Sari la conținut

Kawasaki VN 750 .vs. Kawasaki zl 600 eliminator


raptorualb
 Share

Postări Recomandate

Ambele modele,rare pe la noi.Parca simai rar e Eliminatorul.Nu stiu decât un singur posesor de-asa ceva,si pe la reuniuni n-am mai vazut decât inca una... Ca fiabilitate...Hmmm...Pareri impartite...La 55.000 km,am refacut motorul,la VN 750. A fost reparat cu piese s/h,si-acuma,e calat.Depinde si cine-l repara,si cum a fost intretinut.Stiu VN-u din '89,si-arata si merge brici...Piese,se gasesc.Da-i cautare pe ebay,si vezi câte pagini exista,la modelele care te intereseaza.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Kawasaki Vn750

motocicleta cu motor foarte bun si destul de puternic 66cai,cadru bun suspensi bune dar piese de schimb rare si in italia

cineva a si zis ca consumul e mare (opinii pe care am citit)

 

kawasaki kl 600

motor destul de puternic si asta cu 61cai la fel cardu si suspensii bune/ despre piese n-am cautat dar nici cineva scrie ca nu gaseste in italia/

cosumul si asta e mare

 

din ce am citit, din moto.it opinii sunt foarte similare. motociclete bune si puternice, probabil ai ales pt asta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Consum si putere....La ambele,consumul e destul de mare.Altfel,n-ar avea cum sa scoata atâtia cp,la o cilindree asa mica,sa zicem.Te uiti la VN 800,ca scoate 54cp... La Vn750,puterea e de 60 cp,sau 68 cp,daca-i varianta americana. Consumul - depinde si de la exemplar la exemplar,in functie de cât de bine e reglat carburatorul,si de cum mergi cu el...Ca la 130 km/h e semnificativ mai mare ca la 110...La Eliminator,din principiu ar trebui sa consume simai mult...Ca doar e cu motor de sport-turing,adica mult mai turat.Cum crezi tu ca un motor de 600 cc,poate sa scoata 120 cp,cum e la CBR,de exemplu?! VN-ul intra pe rosu,la 8500 rotatii.Eliminatorul,cred ca undeva pe la 10-12.000.

 

Acum 5 ani,am decis sa trec la ceva mai mare - aveam Honda VT 500C. Am decis in final,s-aleg între VN750 si Intruder VS800. Acuma,regret ca n-am ales Intruderul...

Editat de darian
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 5 ani,am decis sa trec la ceva mai mare - aveam Honda VT 500C. Am decis in final,s-aleg între VN750 si Intruder VS800. Acuma,regret ca n-am ales Intruderul... Vezi ca nu numai calutzii,sunt semnificativi...Ia-n socoteala si cuplul. Am mers cu un Intruder (functiona brici),si simteam ca trage de jos,numai din cuplu (desi are mai putzini cp ca Vulcanul).Si chiar daca-s mult mai multe exemplare,sunt scumpe la achizitionare - treaba asta,ar trebui sa-ti dea de gândit...Si gasesti si mult mai usor,diverse accesorii after-market specifice modelului.Am avut noroc c-am luat Vulcanul,cu sissy-bar cu port-bagaj ,comenzi avansate si bara cu proiectoare ...Si ca i-am mai gasit si crash-bar pt. coburi..Cu toate accesoriile si piesele noi,dar cu motorul stricat,nu cred ca pot sa-l dau cu mai mult de 1000 euro.Cred c-o sa-l vând pe bucatzi...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Intrucat imi plac street / cruiserele japoneze a anilor 90 si eu ma uitam la VN ul de 750 placandu-mi atat puterea cat si faptul ca : are jande de aliaj , e pe cardan , are afisaj pt benzina , temp apa , turometru etc si este Kawasaki :) .

Totusi , de la o vreme , insistand pe faptul ca vreau o alta mobra , m-am tot uitat la viroaga de 750 care este apropiata de VN 750 mai putin racirea cu apa , lipsa indicatorului de benzen si cativa cp in minus dar este relativ mai simpla / simpla de intretinut .

 

Dariane eu cred ca ai avut tu nenoroc cu VN ul .. am citit cateva recenzii de pe forumul oficial VN750 si nu e o mobra chiar atat de rea , chiar dimpotriva .

Editat de jerycho
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Dariane eu cred ca ai avut tu nenoroc cu VN ul .. am citit cateva recenzii de pe forumul oficial VN750 si nu e o mobra chiar atat de rea , chiar dimpotriva .

 

Daca-l vrei,tie ti-l dau asa cum e, cu 900 euro,cu banii-n rate,pe 6 luni...Si,apropo...E-n Constantza,la Andrei...Poti sa te duci sa-l vezi ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:) il stiu .. nu uita ca impreuna i-am facut dintr-un surub o pedala de frana acum 2 ani la Seawolves bike fest . Daca nu ar fi atat de mult de munca .. mai exact de schimbat la el m-as fi bagat la o treaba ... dar din pacate nu prea mai avem mecanici buni in constanta iar cei care sunt buni cer preturi ridicole , de genul 400 lei pt schimbat un lant de transmisie .

 

Totusi o sa ma mai gandesc la propunerea ta .. dar sa vb si cu SEFA .. ca fara acordul ei e ca si cum as face bungee jumping fara coarda .....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hmmmm...Eu tocmai de-aia l-am dus acolo,la reparat...Ca mi-i l-a laudat @dkid-u' ca-i mecanic foarte bun,si nici nu cere mult...Si sunt si prieteni,si-o sa-i stea pe cap,sa mi-l rezolve. S-ar putea ca "buba" din motor,sa fie ceva minor.Numai accesoriile de pe el,daca le vând la pretz modic,si fac cel putzin 5-600 euro... Vreau sa fac loc pt. Dragstar- ul ala micbiggrinbandit.gif....P-orma poate reusesc sa strâng si pt. Drifter....Ala-i peste 5500 euro...angryfire.gif

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hmm Drifter .. interesant .. eu sunt mai mult pe partea cu MeanStreak

 

Ziceai de Virago de 750 - e simai rarã decât VN750 sau Eliminator. În 3 ani,mi-au venit la reparat,doar 3 sei de Virago de-asta.În schimb am reparat cel putzin 3 sei de VN750,aduse doar de roacheru' Hrubaru.Si mai stiu eu,încã cel putzin 4 VN-uri. Eliminator,stiu doar 2 . MeanStreak-ul e drãgut,da' si costã....Eu,as putea sã mã multzumesc si cu Drifter-ul de 800,da' parcã l-as prefera p-ãla mai mare,cu cardan,indicator de benzinã,cuplu mai mare...Oricum,la cât de mare si greu e,l-as folosi numai la drumuri lungi,gen mers la mare.Pt. oras,o sa folosesc Dragstarul de 250 cc. Desi,anul ãsta,am mers pâna-n Vama Veche,de 2 ori,cu el...Si cu bagaje si cu 2 catzei,pe rezervor...burnout.gif

 

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...