Sari la conținut

Intretinere


Postări Recomandate

Salutare tuturor. Am si eu o mare rugaminte la voi daca se poate sa ma ajutati si pe mine cu niste sfaturi/indrumari/explicatii. De cateva zile sunt posesorul unui Suzuki gsxr 600 -97, primul meu motor :) si daca se poate sa imi spuneti si mie cum sa il intretin, ce trebuie sa ii fac , ce trebuie sa verific si altele... Am cautat pe forum dar nu prea gasesc nimic concret si pe intelesul meu :) Tin sa precizez ca sunt incepator si e primul motor. Numai bine.

Editat de -GeorGe-
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

primul si cel mai imp lucru ulei +filtru.(vei aveA nevoie de un imbus ca sa dai jos carena)

la fel de important :filtrul de aer (acelasi imbus ,4 suruburi ,doua la rezewrvor ,doua la sa.Filtrul se afla in airbox sub rezervoa)

gume....cat mai noi si moi (aderente) ....vei avea nevoie !

lichid frana proaspat(aici e mai complicat ,vei avea nevoie de ajutor)

 

nu strica nici cateva upgradeuri de bun simt :placute fr mai de doamne ajuta(a se intelege mai performante si de obicei mai scumpe) ,niste furtunase cu insertii metalice ,etc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mi'am bagat eu ochiul cat de cat dar cand o sa fac rost de bani o sa'l duc la o revizie intr'un service si sper sa invat de la baieti mai multe chestii. cred ca am o garnitura pe la cilindii cipita ?! sau la blocul motor, ca imi da cateva picaturi de ulei ... in mers picaturile se duc pe adidasu stang :-? am facut vro 150 km cu el si se comporta binisor( deocamdata). ma cam seaca de banii benzina asta :-s :)) dar 2 saptamani nu voi mai circula cu el pana nu iau permisul. Am facut cea mai mare prostiee, incostient rau, ma luat valul fara sa vreau. orice parere legata de motor este bine venita. multumesc si asflat uscat

 

post-41626-0-81892200-1313411106_thumb.jpgpost-41626-0-72917400-1313411096_thumb.jpgpost-41626-0-40921900-1313411082_thumb.jpg

Editat de -GeorGe-
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

off:

 

foarte misto moto asta (ma refer la cum arata, mai multe nu stiu de ea :) )

cat mai multi kilometri iti doresc! :friends:

 

on:

 

ti-au raspuns oamenii mai sus :)

 

ps baga si niste crashpaduri, buloane sau cum le-o mai fi zicand, ajuta cand o scapi de pe loc sau la vit mica.

Editat de frigider
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

"teapa mare motoreta,e varza,nici fiscal..." nu am scris eu, e scris in anuntul asta: http://bikeshop.ro/motociclete/anunturi-vanzare-motociclete-second-hand-suzuki-gsxr-din-1997-398060.html

 

Aia cu uleiul care curge, poate fi o simpla garnitura de la capacul din stanga, ori de la baie si ajunge spre cric, ori pompa de apa (aici nu stiu cum e amplasata) cum a fost la mine si s-a rezolvat cu un pic de gasket negru.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

bay nush ce e cu anunt ala, treaba e ca eu am tot la motor... fiscal,conntract vanzare-cumparare,talon,carte ... si am mers cam 150-200 km cu ea si momentan se comporta bine. trebuie sa merg la rar sa o trec pe numele meu

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vreunul nemultumit de pret :) E luata de la proprietarul din carte/talon sau intermediar? Dadusem si eu peste ea la un momentdat cand imi cautam ceva :) Sa o stapanesti sanatos!

 

Tot legat de ulei, poti curata luna tot motorul si dupa te uiti pe unde curge :) Spor!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai daca zici de intermediar, ar trebui sa ai fisa de inmatriculare sau fiscal ceva si de la cel din carte nu numai de la intermediar ca sa o inscrii, cel putin asa era pe la noi prin zona.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

deci, am talon,cartea de indentitate a vehiculului, contract de vanzare-cumparere,certificat de atestare fiscala instrainta catre mine,fiscalul cand a cumparat el motorul si 2 contracte de vanzare cumparare de la vechii detinatori.

 

in cartea de indentitate el nu este trecut si talon este pe fostul detinator(adica de la ala la care la cumparat el). El mi'a zis ca nu a mai fost sa o inscrie pe numele lui la RAR , a fost doar la circa financiara si nu stiu ce a facut acolo :| e ceva in neregula ? :-s

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

hmmm :| nu poate sa ma lamureasca nimeni ?? Deci asta de la care am cumparat'o eu nu a mai fost la rar sa o treaca pe numele lui ... in talon e numele baiatului de la care a cumparat'o el si in cartea de identitate ultimul este tot ala din talon.

Editat de -GeorGe-
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

teoretic se poate inscrie , practic trebuie sa te duci la militie sa intrebi

 

daca a mai fost la rar nu ar trebui sa aiba problema . daca nu reusesti sa o inscri , ia-l pe intermediar de mana si sa se duca sa faca o procura cum ca , fostul propietar ii cedeaza lui dreptul de a folosi motorul inclusiv de vanzare

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pai ala va pleca din tara :| mi se pare absurd sa nu pot sa o trec pe numele meu ... o sa trec maine pe la sectie sa intreb.

 

si am certificat de vanzare cumparare de la cel care ia vandut motocicleta lui ...

 

am mai gasit o problema la motocicleta, nu imi arata bine viteza de la bord ... pe bord am 60 si defapt eu merg cu 80 si cum cresc viteza cu atat creste si mai putin pe bord.

Editat de -GeorGe-
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...