Sari la conținut

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 4,3k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Salut

Am o problema cu variatorul la scuter,imi sguduie foarte tare la plecarea dupa loc si cred ca este din variator sau ambreiaj,am desfacut acum cateva zile ambreiajul iam curatat putin tamburi si apoi lam montat la lok,apoi am desfacut variatorul,am curatat putin rolele si apoi leam uns cu vaselina si lam montat inapoi,a mers frumos cateva zile dupa care iar a inceput sa sguduie.Va rog eu ajutatima k nush ce sa ii mai fac,ce credeti k poate fi defect?

Asfalt Uscat!!!

 

 

Din cate stiu eu rolele nu trebuie unse, trebuie lasate asha.......se poate sa fie de la role....sau ambielaj

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sal ! am si eu un f12 si nu mai da scanteia cum trebuie o da foarte slaba iam schimbat si CDI si tot asa o da ce ar putea sa fie???

 

 

boobina de inductie......... sau fisa ..........saaauuuu bujia,, dar cred ca ai incercat alta bujie? nu??

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut din nou!

am o maare problema la scuterul meu(daelim message cu motor de honda dio),

Nu vrea sa stea la relanti numa la rece si nu are putere. Bujie buna are(ngk), carburatoru reglat si dereglat in toate felurile numa sa stea la relanti si are setu nou, cu rodaj facut calumea...eu m-am gandit ca o fi de la muzicuta...spuneti si voi, probabil k si voi ati avut probleme asemanatoare!

Multumesc anticipat si asflat uscat! :rusinica: :D :blink: :blink: :moto:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut din nou!

am o maare problema la scuterul meu(daelim message cu motor de honda dio),

Nu vrea sa stea la relanti numa la rece si nu are putere. Bujie buna are(ngk), carburatoru reglat si dereglat in toate felurile numa sa stea la relanti si are setu nou, cu rodaj facut calumea...eu m-am gandit ca o fi de la muzicuta...spuneti si voi, probabil k si voi ati avut probleme asemanatoare!

Multumesc anticipat si asflat uscat! :rusinica: :D :blink: :blink: :moto:

salut.

Curata carburatoru apoi dai relantiu mai mare din cablu de acceleratie(ai la carb sau sus la acceleratie) sau din carburator(surubu ala mai mare cu arc/fara arc-1/2, 1/4).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sal la toti! Am si eu un malaguti f12 si ceasu de kilometraj merge pana la 60 si de la 60 merge greu cam pana la 70,da in realitate la 40 am 50-60 si la 60 la mine pe ceas,in realitate am 70-80.stie cinva de ce?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sal la toti! Am si eu un malaguti f12 si ceasu de kilometraj merge pana la 60 si de la 60 merge greu cam pana la 70,da in realitate la 40 am 50-60 si la 60 la mine pe ceas,in realitate am 70-80.stie cinva de ce?

 

probabil asa ii din fabrica....si mie imi indica cu 10 mai mult

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

se intample sa arate mai mult sau mai putin cand inaltimea cauciucului de pe fata difera de inaltime data de producator ................

sa va zic de ce......

pt ca o roata mai mica ca diametru are mai multe rotati la aceasi viteza decat una mai mare................

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pai si cum imi dau seama daca e ars???

vezi daca vine curent din stator.

Scoti mufa(ce-a care iese din motor) si incerci fiecare fir pus la masa(cadru) si dai la pedala/automat.

Daca iti vine curent..inseamna ca ii bun statoru.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In capatul cablului de acceleratie este un fel de "maciulie". Un cablu nou banuiesc ca n-are maciulia respectiva, sa se poata monta, sa intre prin ghidaje. Nu?

La un cablu nou ce se pune in capat ca sa nu "scape"? Stiu ca se poate face un nod, se poate tesi o piulita etc. Dar, in service, profesional, cum se procedeaza?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce dracu ma...nu mai cumparati de acol...cand trimite, trimite mereu aiurea....

 

pai zi-mi si mie de unde cumpar din buc. un set motor de peugeot ludix ... ca la motorete stiu toate cele dar la scutere habar n-am de unde sa iau.

multam

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

acest lucru se poate regla . am un prieten care si-a luat bord nou si cand l-a pus nu a pus bine cablu ala.. sau nu a strans destul nu mai stiu :-?? si ii indica cu 15-20 de km/h mai mult ;) :blbl:)

 

si cum se poate regla?;):)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sal am un aerox 100r o avut cineva acident cu el si bordul e praf si vrea sa pun bord de nitro care sunt firele care indica la benzina stie cineva sa fie de pe mufa asat am doar 2 mufe una e la becuri si asta e la semanlizari ce indica in bord si alea cred ca pe mufa asta este si la benzina

post-41438-1225051436_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...