Sari la conținut

Cum se centrează rota spate ?


Chivu
 Share

Postări Recomandate

Pai daca zici ca tablele alea au joc si stii cat e jocul ambelor... nu crezi ca totusi poti alinia incluzand si acel joc? Si tu chiar crezi ca 2mm conteaza? Daca ai cumva roata nealiniata corect primul loc unde se vede este cum calca lantul pe pinion, sau pe ce parte pinionul are dintii mai curati, uzati. La o aliniere gresita grava sare lantul...

 

Io o aliniez din ochi. Am laser la ochi. :wacko:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator corleone

Intretinerea unei mobre devine pe zi ce trece mai complicata daca stai sa apleci urechea la ce se spune pe forum.

Editat de corleone
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cum se centrează corect roata spate ? Marcajele basculei nu mi se par foarte precise. Mai erau unii care ziceau că măsoară distanța dintre roată și brațele basculei :pow: nu cred că distanța e egală.

Am mai citit de o metodă, cu o ață, dar n-am găsit-o pe aici pe forum explicată. Știe cineva cum se face cel mai precis centrarea ?

 

Cea mai simpla metoda de a observa daca este aliniat prost, este sa verifici centrarea lantului pe foaia spate.

Atentie: aceasta metoda nu e prea buna sa faci aliniamentul ... ci mai mult sa-l verifici.

 

Practic lantul este mai lat decat foaia cam cu 1+ mm astfel ca ai un joc lateral al lantului pe foaie. Daca alinierea este perfecta, atunci cand rotesti de roata, lantul ar trebui sa se centreze pe foaie impartind acel joc in 2 pe laterale, astfel incat foaia sa fie cat mai pe mijloc.

 

(Asta daca n-ai sfori, lasere, plasme, tun cu ioni, vasili .. etc)

Editat de nervOptik
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

n-a zis nimeni ca tre' scule de NASA, 3 doctorate si sa citesti 8 manuale ca sa aliniezi roata, o rigla e 2 lei.

Nu uitati de metodele mai simple ( si mai putin costisitoare) pui roata si faci o tura dai drumul la ghidon si daca merge drept este OK daca nu mai surubaresti la mine se aliniaza singura

Numai bine

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...