Sari la conținut

lichidul de frana ?


Postări Recomandate

la cat timp se schimba lichidul de frana?,as vrea sa il schimb pt ca nu cred ca a fost schimbat vreodata si am inteles ca sistemele de franare cu ABS sant si mai pretentioase(adica ar trebui schimbat mai des).

 

poate imi si explica cineva o modalitate cat mai simpla sa il schimb si cum imi dau seama ca l-am scurs pe el vechi si s-a inlocuit cu cel nou. multumesc anticipat

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In privinta intervalului la care trebuie schimbat, consulta manualul; de obicei, la fiecare 2 ani.

 

Cea mai simpla metoda e sa-l scoti pe cel vechi prin aerisitoare si sa completezi in acelasi timp in rezervor cu lichid nou, pana cand lichidul care iese are aceeasi culoare cu cel pe care-l pui.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

aia am facut inainte sa postez aicea ,dar in manual nu scrie nimica cu privire la asta(cel putin nu am gasit eu). mersi mult asa am sa fac chiar maine ,am cumparat 1 bidon de 500 ml sper sa si ajunga .

 

sper sa fie de culori diferite fluidele :)

Editat de ow3x3xpr3ss
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ar trebui sa fie un tabel mai pe la inceput, cu toate operatiunile (schimb filtru de aer, schimb ulei etc.) de mentenanta periodica in care sa mentioneze si acest aspect. Ca si cantitate, vreo 200-250 de ml ar trebui sa fie suficienti, avand in vedere ca nu trebuie sa mai faci si aerisirea. In ceea ce priveste culoarea, daca are mai mult de 3 ani de cand a fost schimbat o sa difere sigur; lichidul nou o sa fie mai clar, iar cel vechi mai inchis la culoare si ceva mai opac, posibil si cu depuneri/impuritati.

 

Spor la treaba! :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

multumesc inca odata.numai bine va doresc si asfalt uscat bineinteles :burnout:

 

 

LE: cartea spune ca cel putin odata pe an ar trebui schimbat ,deci........................

Editat de ow3x3xpr3ss
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

culoarea se schimba foarte repede.

daca nu mai ai prieteni la care sa-l schimbi, trece-l pe tot prin instalatie. fiind puternic higroscopic, odata deschis flaconul, cu restul ramas nu mai ai ce face. asa te-asiguri si ca l-ai scurs pe tot cel vechi si ca ai aerisit bine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am sa ma descurc eu cumva cu siguranta :),daca am reusit sa schimb semeringurile si uleiul la furca! ............ms de sfaturi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

asta cu schimbatu o data pe an e ca sa-ti ia $$ la reprezentanta

 

eu mai degraba as schimba garniturile din etrieri(la ~3 ani) si mai ales furtunele cu unele "metalice"

 

da,furtunele sant metalice :).am terminat operatiunea ,dar nu stiu daca s-a schimbat tot lichidul din instalatie pt ca trebuie sa treaca si prin circuitul acela pt ABS. eu am "golit" cate 4 recipiente fata si spate,pe spate ce era mai colorat parca era murdar pe fata nu am obs nici o diferenta de culoare. oricum deja am simtit o imbunatatire,parca este mai "tare" maneta,am sa ies si la o plimbare sa vad exact daca chiar e vreo diferenta!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...