Sari la conținut

600rr sau sau 636?


klaus88
 Share

Postări Recomandate

posesorii de 636 o sa iti spuna ca 636-le e mai bun ca na si ei la randul lor au ales brotacelul, daca ii intrebi pe cei cu rr or sa iti spuna ca rr e cel mai bun , parea mea si concluzia este -dut esi testeazale pe amadoua si afla care e mai buna si mai potrivita pt tn, daca cauti reviuri majoritatea sunt facute pe circuit si sunt inutile , adica o sec in+ sau m-in traficu din oras nu conteaza x D

dca vrei sa agati mai multe fete ar fi mi bn zic eu sa iei rr e mai aratoasa pt majoritatea persoanelor necunoscatoare si e rosie :> xD(glumesc)

 

ah am uitat sa spun modelul 600rr a primit un upgrade fata de cel din 2003-2004 cel din 2005-2006 este ceva mai inbunatatit d.p.d.v. al manevrabilitatii, motorul acelasi si ceva mai multe variante de culori

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

stiu ca sunt anumite diferente intre anii de fabricatie.dar ca pret o 636 din 2005-2006 costa cat un 600 rr din 2003-2005.Din ce am vazut la 600 rr si din ce am tot auzit ar fi cele mai fiabile..honda in general.Despre kawasaki as putea sa zic ca am vazut vreo 2 la viata mea(model 2005) si nu am fost multumit de ce am vazut.ca design is reusite,dar la cum umbla plasticele pe ele ma cam pune pe ganduri calitatea lor.umblau semnalizarile laterale,si plasticele de sub ghidon,cele care vin pe langa furca...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am un prieten care a facut 30 de mii de km cu o kawa 636 intr-un sezon juma si a schimbat bateria si cauciucurile. Asta apropos de fiabilitate. Acu direct la subiect , lasand prostiile astea cu "honda-i honda si orice altceva e dacia papuc" :

636 e mai lata , e un dram mai puternica , piese se potrivesc de pe amandoua cu ceva exceptii la motor (garnituri etc) , iti insira R6'le sau hondele daca visul tau e sa ajungi prin stalpi , este exceptionala pentru stunt (intreaba-l pe Lamaie care are un beci plin de piese si numa d'astea arunca prin tufe :P )

Minusuri : se da repede pe o roata , piesele sunt mai scumpe ca la altele ca nu se omoara multi pe ele , consuma cat consuma .

 

Plusul cel mai mare este ca poti sa o folosesti in touring datorita dimensiunilor. Dupa 2005 toate SS sunt jucarii asa ca nu mai conteaza dar pana in anul ala , inclusiv , poti sa mai tragi un drum de 500-700km si sa mai ai oua si incheieturi.

 

Baga ulei la 3-4 mii , benzina buna , nu-ti bate joc de ea in viteza intai toata ziua la 40 de grade si ai cuvantul meu si al oricaruia care stie cate ceva de motoarele astea ca imbatranesti cu ea. Succes la ales !

Editat de Ender28
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Despre kawasaki as putea sa zic ca am vazut vreo 2 la viata mea(model 2005) si nu am fost multumit de ce am vazut.ca design is reusite,dar la cum umbla plasticele pe ele ma cam pune pe ganduri calitatea lor.umblau semnalizarile laterale,si plasticele de sub ghidon,cele care vin pe langa furca...

 

Sunt foarte bune carenele,cine stie ce cazan ai vazut tu.Am avut si modelul 2004 si la fel,nu avea nici o problema la carene.Mergi cu un RR si mergi si cu un 636 si vezi pe care te simti cel mai bine.Mie nu mi-a placut deloc RR-ul,parca stau pe bicicleta,plus ca franele erau foarte aiurea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sunt foarte bune carenele,cine stie ce cazan ai vazut tu.Am avut si modelul 2004 si la fel,nu avea nici o problema la carene.Mergi cu un RR si mergi si cu un 636 si vezi pe care te simti cel mai bine.Mie nu mi-a placut deloc RR-ul,parca stau pe bicicleta,plus ca franele erau foarte aiurea.

 

Bine punctat. In orice caz , nituri , vopsitorie , tinichigerie si chituiala se face cu 5-6 milioane daca esti descurcaret. Si in banii astia intra si zgarieturi si rezervor infundat si tot. (nu ma refer la preturi de bucuresti) . Cat despre pozitie , subscriu in totalitate.

Mai voiam sa adaug ca dupa 2005 singura motocicleta pe care as cumpara-o din clasa asta ar fi zx10. Fara amendamente. Singura :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am citit sfaturile tuturor.multumesc pentru ca ati raspuns asa de repede.nu stiu daca o sa am ocazia sa merg pe amandoua inainte sa cumpar...dar as merge pe kawasaki..imi plac sportivele chiar daca il iau in mare pentru umblat prin tara.de calatorit.sper sa fac alegerea buna.numai bine,cu respect

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Kawa e mai bunaaaaaaa. JUUUUR. :bigstar:

 

Acuma pe bune.

Eu o am din 2009 si nu mi-a facut nici o problema.Am schimbat doar consumabile la ea.Daca gasesti vrun 636 da-mi un pm si iti spun la ce sa te uiti mai exact la ea.Asta e valabila pentru toata lumea care e interesata de acest model.

 

PS:la mers normal afara consuma cam 5.5% cu filtru sport si toba sport.In oras mie imi consuma 6.8-7.2 %.Eu zic ca e decent.Sunt destui care sa certifice lucrul asta.

Carenele originale sunt bune.Nu se plimba nicaieri.

Editat de wawessh
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu neaparat in functie de design...oricum imi place mai mult 635-le ca design,dar asa cum bine m-ati sfatuit,desi nu stiu daca o sa am posibilitatea,sa incerc sa merg cu amandoua sa vad care e mai buna de drum lung..pe mine cam asta ma intereseaza de la ea.sa dea domnu sa prind una buna.am sa tin cont de postul lui wawessh.multumesc inca odata.nu credeam sa primesc raspuns asa de repede.numai bine

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vad ca ai scris la locatie nemtia, daca e ce cred eu, treci pe la mine, am 636 2004, 2006 si 600rr 2005, parcate una langa alta. Unele sunt de vanzare, dar nu asta conteaza, tu vino sa-ti faci o idee si iti iei de unde crezi tu, nu te costa nimic. Daca nu stii cum sa ma gasesti da-mi pm

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vad ca ai scris la locatie nemtia, daca e ce cred eu, treci pe la mine, am 636 2004, 2006 si 600rr 2005, parcate una langa alta. Unele sunt de vanzare, dar nu asta conteaza, tu vino sa-ti faci o idee si iti iei de unde crezi tu, nu te costa nimic. Daca nu stii cum sa ma gasesti da-mi pm

 

cred ca se referea la Germania-nemtia, nu Neamt..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut

am citit posturile voastre si am cateva nelamuriri :

in primul rand , sunt destul de inalt ( 1.83 cm si 85 kg ) incat sa-mi trebuiasca un motor ceva mai mare ( lat , inalt ) sau cel putin asa sa para .

klaus88 sau jhonson , daca tot le ai una langa alta , care e mai voluminoasa ?

ma refer la modelele 2003 - 2005 .

eu cu fz 6 fazer , la mai multe plinuri facute , si mers sportiv prin oras si la drum 200+ ( deci un mixt "sportiv" ) am scos 6.5 l / 100 km

este din 2000 , carburatie , 95 cp

consumu la oricare cred ca tot pe acolo bate , nu ?

multumesc anticipat

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mobra e cea mai buna ... plus de asta mai inveti si mecanica...

Glumeam ... i-ati ce crezi tu ca ti se potriveste inainte de toate testeaza-le pe amandoua. Eu as merge pe 600 rr 2008 sau mai noi daca e vb de 600. La 1000 se schimba treaba!

 

Hai cu vara.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

bai varutu, ia fate tu ca ma cauti pe mess, sau si aici pe PM si iti mai dau si eu detalii despre motoare. dar la japoneze mai putin. Jonson are 636, cred ca il stii si poti sa te duci sa discuti cu el. RR are Vali parca si mai era cineva din piatra care avea. de mers nu am mers pe niciuna, iar de placut la design mi-ar place 636le. parca pare mai agresiva.

 

cat de latime, nu cred ca va conta asa mult pt tine. dar sa ai grija la inaltime ca te va omora cu zile pozitia de vitezana(dar nu la fel de mult cum e a mea)

 

multi ziceau ca RR e mai puturoasa in ture joase

 

daca stiam uite cand am fost acasa saptamana trecuta, iti faceam si o vizita, cu toate ca nu am prea avut timp.

Editat de Crazy-devil
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am fost la johnson.le-am vazut pe toate acolo.nu am mai vb de mult noi.nici nu stiam ca esti pe acasa ca ne auzeam la un tel.te-am tot asteptat sa ne vedem vara asta.n-am mai apucat sa ne vedem.daca da domnu,la vara facem niste drumetii.bafta,spor la munci.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...