Sari la conținut

Vreau sa multumesc unui motociclist necunoscut


Grigore Dolghin
 Share

Postări Recomandate

Se fac mai mult la off-road (unde se fac si mai usor), dar se pot face si cu motorete de strada. Loc ferit de trafic, cu aderenta nu foarte buna, franezi cu fata pana o simti ca se blocheaza un pic, apoi o eliberezi. Atunci cand te astepti la blocatul rotii, e uimitor cat de multe iti poti permite fara sa cazi. Nu as incerca exercitiile astea cu o motocicleta prea noua, totusi. :) Oricum, inainte de asta trebuie exersata franarea de urgenta (ceva ce foarte putini motociclisti fac). Adica acelasi lucru - loc ferit de trafic etc., exersat franari combinate fata/spate de la viteze din ce in ce mai mari, in spatii din ce in ce mai mici. Pe langa formarea reflexelor necesare pentru franarea de urgenta, ajuta si la estimarea distantelor de franare in caz de pericol.

 

Mda, fiecare cu parerea lui.

 

Parerea mea este ca, cu motociclete de strada nu prea ai cum sa exersezi chestia asta. Deci ar trebui cautat un loc ferit de trafic, cu ceva nisip, si franat cu fata pana se simte ca se blocheaza un pic. Eu sunt convins ca "e uimitor cat de"... repede poti sa cazi, cat ai clipi.

Poate aceste chestii se fac mai mult la off-road, dar ma repet, este doar parerea mea.

 

Asfalt uscat... fara nisip! :peace:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca-i curat asfaltul scartaie intainte sa se blocheze roata. Il auzi. Daca esti in linie dreapta poti sa blochezi roata fata putin si nu se intampla nimic daca dai drumul la frana imediat. N-as incerca pe nisip si sper sa nu fiu nevoit.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Se fac mai mult la off-road (unde se fac si mai usor), dar se pot face si cu motorete de strada. Loc ferit de trafic, cu aderenta nu foarte buna, franezi cu fata pana o simti ca se blocheaza un pic, apoi o eliberezi. Atunci cand te astepti la blocatul rotii, e uimitor cat de multe iti poti permite fara sa cazi. Nu as incerca exercitiile astea cu o motocicleta prea noua, totusi. :) Oricum, inainte de asta trebuie exersata franarea de urgenta (ceva ce foarte putini motociclisti fac). Adica acelasi lucru - loc ferit de trafic etc., exersat franari combinate fata/spate de la viteze din ce in ce mai mari, in spatii din ce in ce mai mici. Pe langa formarea reflexelor necesare pentru franarea de urgenta, ajuta si la estimarea distantelor de franare in caz de pericol.

 

 

Singura varianta pentru vitezane ar fi demontarea carenelor si montarea de buloane / crash cage. Atunci da, poti sa exersezi tot ce-ti trece prin cap stiind ca n-o sa pateasca nimic motorul. Bineinteles, echipat full. Dupa ce stapanesti bine franarile, poti pune carenele la loc.

Editat de Inspektor
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca-i curat asfaltul scartaie intainte sa se blocheze roata. Il auzi. Daca esti in linie dreapta poti sa blochezi roata fata putin si nu se intampla nimic daca dai drumul la frana imediat. N-as incerca pe nisip si sper sa nu fiu nevoit.

 

Eu n-am auzit nimic - pur si simplu a fugit instant, nici n-am avut timp sa reactionez.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din pacate cand e pietris/nisip pe jos nu te ajuta nici mama cauciucului :(

 

Am facut si eu cunostinta cu asfaltul, a alunecat fata pe nisip. Asta e. Ma intreb daca e bun ABS-ul de ceva in astfel de situatii. Pareri?

 

 

normal ca te ajuta; nu am patit niciodata asa ceva cu bmw-ul 1100RT pe care l-am avut; si era destul de greu cu centrul de greutate destul de sus.

 

bafta !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...