Sari la conținut

Folie carbon


Tyr
 Share

Postări Recomandate

Salut! Doresc sa imi pun si eu pe motor folie 3d carbon, insa am auzit ca exista o mare probabilitate ca pe suprafetele concave ( tine apa :D ) aceasta sa nu se lipeasca asa cum trebui. Si ca durata de viata pe suprafetele respective este f mica ( aceasta dezlipindu-se rapid ). Vrea sa stiu si eu cateva pareri de la motociclisti care au sau au avut folie pe motoare. Multumesc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Folie imitatie de fibra de carbon sau tentativa de fibra de carbon :D

Adica o tiganie.

 

Cu toate astea, este un atelier in curte la mine la service care asta face. Si nu o sa ti se dezlipeasca. Cu toate astea, trebuie sa stii ca folia tine doar cativa ani.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Folie imitatie de fibra de carbon sau tentativa de fibra de carbon :D

Adica o tiganie.

 

Cu toate astea, este un atelier in curte la mine la service care asta face. Si nu o sa ti se dezlipeasca. Cu toate astea, trebuie sa stii ca folia tine doar cativa ani.

pai dupa o eczperienta trista cu doi zugravi(vopsitori la fostu' service Glucoza) am decis in iarna sa colez carenele cu folie imitatie carbon.

daca tine 2 ani este suficient pt mine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu imi fac sperante sa ma tina mai mult de 2 sezoane, ideea este sa nu se dezlipeasca dupa 2 luni. Ca decat sa ma duc sa il vopsesc, si sa mai dau si banii pe stickere, ma scot mult mai ieftin asa.

 

Cat ma costa la tine in curte la atelierul de tziganii sa colez motorul, Suzuki GSX-R 750 K4? <-- Cesar

Editat de Tyr
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu imi fac sperante sa ma tina mai mult de 2 sezoane, ideea este sa nu se dezlipeasca dupa 2 luni. Ca decat sa ma duc sa il vopsesc, si sa mai dau si banii pe stickere, ma scot mult mai ieftin asa.

 

Cat ma costa la tine in curte la atelierul de tziganii sa colez motorul, Suzuki GSX-R 750 K4? <-- Cesar

http://www.folii-adezive.ro/produs.php?id=425

asta sa ti faci "prima impresie"

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu imi fac sperante sa ma tina mai mult de 2 sezoane, ideea este sa nu se dezlipeasca dupa 2 luni. Ca decat sa ma duc sa il vopsesc, si sa mai dau si banii pe stickere, ma scot mult mai ieftin asa.

 

Cat ma costa la tine in curte la atelierul de tziganii sa colez motorul, Suzuki GSX-R 750 K4? <-- Cesar

 

 

Pfff... habar n-am, treci intr-o zi sa vedem despre ce e vorba.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

http://www.folii-adezive.ro/produs.php?id=425

asta sa ti faci "prima impresie"

 

intrebam ca poate gasesc ceva mai ieftin! ca prima parere deja mi-am facut-o si am si gasit un service cu recomandari care o fac in intregime cu 900 ron ( material + manopera), dar inca nu sunt hotarat! Tu daca ti-ai pus, ce parere ai, se merita? ( ca vizual sunt convins ca arata bine )

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

intrebam ca poate gasesc ceva mai ieftin! ca prima parere deja mi-am facut-o si am si gasit un service cu recomandari care o fac in intregime cu 900 ron ( material + manopera), dar inca nu sunt hotarat! Tu daca ti-ai pus, ce parere ai, se merita? ( ca vizual sunt convins ca arata bine )

la banii de mai sus nu stiu ce sa zic :scratch:

eu am colato singur asta iarna si am "platit" vreo 300 roni materiale.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

intrebam ca poate gasesc ceva mai ieftin! ca prima parere deja mi-am facut-o si am si gasit un service cu recomandari care o fac in intregime cu 900 ron ( material + manopera), dar inca nu sunt hotarat! Tu daca ti-ai pus, ce parere ai, se merita? ( ca vizual sunt convins ca arata bine )

 

 

cu 9 milioane iti vopsesti toata motocicleta si te tine mai mult ca autocolantul

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum asta cu 3d putin ma baga-n ceata...de ce ii spui 3D? Nu e carbon look ? Pt ca putin in relief ?

Eu mi-am imbracat mobra in astfel de folie si deocamdata nu pot sa spun ca am probleme. In schimb, e foarte pretentioasa la spala. Daca nu o limpezesti foarte bine sau nu o speli foarte bine, zici ca ti-a spalat-o o vaca dand din coada.

De dezlipit nu se dezlipeste, de asta te asigut. Cat despre ''tinutul apei''...io nu am observat asa ceva.

Anul trecut am avut accident cu motorul, iar semnalul stanga fata a intrat prin carena. daca nu-ti arat unde s-a spart carena, implicit folia, aproape ca nu ai sa observi...daca era vopsita, nu stiu cat de bine se masca crapatura.

 

 

IMG_0071.jpg

 

Picture109.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum asta cu 3d putin ma baga-n ceata...

Sunt si folii care doar arata a carbon, nu sunt si in relief. Ce ai tu aici...e chiar ceva foarte frumos! Shaua e marca 'darian'? :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

super tare arata

Merci :bigstar:

Sunt si folii care doar arata a carbon, nu sunt si in relief. Ce ai tu aici...e chiar ceva foarte frumos! Shaua e marca 'darian'? :)

Acum imi amintesc ca am vazut pe un Ducatti folie ce nu era in relief. Ai dreptate.

Da, saua e la Darian facuta...cu precizarea ca tine apa :(

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

da intradevar, asta 3D imita relieful. insa am vb aseara cu un amic care a avut pe motor asa ceva si a zis ca in scurt timp de la lipire ( 2-3 luni ), datorita incalzirii motorului dupa vreo 2 ore de alergat, proces repetat de vreo 4-5 oti, aceasta s-a " copt " si s-a ales praful de adeziv, drept urmare, a inceput sa se dezlipeasca. Cred ca voi opta in cele din urma pentru vopsea cu modelul original din fabrica. Ma apuc sa ma interesez de stickere :D.

 

 

Mersi pentru reply-uri si asflat uscat!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...