Sari la conținut

Ulei peste nivel


ohamoha
 Share

Postări Recomandate

Salut,

Nivelul uleiului la motoreta mea este cam mare, si am impresia ca a crescut fata de anul trecut. Daca o tine cineva dreapta si ma uit eu se inunda tot gemuletul ala de control, deci bine peste indicatorul de Full. Daca o pun pe cricul central ramane in partea de sus o portiune goala, dar uleiul este tot vreo trei milimetri peste F. Din pacate eram extrem de incepator cand mi-am schimbat uleiul si nu mi-a dat prin gand sa ma uit sa vad cat este. De asemenea in toamna daca-mi aduc bine aminte era undeva in dreptul Full, poate putin peste.

Aveti ceva sfaturi?

Multam'

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E pe injectie sau pe carburator? Nu cumva iti curge benzina din carburator in motor? Daca scoti busonu de umplere, pute a benzina?

 

 

Nu prea are ce sa se intample mare lucru. De la carterul motorului ai un furtun gros de guma ce duce sub filtrul de aer. Daca ar curge pe undeva, pe acolo ar curge prima data. Daca curge mult, ti-ar imbiba filtrul cu ulei.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

Din pacate eram extrem de incepator cand mi-am schimbat uleiul si nu mi-a dat prin gand sa ma uit sa vad cat este.

pai daca nu sti cat ai bagat anul trecut ,de unde sti ca acum e mai mult?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca n-a mincat ulei deloc din schimbu' vechi si ai pus toti cei 4l din bidon probabil e peste nivel. tinutul la verticala e foarte aproximativ, daca o inclini abia sensibil deja se vede la fereastra. daca n-a patit nimic pina acum las-o asa si zi mersi ca n-ai prea putin :D oricum uleiul ar trebui sa-l schimbi la inceputul sezonului, pune cel mai ieftin ulei pe care-l gasesti si ai rezolvat-o. nu te baza pe ideea "las' ca pun Motul 7100 ca-i scump si bun da'l schimb la 15000". au incercat unii da' n-a iesit schema :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...