Sari la conținut

Achizitie moto


Taz XL
 Share

Postări Recomandate

Dupa cum spune titlul as vrea sa cumpar un F650GS. Am gasit cateva la Vikmotor :

http://bikeshop.ro/motociclete/anunturi-vanzare-motociclete-second-hand-bmw-f650gs-din-2005-423247.html

http://bikeshop.ro/motociclete/anunturi-vanzare-motociclete-second-hand-bmw-f650gs%20%20dakar%20-din-2002-423252.html

Parca au prea putini km, nu? A mai cumparat cineva de la el? Merita sa ma duc pana in Italia sa caut eu sau mai bine sa o iau de aici tinand cont ca as avea unde sa ma cazez in partea de nord a Italiei in 2 locuri diferite. Am masina cu carlig de remorcare dar nu am remorca. M-ar tenta sa vin pe ea din Italia dar asta ar insemna sa astept primavara si imi este frica sa nu creasca preturile odata cu venirea caldurii plus ca nu mai am rabdare :D .La ghidon am vreo 3000km parcursi acum 2 sezoane fapt ce imi mai taie din avant ca sa o aduc pe roti. Voi ce parere aveti?

Editat de Taz XL
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu mi-e aproape PTM=Pantelimon, Ilfov. Stiu F-urile de pe bikeshop pe de rost. M-am uitat pe moto.it unde am gasit destule pana in 3000E spre deosebire de mobile.de unde incep de la 3000E cele mai ieftine. Mie mi se pare ca au prea putini km. Sunt genul de moto care fac multi km pe an. Am facut eu 3000km intr-un sezon cu Honda XL si cel mai lung drum a fost pana la Ploiesti.

 

@ Trandafir: Nu vinzi motocicleta?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu!!!!!! de la Vikmotor.Eu am cumparat de la el acum mai multi ani si pot spune ca mi-am luat o teapa frumoasa!Sunt aduse din it.si multe au kilometrajele date înapoi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu din italia am luat mai multe moto. in locul tau m-as duce acolo sa o iau.sunt preturi bne, acum inca e extrasezon si la ei. inchiriaza o platforma moto si ai rezolvat tot.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Uite aici link-ul cartre site-ul lui Vik Motor: http://acasa.mobile.ro/home/homepageAllVehiclesSearch.html?scopeId=AV&sortOption.sortBy=makeModelDescriptionSortField&sortOption.sortOrder=ASCENDING&makeModelVariant1.searchInFreetext=false&makeModelVariant2.searchInFreetext=false&makeModelVariant3.searchInFreetext=false&siteId=ROMANIA&damageUnrepaired=ALSO_DAMAGE_UNREPAIRED&export=ALSO_EXPORT&grossPrice=true&customerIdsAsString=3951492&lang=ro&partnerHead=true&showZip=false&showModels=false&hideVehicleType=false&pageNumber=1

 

Am mai dat din intamplare de vreo 2 pareri pozitive despre ei cand imi cautam in primavara motor. Cel mai bun prieten al meu si-a luat un Transalp din 2001(exemplarul din poza mea) de la Vik Motor vara asta. S-a dus la Nadlag cu un mecanic dupa el si nu i-au gasit nicio hiba. A mers cu el numai vreo 1000km si singura problema a fost o intrerupere pe fir, de nu mai functiona semnalizarea pe stanga. In rest tehnic si optic totul este ok. Dar asta este doar un caz particular, singurul pe care-l cunosc. Cert este ca vinde multe motoare. L-am urmarit din aprilie si pana in prezent si a avut ceva rulaj...

 

Chestia cu kilometrajul e o vraja. Toata lumea spune numarul de km afisat pe bord, dar nimeni nu spune pentru a cata oara...

Daca ai posibilitatea, ia un mecanic cu tine si fa o vizita la Vik.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1. Intereseaza-te daca garantia e valabila si daca o exporti din cate stiu eu garantia e valabila numai in Italia, deci nu te ajuta foarte mult.

2. Personal nu am nici o garantie ca toate motocicletele luate de pe moto.it au kilometri reali.

3. Un drum pana in Italia dupa motor te costa. In noiembrie am fost Cluj -Emilia Rmagna si drumul cu cu vw t4 dus intors cu tot cu taxe de drum m-a costat 400 euro.

 

Eu zic sa iei in calcul toate variantele si sa le analizezi bine.

Personal si eu am preferat sa aduc motorul din Italia dar doar pentru ca am avut transportul gratuit (am mers in interes de servici).

O alta varianta ar fi sa mergi si sa aduci 2 motoare atunci iesi mai ieftin la transport.

Si inca ceva motoarele bune se vand repede, eu am sunat inainte sa plec din tara si cand am ajuns acolo si am sunat iar si era vandut deja.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Stiu site-ul. E cam complicat sa iau un mecanic cu mine. Nu stiu cati ar vrea sa piarda cu mine 2-3 zile si cati bani ar cere pt asa ceva...

@psycho: Clar ca si in Italia poti lua teapa doar ca fiind luata de la concesionar BMW banuiesc ca are istoric complet la BMW sau cel putin sunt mai multi oameni de incredere pe acolo care isi permit sa intretina o motoreta asa cum trebuie cu piese de calitate si revizii la timp.

 

Mai exista si varianta sa ma duc avionul la sfarsitul lui februarie si sa ma intorc pe ea daca imi permite vremea sau sa o las acolo(am unde) si sa ma duc dupa ea cand se face mai cald asta presupunand 3 drumuri(dus-intors-dus) cu avionul deci cam iese din schema.Mai bine merg cu masina si remorca.

Nu stiu ce sa mai zic...

Editat de Taz XL
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Teoretic asa ar trebui sa fie mai de incredere oricum neaparat cere istoricul desi ca nici cu ala nu e sigur, stiu persoane care refaceau cartea service la masini aduse din Germania.

Oricum cumpararea unei motociclete second hand e o loterie.

 

In privinta venitului pe ea e destul de complicat, poti doar daca italianu accepta sa nu o radieze din circulatie decat dupa ce ajungi tu cu ea in tara si i trimiti placutele. Cu numere provizori nu poti iesi din Italia. Cel putin asa era anul trecut cand ma interesam eu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

preturi mi se pare ca-s cam mari, dar motocicletele arata impecabil. eu zic daca ai cum poti sa mergi pana in italia, Gs-uri sunt foarte ieftine acolo de la 700e. iati numere provisorie din germania sau cu 200e gasesti sigur un trasportator pe bursa de transport.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Taz, incearca sa gasesti vreun mecanic de prin banat, dispus sa se intalneasca cu tine la Vik. Asa iesi mai ieftin. La varianta cu Italia o sa ai o groaza de costuri secundare si neprevazute. Si apoi nici italienii nu sunt chiar nemtzi cand vine vorba de ingrijitul mobrelor... Dar asta e parerea mea...

 

A doua observatie e referitoare la mobra care ai gasit-o in Italia: 19.000km in 10 ani???!!! Adicao medie anuala de 1.900km pentru tipul asta de motor? Sau o fi apartinut vreunui pensionar care se plimba numai duminica pana la biserica si inapoi...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

M-am gandit pana la urma sa il iau din Romania. Imi raman 500E care i-as da pe drumul in Italia pentru eventualele neajunsuri care le-ar putea avea mobra. Am cautat pe net F650GS motor stricat/probleme motor si nu am gasit nimic. Sa inteleg ca sunt asa de bune motoarele?

Editat de Taz XL
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca ai fi postat la sectiunea Enduro-Touring & Adventure poate ar fi vazut mai multi posesori de F650 topicul si ai fi primit mai multe raspunsuri la intrebarile tale. No offence

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

Da... Poate un admin sa mute topicul in sectiunea enduro touring & adventure? Multumesc!

 

Gata! Am achizitionat una din motocicletele lui guy_ana, pe Sir Guy mai exact asa ca nu mai plec nicaieri!

Multumesc tuturor pentru sfaturi si pareri! Sa vina VARA!

Editat de Taz XL
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...