cum vreau eu?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

As mai vrea ceva detalii: cam pe la cat se ridica un chopper in stare decenta si cam cat ar mai trebui sa mai bag in el ca sa il modific cum vreau eu?

shtii bancu' ala de pe vremuri... cu cine se invecineaza URSS?... Rasp: cu cine vrea ea! asha shi cu chopperele: costa cat vrei tu... :D

 

bun venit si felicitari pentru entuziasm! daca ai de cand sa customizezi un motor gandeste-te ca multa vreme o sa te cam uiti la el - ti-as recomanda macar primul an sa te dai cu el si cand o-ncepe sa ploua te dai la el... sunt destule motoare care merita atentia da' sa tzii cont ca la banii astia vei lua un motor in care CU SIGURANTA vei baga nasul - $i nu numai - periodic... eu shtiu cel putzin un amic care daca punea deoparte (sau avea deodata) banii bagati in motor (fo' 400 euro) si in reparatii, piese de schimb, vopsit, caucioace, uleiuri, consum mare de benzina etc. (fo' 1,000 euro) ishi lua o japoneza decenta... da' in cazu' asta el ce mai repara?... E?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca ai de cand sa customizezi un motor gandeste-te ca multa vreme o sa te cam uiti la el - ti-as recomanda macar primul an sa te dai cu el si cand o-ncepe sa ploua te dai la el... sunt destule motoare care merita atentia da' sa tzii cont ca la banii astia vei lua un motor in care CU SIGURANTA vei baga nasul - $i nu numai - periodic... eu shtiu cel putzin un amic care daca punea deoparte (sau avea deodata) banii bagati in motor (fo' 400 euro) si in reparatii, piese de schimb, vopsit, caucioace, uleiuri, consum mare de benzina etc. (fo' 1,000 euro) ishi lua o japoneza decenta... da' in cazu' asta el ce mai repara?... E?

Te inteleg ce spui, da' mie chiar mi-ar place sa am in ce sa-mi bag nasu'; singura conditie ar fi sa imi pot baga nasu' ca sa nu raman cu ea in sosea... Si oricum , japonezele nu ma tenteaza... Da' chiar deloc! :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ideal ar fii sati iei motorul sa mergi cu el citva timp cu el pina ii inveti smecheriile si dupa aia sal modifici...nu uita ca incepe vara si incep si intilnirile si ar fii pacat sa lucri la motor cind altii merg la intilniri

ai mai cunoaste opinii la intilniri ai mai vedea motoare modificate tiai forma o idee

sfatul meu :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

eh...man...nici eu nu stiu prea multe...dar ...ca idee...de modificat mi se par foarte faine

simson-urile.

Eu tocmai mi-am luat unul...intr-o stare cam jalnica...desi stiu ca la capitolul piese de cumparat ...si functionare la drum lung e cam greu....hm...e primul motor...totusi

....de modificat ar mai merge neprele ,uralele...astea rusesti pe care am auzit ca le poti lua foarte bine , daca ai cum sa mergi in Rep. Moldova cu ceva saci de zahar (2-3?)....pare de ras...dar am auzit ca omuletii aia nu o duc prea pe roze.

cam asta ar fi ...din "vastele " mele cunostinte

sper sa iti vina vreo idee, cu 500 E gasesti motor sigur pt facut una bucata chopper

toate bune

Sky

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu zic ca la banii astia nu poti sa-ti iei decat un nipru in stare buna daaaar,

mare atentie!!!!! ca sa-l aduci la ceea ce-ti doresti iti mai trebuie cel putin inca o mie (si vre-o doua ierni de munca :D )Uite ce am facut eu cu 2000 !

post-24-1084234522_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu zic ca la banii astia nu poti sa-ti iei decat un nipru in stare buna daaaar,

mare atentie!!!!! ca sa-l aduci la ceea ce-ti doresti iti mai trebuie cel putin inca o mie (si vre-o doua ierni de munca :D )Uite ce am facut eu cu 2000 !

Superb, omule, superb! Sa-l calaresti :P sanatos... Catre asa ceva m-as orienta si eu, ramane de vazut cu banii :D ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mmm...tocmai mi-am comandat de pe net o carte de Miyamoto Musashi:)))

...am facut rost de o parte din banii pe care trebuie sa ii dau la actele motorului (traiasca calculatoarele....ca eu l-am vandut pe al meu!) ieri am dat HDD-ul...azi poate sistemul de sunet Tevion 5.1 ...si uite asa completez puzzle-ul...hihihi...o fac si pe asta...mmmrrrrr:)))ei...cine stie....poate anul asta ne vedem 'face to face"....?

pe curand

Sky

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

×
×
  • Creează nouă...