Sari la conținut

Sachs Madass


Postări Recomandate

da, daca vrei sa pui motor de 100 trebuie sa alezezi din buza carterului, gasisem un site unde se facesera si poze. muncesti de mori si la final nu stii ce iese si cat te tine. mai bine st de 70cc sau pui alt motor d 125-150 si gata.

P.S. acesta din urma nu-l poti omologa la RAR ca e prea puternic, trebuie alte frane etc. mergi la risc,deh...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

da, daca vrei sa pui motor de 100 trebuie sa alezezi din buza carterului, gasisem un site unde se facesera si poze. muncesti de mori si la final nu stii ce iese si cat te tine. mai bine st de 70cc sau pui alt motor d 125-150 si gata.

P.S. acesta din urma nu-l poti omologa la RAR ca e prea puternic, trebuie alte frane etc. mergi la risc,deh...

toti acesti cilindri de 47 mm(72cc)si 52 mm(90cc) sunt inscriptionati cu 49cc din fabrica.(POLICE VERSION)

ex luat la intimplare dar pot fi si exceptii: http://www.monkeybike.co.uk/acatalog/72cc_Alloy_Cylinder___47mm.html

 

http://www.daxanized.com/tuningstore/product_info.php?products_id=335

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am vorbit cu omul de la magazin,setul de 70 cc (piston,segmenți,cilindru,chiulasă Âşi garniturile necesare) costă cam 200 de lei. Setul de 107 cc care conține în plus un ambielaj Âşi garniturile mari pentru cartere e 280 de lei,treaba se complică pentru că manopera implică demontarea completă a motorului dar rezultatele sunt pe măsură.

 

post-57179-0-35541600-1330075003_thumb.jpg post-57179-0-52907200-1330075031_thumb.jpg

 

post-57179-0-68562700-1330075051_thumb.jpg

 

Motoare complete erau anul trecut la 800 de lei,anul acesta s-ar putea să fie mai scumpe,au existat surprize neplăcute în sensul că vânzătorul chinez avea pe etichetă o schemă cu 4 viteze iar în realitate au fost motoare cu 3 viteze Âşi mers înapoi sau alte trăznăi.

Editat de Penetru
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc mult, Penetrule, chiar m-ai ajutat foarte mult.

Chiar daca e mai scump putin si implica mai multa munca, o sa optez pentru setul de 107, cel de 70 e totusi prea mic.

Poti sa imi dai si un link cu magazinul, sau un numar de telefon? Eventual pa PM?

Merci inca odata!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alexandru Dobre 0721605441 în complexul Axa,pe malul opus față de târgul auto Vitan.

Probabil tot eu am să le iau de la el Âşi să le pun la poÂştă.

AÂştept sa numeri dinții de la pinioanele de lanț.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

O sa fac asta, dar numai saptamana viitoare, ca "motocicleta" este in curte la un prieten, pana mai da caldura.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Louis,era misto daca-l luai pe ala cu marsarier :lol: :moto: :rock:

In alta ordine de idei:vad ca ai de gand sa-l iei pe cel de 107.Alegerea este buna,mai ales ca trebuie sa ti cont de

doua lucruri importante la chinezarii:

1.Rodajul trebuie facut ca la carte(multi nu au rabdare si suporta consecintele).Ai rabdare,fa-l bine si nu o sa ai probleme cu el!

2.Evita sa mergi ,,blana" ,mai ales ca este racire cu aer.Tine cont ca este low cost si automat materialul este slabut.

Si nu te scumpi la ulei!Multi o comit pe pricipiul ca este chinezarie si merge cu ulei prost.

Cand e gata poze,filmulete,tot tacamul :cheers: !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asa o sa fac, am si intrat pe niste site-uri de scuteristi ca sa vad cum este mai ok cu rodajul.

O sa incerc sa fac poze cu operatiunea, in masura in care o sa am timp sa stau pe langa doctoru' de mobre la care o duc, nu fac operatiunea in fata blocului.

Ulei o sa pape Motul 5100 15W40, ca mi-a ramas o gramada de la DR.

Numai sa se mai indrepte putin timpul, ca de marti iar incep ninsorile....futui...

PS Cu marsarier?!?:laugh: :lol:

Editat de Louis Cyphre
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

foxbat, daca aveam eu puterea sa influentez vremea, era iarna 2 saptamani pe an, cand eram la schi...in rest numai in 25 de grade o tineam...:smoke:

Editat de Louis Cyphre
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Erau motoare de ATV,normal să fie cu mers îndărăt,unul avea doar o vit inainte Âşi una înapoi,probabil pentru tuns iarba..

Am să-l sun Âşi pe băiatul de la service Rich să văd dacă nu am uitat ceva.

Pentru setul de 107 trebuie dat jos motorul,setul de 70 se pune cu el pe capră,cum ar veni "câți bani atâta peÂşte".

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

O sa dau jos motorul si pun set de 107, o sa iau de la tine, daca il mai ai, carburatorul de 107(te rog sa-mi faci un pret) si un filtru de aer nou. Ma gandesc daca se poate adapta un radiator de ulei, am unul de pe un motor de 650, e maricel, dar raceste bine, cred ca este ok pentru mersul prin traficul de oras, vara. Intra mai mult ulei si asta este.

Intr-o saptamana ma apuc de el.

 

Foxbat, trebuie sa dau o bere....am plecat azi de acasa, de la etajul IV, sa iau mobreta de la prietenul la care o tin. Era soare si fain.

Cand am ajuns in fata blocului, in echipament si cu casca in mana, sa mor, nu alta: incepuse sa ninga viscolit. Am tras cateva binecuvantari mai scrajnite, m-am schimbat, si m-am dus la munca.

Acuma beau bere si ma rog ca maine dimineata sa fie soare....futu-i iarna.

Pai sa nu morii de ciuda?!?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai cine naiba sa se uite de sus la mine, ca stau la ultimul etaj...Iar de dat nu mi-a dat nimenea nimic, pana acum.

Cat despre Stratan, m-ai nimerit.

Ce la ceea ce fac io acum s-a inspirat cand a scris "Eu bieu, putzin cate putzin"

 

Sa mor, asa mooie parca nu am mai luat demult...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am vorbit cu băiatul de la service "Rich". Spune că lanțul de distribuție e diferit ca lungime,nu-i o problemă,costă 10-15 lei Âşi e mai bine dacă-i nou. L-am întrebat Âşi de manoperă,e în jurul a 120 de lei deci dacă ai chef poți să-l dai jos de pe capră Âşi să-l trimiți pachet.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 months later...

Inca nu i-am facut upgrade-ul, din lipsa de arginti.

In afara de ulei nou si benzina nu i-am bagat nimic.

Inca mai caut un Isus, sa-l vand, sa-mi fac si eu mobra.

Cel mai mult ma doare ca nu gasesc o aripa de spate, la un pret decent.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...