Sari la conținut

Postări Recomandate

Weekendul urmator as vrea sa ajung prin zona, vreau sa trec dinspre Baile Herculane spre Campul lui Neag pe acolo. Traseul l-am mai facut in vara dar acum am emotii ca nu stiu daca ii practicabil. Am vazut ca trece intr-un punct si spre cota 1400m, acum doua weekenduri am reusit sa dau de zapada ramasa prin zone umbrite, prin Muntii Poiana Rusca la altitudini mai mici.

post-60128-0-86277200-1335161103_thumb.png

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut!

 

nu stiu cum e drumul, as veni si eu, daca nu te incurc. Faza e ca nu am crampoane la dominator, am ceva street-enduro... ce zici, merge ?

 

Super, poti sa vii ca nu incurci :cheers:. Si eu tot cu gume de asfalt merg (+ pasagera si bagaje).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu poate luni ... dinspre campul lui neag spre cerna sat ...

stima,

paul

In vara 2011 la circa 15-20 km dupa izvoarele Cernei cind se merge spre Cimpul lui Neag erau surpari ale drumului in doua locatii care in iarna precis s-au accentuat.Cu motocicleta se va merge sigur asa incit asteptam pozele.Drum bun si vreme frumoasa sa aveti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Fost eu ...

nush ce sa zic dar mi-a cam tremurat poponeata cu cauciucuri de strada.

am venit dinspre lupeni spre cerna sat ... drumul e bun cu exceptia catorva locuri - intr-un loc foarte stancos, curba spre stanga la 90#, in coborare - dreapta hau, stanga stancos - dupa ce depasit varful curbei - m-am trezit in fata cu coborare foarte abrupta, pe pietroaie neasezate - jur ca aproape m-am scapat pe mine dar in acelasi timp mi-a fost clar ca solutia e tot inainte.

si inca de cateva ori tot in coborare trezit avand in fata distante lungi de 50m cu noroi si shantzuri de tractor.

Ca dificultatea - eu sunt cu zero experienta enduro si cu foarte putina offroad - asta a cam fost top - deci pt cei experimentati e floare la ureche.

Ce m-a stresat tot timpul - ca sunt singur si ca nu am semnal la telefon - deci daca e de facut - macar in 2-3.

In rest - drumul e de vis.

PS - Drumul se poate face si cu masina cu garda la sol mai inalta - logan.

 

Stima,

Paul

 

 

 

Pana la urma a fost cineva? Eu n-am mai mers ca am ramas singur... am trecut pe asfalt pe la Baia de Arama.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Fost eu ...

nush ce sa zic dar mi-a cam tremurat poponeata cu cauciucuri de strada.

am venit dinspre lupeni spre cerna sat ... drumul e bun cu exceptia catorva locuri - intr-un loc foarte stancos, curba spre stanga la 90#, in coborare - dreapta hau, stanga stancos - dupa ce depasit varful curbei - m-am trezit in fata cu coborare foarte abrupta, pe pietroaie neasezate - jur ca aproape m-am scapat pe mine dar in acelasi timp mi-a fost clar ca solutia e tot inainte.

si inca de cateva ori tot in coborare trezit avand in fata distante lungi de 50m cu noroi si shantzuri de tractor.

Ca dificultatea - eu sunt cu zero experienta enduro si cu foarte putina offroad - asta a cam fost top - deci pt cei experimentati e floare la ureche.

Ce m-a stresat tot timpul - ca sunt singur si ca nu am semnal la telefon - deci daca e de facut - macar in 2-3.

In rest - drumul e de vis.

PS - Drumul se poate face si cu masina cu garda la sol mai inalta - logan.

 

Stima,

Paul

 

Multam' de info. De curba la 90 grade stiam deja. Eu am facut-o pe urcare, nu ma astaptam la pietroaiele alea... am oprit la jumatate, am dat pasagerul jos si m-o scos monocilindrul mare :).

In rest, stiam ca ~ in lungimea lacului, in drum ajung multe forestiere pe care circula utilajele taietorilor de lemne. In portiunea aia is noroaie cam tot anul, si cand am fost in august nu plouase mult timp inainte si inca am gasit pe acolo balti si noroaie pe la umbra. Asa-i in padure...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...