Sari la conținut

vopsire roti SM


sco.
 Share

Postări Recomandate

am vazut cateva clipuri pe youtube (

) cu roti SM spitate sau nu ,vopsite jumatate negru si jumatate portocaliu.

a mai facut cineva asta?tine vopseaua daca se face conditionarea rotii corect (degresare,smirgheluire etc) ?vorbesc de operatiune facuta in garajul fiecaruia,nu la service.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

... la enduro trebuie vopsire in camp electrostatic.

clar!

chiar nu a facut nimeni din Romanica asta la SM sa ne dea un sfat/idee?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

clar!

chiar nu a facut nimeni din Romanica asta la SM sa ne dea un sfat/idee?

 

Baieti eu am facut asta la bicicleta. Am schimbat butucii si daca tot eram cu cercurile in mana m-am gandit sa le vopsesc 50 - 50 vazusem ideea asta la Aprilia SXV din campionatul francez de SM. Am luat vopsea din OBOR la spray am acoperit frumos jumatate de janta ( idem pt cealalta jumatate ) am dat 3 straturi de vopsea dupa ce in prealabil am smirgheluit si curatat cercurile.

 

Rotile nu le mai am acum, le-am vandut, dar in orice caz pt uz civil in parc in oras & 2 - 3 iesiri la munte cu bicicleta+iesiri pe timp de iarna prin zapada, vopseaua aceea a ramas pe jante nu s-a deteriorat. Operatiunea am facut-o evident in garajul meu.

 

Banuiesc ca ar tine la fel de bine si pe niste jante de moto.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sa speram ca sigur o sa le fac :rusinica:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
Vizitator _Raul_

Jantele din campionate, de la tuneri, etc, sunt jante de aluminiu eloxate.

Acum mai bine de 1 an, cand eram cu jantele de la Tenere duse la reconditionat am vrut sa le fac jumatate polish si jumatate rosu/bordeaux eloxat.

Inca nu este o operatiune ieftina la noi.

In zona de vest nu stiu pe nimeni sa faca eloxari de piese mari.

@Giz de pe forum aka GIZ Powder Coating pe google avea in plan asa ceva pentru piese mai mici. Luati legatura si cu el. Poate s-a apucat de asa ceva.

In perioada despre care vorbeam - acum 1 an si ceva - am gasit ceva firma mare pe la Bucuresti ce lucra industrial dar era dispusa si la lucrari mai mici pentru pretul corect.

Trebuiau insa jante de aluminiu impecabile ca suprafata, ceea ce nu era cazul la mine , iar pretul a fost undeva la minim 100-150 euro/janta. Nu imi mai amintesc cu exactitate, dar ieftin nu era.

Personal as merge pe vopsire in camp electrostatic cu gri argintiu sau vopseaua aceea mai noua ce imita cromul, in locul aluminiului original al jantei + culoare secundara.

Si cu strat de lac de protectie aplicat si el electrostatic.

Nu este "the real shit" dar este destul de pe aproape.

Baiatul de mai sus, Giz, poate face asa ceva.

De luat in calcul la montarea anvelopelor folosirea unor bucati de plastic putin mai late decat levierul, intre acesta si janta, pentru a nu deteriora vopseaua. Trebuie plastic cat de cat subtire si flexibil.

Editat de _Raul_
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...