Sari la conținut

Kawasaki Cu Auto, Cal. 13sept. Nu Grav (?)


Lt. Navarro
 Share

Postări Recomandate

Aseara, pe la 1juma, la Intersectia cal 13 sept cu Panduri, langa bordura scuarului dinspre banca Tiriac (pt cine stie zona), O moto carenata, Kawasaki verde, zx7 banuiesc (avea doo faruri mai mici), nu stiu ca n-am apucat sa vad bine, intr-o balta de ulei. O masina oprita pe banda trei, mai incolo putin, langa spatiul verde dintre sensueri. Conserva de sarantoc borat, ceva strain dar de o varsta cu mine, cred, zgariata binisor pe dreapta. Moto avea urme de alunecare care veneau dinspre Ghencea, cred. Bucati de carene pe jos. Atat am apucat sa vad, in rest numere sau altceva nimic. Am mai apucat sa intreb unde e motociclistul, si dupa ce a ridicat mana cineva cu o geaca neagra (de moto, am obervat ulterior) si a zis "aici", m-a luat la rost o cioara. Erau mai multi prezenti, printre care si o vaca intr-un suzuki swift sau fiat panda... dreq nujt ce era cu avarii puse, si o sleahta de animale pe langa, ( 5-8) din care n-a intervenit nimeni cand a venit cioriul spre mine. Am mai avut de-a-face cu asemenea creaturi cu c.acat si "centru nervos de atac si jmekerie, reprodus si furat" in loc de creer, deci degeaba explicam ce poate pati cu martori 5-7 taximetristi langa (doi din ei tot gaseam) daca ma atingea.

 

Astea avand in vedere, plus faptul ca n-am vazut nimic din accident, deci nu prea aveam cu se mai ajut. Am plecat.

 

Acum. Stie careva "care-i faza"?

 

Repet: motor carenat, vitezana, verde, cu ceva alb cred, si caractere japoneze cu rosu, mai mici pe el. Atat am vazut. In rest numere de inmatriculare, sau altceva nimic.

 

 

edit: E vorba de Bucuresti.

edit2: scuze pt eventualele greseli gramaticale/de orotografie.

Editat de Lt. Navarro
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

dap . motorul era zx4r , conserva a intors in intersctie de pe contra sens parca si nasimiu a intrat in ea. nu a patzit nimik el . mi-a povestit k a mai oprit cineva si au sarit tziganii pe el k de ce se baga . da mai bine sa zica el cand intra

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu stiu daca a mai oprit cineva, dar EU sigur am oprit acolo, altfel n-aveam de unde stii. Si (si) de mine s-au luat tiganii :angry: .

 

Edit: Stai ca acu inteleg. Adica a mai oprit INCA ALTCINEVA si au sarit ciorile pa el?! Nu se poate afla cine sunt boratii?! Ce rau imi pare ca n-am ramas mai departe nitel dar pe langa. Am auzit ulterior (nu stau departe) motoare accelerand si decelerand. N-aveau cum sa nu treaca, si sa nu-l vada p-acolo.

 

Anyway: Nu inteleg ce dracu au avut ciorile infecte... se simteau cu musca pa caciula?!!

 

Voiau sa n-aiba martori la etilo-test? (nu de alta zic asta, dar vorbe impleticit boratura, si cam avea fatza de alcoolica).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pai cred k despre tine era vb . cand am ajuns eu acolo plecase ciorile nu mai era nimeni . doar catzi-va baietzi din zona care ne-am ajutat sa ducem mobra intr-o curte k nu am gasit la ora aia nici o duba sa o luam. am intzeles k la volan era o femeie si s-au strans multe ciori , si pana la urma au plecat si ei repede de frica sa nu se stranga multzi motociclishti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut!

 

Eu am fost cel cu kawa. Masina era condusa de o tipa nu de cel care s-a luat de tine. yo sunt partial ok, doar julituri, vanatai si cu moralu la pamant. Masina a incercat sa intoarca pe sensul meu de mers printr-un loc pe unde nu avea voie. Am pus frana fata, a intrat in voblaj si cu un metru inainte de lovitura m-am trantit. Politistii care au venit la fata locului au fost de treaba si s-a terminat totul repede, iesind vinovat din toata chestia soferita masinii (initial zisese cel din dreapta soferitei ca am trecut pe rosu si aveam peste 120km/h, intr-un final recunoscandusi vina). Motorul e tavalit rau, toate carenele sparte, far, bord, furca indoita (cred), schimbator rupt, s-a spart capacul si a curs tot uleiul si alte chestii mai minore. Asta e...trecem si peste asta, bine ca nu a fost mai rau.

Lt. Navarro, sincer imi pare rau ca nu ti-am luat apararea cand s-a luat de tine...dar incidentul se intamplase cu 3-4 min in urma si eram intr-un mare black-out. Au fost 2 baieti care au sarit in ajutor (si ei motociclisti) si inca un baiat care statea in zona (tot moto), nu le stiu nickurile pe server dar poate vor posta ei :angry:, tin sa le multumesc si cu prima ocazie bem cico impreuna. Cam atat. Ride safe!

 

p.s. S-au luat de toti care veneau acolo pt ca (cica) le era frica sa nu se stranga multi motociclisti si sa se ia de ei, sa nu iasa cu scandal

Editat de Aserte
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce rau imi pare ca nu i-am zis "Gogule, gata plec da vezi ca daca am dat un bip undeva in 5 minute mai ai vreo10 ca mine aici". Dar pana la urma, cioroii ce aveau de-a face cu accidentul? Cine a plecat, cine a ramas? A venit politia pt constatari, ceva?

 

edit: post simultan.

 

@ Aserte: Stai linistit, te inteleg. Cand am zis "nimeni" ma refeream la cei din jur, m-asteptam sa fie macar unu de partea ailalta a "baricadei", dar sincer n-am reusit sa analizez asa repede toate personajele de la fatza locului. Nu-s T1000-terminator . Eu am dat vro doo smsuri, da unu la niste amici care erau in piata Alba Iulia primul, iar al doilea altui amic din zona care era f departe atunci. Imi pare rau ca nu am mai dat vro doo sau noo, ca mai stiu oameni in zona. Imi pare rau - repet - ca nu i-am zis atunci : Ba, sunt pa domeniu public, ba. Da' cacao... sincer m-am cam speriat cand am vazut motorul pe jos in balta de ulei si bucati de carena asa... nu stiam unde e pilotul.

 

Bine ca ai scapat cu atat. (Stereotipic suna, stiu, e al dracu de ofticant sa vezi chiar si o zgarietura pe manetzica de frana, nu mai zic de motor busit, dar asta e).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@ Dracusorul: Nu. Am revenit ulerior in etrusco dupa fo 30-40 min, atunci. Alta era problema.

 

Ce ma bucur cand aud chestia asta cu "sa nu se stranga mai multi". Sa retina tot prostu ce se intampla in cazuri d-astea.

Editat de Lt. Navarro
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

initial zisese cel din dreapta soferitei ca am trecut pe rosu si aveam peste 120km/h

 

 

ÂŞi nu i-ai schimbat expresia facială? :)

 

 

TotuÂşi care-i treaba cu toate ciorile alea împuțite care se luau de toată lumea?

O apărau pe vita aia cu conserva sau ce?

Nu înțeleg.

Ah , de ce n-am fost acolo frate? :angry: :ok: :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In momentu ala doar yo aveam expresia fetei schimbata...si mai ales culoare...care varia de la alb-galben-rosu-verde-albastru-negru.

 

Ma...el asa a zis...ca ii era frica in caz ca se strangeau motoristi...sa nu iasa cu omor (desi n-am auzit sa se intample chestia asta vreodata)...

ii cerusem si mobilul sa dau un telefon eu ne mai avand credit in al meu...si reactia a fost "lasa ca ne descurcam si fara telefoane"

 

Acu mai ramane sa nu imi faca asigurarea vreo figura...motorul fiind din 92

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Acu mai ramane sa nu imi faca asigurarea vreo figura...motorul fiind din 92

 

La RCA nu se tine cont de vechimea vehicului despagubit (teoretic), iti platesc daunele constatate, pe baza facturii de la un service agreat.

 

Bafta multa in continuare si (chiar ca) bine ca esti intreg !!! :angry:

Editat de ottoMan
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din pacate SMS-ul primit de la Lt.Navarro m-a prins la km buni de casa. Daca eram acasa ajungeam instant, fiind la 2 pasi de mine.

 

@Aserte, ai grija sa VEZI CU OCHII TAI concluziile Politiei, sa vezi cum completezi declaratiile, etc. Nu de alta dar in asemenea cazuri sa nu te increzi in replicile "dragutze" ale Politiei sau in "lasa ca rezolvam noi, nu iti fa griji" Sa fii atent la detalii si oricum, o sa ai de alergat dupa acte, etc.

 

Bafta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

teoretic ca teoretic...practica ne omoara

 

ms pt urari

 

O sa iti scada 85% din valoarea de catalog ca motorul e vechi. Eu asa am patit.

 

Recomandarea mea:

 

1. faci rost proforma cu costul pieselor

2. faci rost proforma cu evaluarea manoperei la service kawa

3. le anexezi la dosar

4. completezi formular cum iti doresti banii in natura si nu prin despagubiri (reparare in regie proprie, asa se numeste)

5. o sa iti dea 1000-1500 euro in mana. Nu trebuie sa ii justifici.

6. www.ebay.de si cauti un motor dezmembrat

7. le cumperi cu max 800euro pe toate (inclusiv transport si comisioane)

8. faci mobra la loc si ramai si cu bani

 

Eu asa am facut. Profit: 600 euro.

 

 

Vezi ce a zis thomas ca stie ce zice: SA REIASA CLAR DE PE PROCESUL VERBAL CA VITA AIA COMUNALA ESTE DE VINA!!! SI CA TU CIRCULAI REGULAMENTAR.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Ma...el asa a zis...ca ii era frica in caz ca se strangeau motoristi...sa nu iasa cu omor (desi n-am auzit sa se intample chestia asta vreodata)...

 

 

 

lasa k am auzit eu :angry: conservari lasatzi incontientzi de motociclistii care au reusit sa se ridice dupa accident :ok:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La RCA nu se tine cont de vechimea vehicului despagubit (teoretic), iti platesc daunele constatate, pe baza facturii de la un service agreat.

 

Bafta multa in continuare si (chiar ca) bine ca esti intreg !!! :)

 

Cand nu stim citim :) :

Ordin nr. 3116 din 29 iunie 2005 pentru punerea în aplicare a Normelor privind aplicarea legii în domeniul asigurarilor obligatorii de raspundere civila pentru pagube produse prin accidente de autovehicule si autorizarea asiguratorilor pentru practicarea asigurarii obligatorii de raspundere civila pentru pagube produse prin accidente de autovehicule (publicat in Monitorul Oficial nr. 615 din 15 iulie 2005)

 

Cauta ordinul asta si citeste-l .Esti pe cale sa iti iei una din cela mai mari tepe de la asigurator si sa ramai cu ochii in soare.

 

PS: Ottoman imi cer scuze de rautate dar nu ai deloc dreptate.La o motocicleta mai veche un accident e greu de recuperat dauna si 50 % de la asigurator.Pentru ca NICI teoria nu iti acopera toata dauna, factura e mai mare decat valoarea de dauna totala atunci iti iei epava si un procent f mic dintr-un pret de nou al motocicletei(15 %) .

ATENTIE: Daca ai avut echipament RCA-ul celuilalt iti acopera si echipamentul distrus.

 

Succes si insanatosire grabnica. :angry:

Sa ne vedem pe :ok:

 

 

 

O sa iti scada 85% din valoarea de catalog ca motorul e vechi. Eu asa am patit.

 

Recomandarea mea:

 

1. faci rost proforma cu costul pieselor

2. faci rost proforma cu evaluarea manoperei la service kawa

3. le anexezi la dosar

4. completezi formular cum iti doresti banii in natura si nu prin despagubiri (reparare in regie proprie, asa se numeste)

5. o sa iti dea 1000-1500 euro in mana. Nu trebuie sa ii justifici.

6. www.ebay.de si cauti un motor dezmembrat

7. le cumperi cu max 800euro pe toate (inclusiv transport si comisioane)

8. faci mobra la loc si ramai si cu bani

 

Eu asa am facut. Profit: 600 euro.

Vezi ce a zis thomas ca stie ce zice: SA REIASA CLAR DE PE PROCESUL VERBAL CA VITA AIA COMUNALA ESTE DE VINA!!! SI CA TU CIRCULAI REGULAMENTAR.

 

As adauga sa faci rost cu o oferta de la un motor cu caracteristici asemanatoare cu al tau care se fabrica acum si cu pretul lui de nou.Conteaza f mult.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut!

 

Eu am fost cel cu kawa. Masina era condusa de o tipa nu de cel care s-a luat de tine. yo sunt partial ok, doar julituri, vanatai si cu moralu la pamant. Masina a incercat sa intoarca pe sensul meu de mers printr-un loc pe unde nu avea voie. Am pus frana fata, a intrat in voblaj si cu un metru inainte de lovitura m-am trantit. Politistii care au venit la fata locului au fost de treaba si s-a terminat totul repede, iesind vinovat din toata chestia soferita masinii (initial zisese cel din dreapta soferitei ca am trecut pe rosu si aveam peste 120km/h, intr-un final recunoscandusi vina). Motorul e tavalit rau, toate carenele sparte, far, bord, furca indoita (cred), schimbator rupt, s-a spart capacul si a curs tot uleiul si alte chestii mai minore. Asta e...trecem si peste asta, bine ca nu a fost mai rau.

Lt. Navarro, sincer imi pare rau ca nu ti-am luat apararea cand s-a luat de tine...dar incidentul se intamplase cu 3-4 min in urma si eram intr-un mare black-out. Au fost 2 baieti care au sarit in ajutor (si ei motociclisti) si inca un baiat care statea in zona (tot moto), nu le stiu nickurile pe server dar poate vor posta ei :ok:, tin sa le multumesc si cu prima ocazie bem cico impreuna. Cam atat. Ride safe!

 

p.s. S-au luat de toti care veneau acolo pt ca (cica) le era frica sa nu se stranga multi motociclisti si sa se ia de ei, sa nu iasa cu scandal

Salut,asteptam un telefon de la tine sau de la fratele tau sa-mi spuneti cum au decurs lucrurile la udristei,sunt Liviu, sti tu care ce si cum!!! (Blackman) :angry:

Editat de Blackman
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cand nu stim citim :angry: :

 

PS: Ottoman imi cer scuze de rautate dar nu ai deloc dreptate.

 

asta-i rautate ? :ok:

 

adevarul e ca perla de mai sus am scos-o din putul propriu, nu dupa studierea legislatiei in vigoare. am si avut un feeling ca dau cu bata in balta asa ca am adaugat acel teoretic in paranteza, dar am uitat sa mentionez ca e teoria mea :)

 

dar sa termin cu off-topicul - omul a aflat ce poate face sa-si recupereze dauna, si asta e important acum.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Problema cu "ciorile" a fost mai mult din cauza ca erau bauti.Cel care s-a luat de mine (="cel cu moto" care sta in zona) la sfarsit si-a cerut scuze si a dat mana cu mine.De cei care s-au luat de Lt.Navarro nu stiu pt ca am ajuns la 5 min dupa accident (deh eram in pijama gata de culcare).

 

P.S.: O atitudine iesita din comun au avut-o politistii comunitari care chiar mi-au sarit in ajutor cand "cioara" s-a luat de mine!

Editat de ninjacul
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...