Sari la conținut

Traseu prin muntii Carpati


vis-a-vis
 Share

Postări Recomandate

Ma uit pe harta si vad muntii astia. I-am traversat de atatea ori, pe sosele sau/si pe forestiere. Ma, dar de-a lungul lor nu s-ar putea sa-i strabat? La intalnirea Teneristilor de acum 2 ani stiu ca s-a mers prin munti de la Brasov pana pe la intrarea Dunarii in tara. Pot face un traseu care sa lege drumuri fie ele asfaltate sau nu de-a lungul lantului carpatic romanesc?

Ma puteti ajuta cu informatii despre drumuri, eventual cabane in zona, refugii, si alte obiective necesare unui astfel de drum?

post-6478-0-13440200-1325433626_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La intalnirea Teneristilor de acum 2 ani stiu ca s-a mers prin munti de la Brasov pana pe la intrarea Dunarii in tara.

 

Daca-i vb de 2010 nu chiar... adica ceva munti au fost dar si asfalt prin ei... n-a fost offroad nici macar 50-50...

 

Ca idee, traseu de-a lungul muntilor e cam dificil si iese mai lung decat pare pt ca raurile au o boala, sa traverseze muntii sau sa iasa, nu sa stea in ei...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ma uit pe harta si vad muntii astia.

 

Tare bine suna ideea ta!

E f. dificil de schitat un asemenea traseu,

depinde f.mult de altitudinea la care vrei si este posibila sa faci traversarea, de capabilitatile calaretului & motocicletei, de vreme (care stim cu totii cat de schimbatoare e la munte), de posibilitatile de a traversa raurile (care nu-s putine deloc,cum zicea si colegul de mai sus), etc.

bineinteles ca in multe locuri nu o sa ai de ales si va trebui sa o iei pe ocolite dar banuiesc ca multe varfuri se pot traversa.

un alt factor important e timpul...iti ia cel putin o zi jumate, daca nu mai bine, numai sa mergi pe langa ei pe drum bun..

 

imi surade ideea, daca tura s-ar incadra in 7-9 zile as fi amator (asta daca nu cumva vrei sa mergi singur :bigstar: ).

hai sa "auzim" si alte pareri mult mai avizate vis-a-vis de calarit muntii, eu fiind la categoria amator/incepator.

 

:cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...