Sari la conținut

Plimbare incepatori 11 sau 12 iunie Siriu.


rdarogeorges
 Share

Postări Recomandate

Slaut,

 

 

 

Avand in vedere ca weekendul urmator va fi unul prelungit si aparent vremea va fi buna (sper sa nu se schimbe pana atunci) eu as vrea sa fac o plimbare mai lunga un pic : Bucuresti - Urziceni - Buzau - Nehoiu - baraj Siriu - Intorsura Buzaului - Brasov si apoi inapoi la Bucuresti (pe DN1 sau Cheia). Conform maps.google.com traseul are in jur de 420 de km si ar fi cam 5 ore jumate de mers si 150 ron benzina (mers economic). Traseul nu este fix, este doar orientativ.

Eu sunt incepator si o consider acest traseu ca o plimbare, fara excese si grandomanisme. Consider viteza legala ca fiind suficienta.

Daca mai sunt doritori care au chef de o plimbare relaxanta pana la Siriu va rog sa imi spuneti. De altfet, cine stie starea drumului (eu stiu ca e OK drumul pana la Siriu, mai sus nu am fost), rog sa posteze aici.

 

 

Numai bine,

George

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 97
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Drumul era OK acum circa un an, intre timp am inteles ca au cazut bolovani pe el si l-au reparat, in rest plimbare placuta!

As fi mers si eu daca nu m-as fin anuntat ca prezent la intrunirea din Kazanlak din Bulgaria (nici asta nu e prea complicata daca mergi cu cortul si faci turul si returul in doua zile diferite)...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Drumul era OK acum circa un an, intre timp am inteles ca au cazut bolovani pe el si l-au reparat, in rest plimbare placuta!

As fi mers si eu daca nu m-as fin anuntat ca prezent la intrunirea din Kazanlak din Bulgaria (nici asta nu e prea complicata daca mergi cu cortul si faci turul si returul in doua zile diferite)...

Multumesc de informatie si de invitatie, dar nu imi permite timpul sa fac o calatorie de doua zile, desi cred ca ar fi fost frumos.

 

 

Multumesc inca o data,

George

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu cred ca ma bag.

Daca ai echipament putem sa facem si un Amckart pt antrenament :)

 

 

Am echipament dar e textil de touring...nu pilele + slidere :)). Eu pana sambata nu prea am cum sa ma eliberez sa merg pe Amckart. Tu cand ai vrea sa mergi pe Amckart?

 

 

Si daca tot veni vorba de program, cred ca cel mai bine ar fi ca plimbarea, subliniez plimbarea, sa fie duminica si sa plecam pe la 14:00.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cand zici plimbarea, banuiesc ca te referi la excursie, in acest caz, de ce vrei sa pleci duminica? (seara o sa fie aglomerat pe intrarile in bucuresti), iar daca plecarea e la 14:00, vreti sa faceti popas peste noapte?, ca mie mi se pare tarziu plecarea

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Drum greu pentru incapatori.

Drumul este frumos daca se merge la plimbare.

E periculos daca tragi de ea pentru ca sunt unele curbe care se inchid si multe capcane (praf, pete ulei/benzina)...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Drumul este frumos daca se merge la plimbare.

E periculos daca tragi de ea pentru ca sunt unele curbe care se inchid si multe capcane (praf, pete ulei/benzina)...

 

 

De acord, dar sunt de acord si cu ce a zis Florin. La un calcul simplu, drumul are 420 km si la o viteza MEDIE de 70 km/h ne ia cam 6 ore.Plus ce mai facem popas...ca doar nu o sa mergem non stop. Si viteza medie de 70 la ora pe serpentine e cam multicel.

 

Mutam daca e plecarea la 10, si daca mergm in regim de plimbare cred ca avem timp pana seara.

 

 

George

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ramane sambata la 10?

Ma vine cineva cu pasager ca sa nu fiu singurul?

 

In nu e 100% sigur, dar o mai vina un prieten cu pasager. Eu o sa merg singur. Problema e ca el s-ar putea sa nu poata sa vina sambata si va trebui amanata plimbarea pana duminica. Dar cum ziceam, inca nu e sigur. In seara asta, maxim maine o sa aflu sigur. O sa iti dau PM cu nr meu.

 

 

 

 

George

Editat de rdarogeorges
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In ritm de plimbare si mai ales cu o mica pauza de masa ar iesi mai degraba o medie de 60km/h :peace:

S-ar putea sa ma bag si eu, si stiu si niste drumuri secundare misto din zona Buzaului si a Brasovului.

Editat de TheDude
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Buna idee, tot incepator sunt si eu. Cred ca merg duminica cu voi, propun plecarea pe la orele 9:00 si mai multe opriri pe traseu pentru poze si racorit cu un cico astfel incat sa umplem toata ziua.

Lasati un numar de contact sau adresa de mess pentru stabilirea detaliilor.

Daca se merge mai incet iau si pasager :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

auzi, nu te supara, sa pui si tu o lista cu cine merge, ca merg doar 2-3... meh, nu merg, altfel poate vin si eu

 

Mai sefule, daca tot esti incepator, ce te...grija legat de cati merg in plimbarea asta?

Tu vrei sa faci kilometri sau sa socializezi?

Nu cred ca omu' care a inceput topicul te-a obligat sa te alaturi proiectului sau. El a spus ce vrea sa faca. Daca nu-ti convine, du-te unde-ti convine, nu mai posta doar ca sa te afli in treaba, cu mofturi de vedeta de Dambovita!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut ! DUMINICA pe la un 11.30 - 12 ajung si eu pe undeva pe langa nehoiu, la cislau adika , 22 de km pana in nehoiu ... eu am mai fost anu trecut in plimbari cu gaby papi(care nush pentru ce motiv nu imi raspunde pe mess ... STF ! :))) ... i'o fi rusine de prahovenii lui) , Cred ca am sa vin si eu cu un cbr f2 si cu pasagera

 

sisqo_rulez_336 este id ul si 0722 756 323 este numarul meu

Editat de sisqoxtc
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pana la urma cand ramane sambata sau duminica?

O varianta ar fi sa mergem pe ploiesti ca drumul bucuresti-urziceni-buzau e drept si plictisitor.

 

1) Eu prefer duminica dar daca majoritatea vor sambata, ramane sambata. Si invers.

2) Vrei sa zici Bucuresti - Ploiesti - Buzau apoi restu?

Editat de rdarogeorges
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ploiesti - Plopeni - Valenii de munte - Siriu - Brasov - Cheia - Valenii de munte - Plopeni - Ploiesti

 

la asta se refera gaby ... drumu asta l'am facut de super multe ori si e plin de curbe si e si super bun asfaltul

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1) Eu prefer duminica dar daca majoritatea vor sambata, ramane sambata. Si invers.

2) Vrei sa zici Bucuresti - Ploiesti - Buzau apoi restu?

Deci ramane sambata.

Vine careva cu pasager? Daca nu vine nimeni imi las si eu fata acasa :)

Eu ziceam Ploiesti-Buzau-Siriu-Brasov-Cheia-Bucuresti. Sau mergem pe traseul propus de sisqo.

Editat de gabi_papi
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

stai mah .. ca majoritatea vrea duminica ... care vrea sambata ???

 

oricum ... vin si simbata daca e ... nu e problema ... dar as vrea sa fiu in ploiesti pe la un 5.30 asa ...

 

si imi bag picioarele ... nu merg pe drumul drept ploiesti - mizil - buzau ... ca am dat bani grei pe motocicleta cu ghidon si vreau sa il folosesc :P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ne putem intalnii la petrom nord - de langa metro ploiesti pe la un 10-11 ... asa ...

sfatuitziva ce si cum si o sa fiu si eu acolo cu inca un tovaras tot cu cbr

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...