Sari la conținut

transalpina si transfagarasan


Trandafir
 Share

Postări Recomandate

vreau sa plec intr-o zi saptamana viitoare pe cele doua drumuri inalte si as vrea sa stiu daca e posibil . ma gandesc la drumuri inchise sau portiuni prin care se nu se poate trece . punctul de plecare e Bucuresti si prima oprire la Novaci . de acolo pana la Sebes nu prea m-as opri decat poate un mic ocol pe la lacul vidra . caut un loc de campat intre sebes si intrarea pe transfagarasan ( probabil gasesc pe linga lacul avrig ) si a doua zi vreau sa ma intorc in bucuresti . orice informatie legata de drumul asta imi e de folos .

 

asfalt uscat tuturor !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

vreau sa plec intr-o zi saptamana viitoare pe cele doua drumuri inalte si as vrea sa stiu daca e posibil . ma gandesc la drumuri inchise sau portiuni prin care se nu se poate trece . punctul de plecare e Bucuresti si prima oprire la Novaci . de acolo pana la Sebes nu prea m-as opri decat poate un mic ocol pe la lacul vidra . caut un loc de campat intre sebes si intrarea pe transfagarasan ( probabil gasesc pe linga lacul avrig ) si a doua zi vreau sa ma intorc in bucuresti . orice informatie legata de drumul asta imi e de folos .

 

asfalt uscat tuturor !

Ambele drumuri sunt deschise circulatiei.

Loc de cort poti gasi prin toata zona Marginimea Sibiului (Gura Raului, Rasinari, Sadu) sau la Cartisoara.

La lacul Avrig nu cred ca poti ajunge dacat cu piciorul. ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

Am fost saptamana trecuta pe bucata din Transalpina, adica de pe Valea Oltului am trecut pe langa Voineasa si am iesit in Sebes. Portiunea asta e practicabila, dar sunt multe portiuni in lucru, unde se circula pe o singura banda. Cu GS-ul na-i treaba...

Transfagarasanul e practicabil. A fost un coleg de-al meu in weekend cu masina, de la Sibiu pana la Vidraru. De campat poti incerca si la Ocna Sibiului. Cu ocazia asta faci si o baie.

Totusi, verifica prognoza meteo pe saptamana viitoare, ca la inceput de saptamana o sa stropeasca putin.

 

Distractie faina,

Andrei

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Azi-dimineata la radio spuneau ca Transfagaraseanul e inchis pe partea din Arges de la Piscul Negru la Balea Cascada pana pe 30 iunie. Nu stiu alte detalii, asta am prins si eu.

Balea Cascada e pe partea din Sibiu. :P

 

A fost nea spidi luni pe TF. Fara probleme. Tunelul era deschis.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am fost sambata trecuta bucuresti-novaci-sebes-cartisoara-curtea-de-arges-pitesti-bucuresti, 780km, 12 ore

intr-adevar transfagarasanu e inchis intre cascada si lac. se poate circula si chiar se circula.

portiuni cu pietre cazute, dar nimic de speriat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ieri: Bucuresti->Pitesti->Novaci (dar cu un ocol destul de mare, ca nu eram atent la GPS nici la indicatoare si am ratat intrarea spre Novaci)->Obarsia Lotrului->Valea Frumoasa (drum forestier superb, care ar trebui sa iasa direct in Sadu, insa ieri, undeva cu vreo 20 km inainte, era blocat de un camion rasturnat care bloca complet drumul, asa ca a iesit cu intoarcere pe o bucata)->Paltinis->Sibiu->Cartisoara->Transfagarasan->Curtea de Arges->Pitesti->Bucuresti. 750 km, 13 ore.

Pe Transalpina am intanit o mana de masini, 2 motociclisti si o parapanta (dar care era la cel putin 400 m inaltime), iar pe Transfagarasan vreo 5 masini (e drept ca am intrat pe el dupa 20:30).

 

Concluzii:

- nu mai plec la drum cu tankbag daca e vreo portiune off, pentru ca jeneaza destul de mult la pozitia in picioare;

- ora de plecare 11 din Bucuresti nu e cea mai potrivita;

- saua Touratech extra-low e... tare; drumul ideal ar fi cel in care alterneaza portiunile on cu cele off-road; in picioare in scarite isi mai revine poponeata;

- superba motocicleta; ar fi mers o autonomie mai mare (preferabil cu un consum mai mic, ca rezervor mai mare nu vreau din motive de greutate), dar o sa ma obisuiesc...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ieri: Bucuresti->Pitesti->Novaci (dar cu un ocol destul de mare, ca nu eram atent la GPS nici la indicatoare si am ratat intrarea spre Novaci)->Obarsia Lotrului->Valea Frumoasa (drum forestier superb, care ar trebui sa iasa direct in Sadu, insa ieri, undeva cu vreo 20 km inainte, era blocat de un camion rasturnat care bloca complet drumul, asa ca a iesit cu intoarcere pe o bucata)->Paltinis->Sibiu->Cartisoara->Transfagarasan->Curtea de Arges->Pitesti->Bucuresti. 750 km, 13 ore.

Pe Transalpina am intanit o mana de masini, 2 motociclisti si o parapanta (dar care era la cel putin 400 m inaltime), iar pe Transfagarasan vreo 5 masini (e drept ca am intrat pe el dupa 20:30).

 

Concluzii:

- nu mai plec la drum cu tankbag daca e vreo portiune off, pentru ca jeneaza destul de mult la pozitia in picioare;

- ora de plecare 11 din Bucuresti nu e cea mai potrivita;

- saua Touratech extra-low e... tare; drumul ideal ar fi cel in care alterneaza portiunile on cu cele off-road; in picioare in scarite isi mai revine poponeata;

- superba motocicleta; ar fi mers o autonomie mai mare (preferabil cu un consum mai mic, ca rezervor mai mare nu vreau din motive de greutate), dar o sa ma obisuiesc...

 

nu-i rau

vezi ca e un baiat p-aici darian care iti poate schimba buretele sa ti-o faci mai confortabil.

eu zic sa astepti pana la iarna, ca e posibil sa te duca cu vorba, dar lucreaza bine.

Editat de Tsunami
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu-i rau

vezi ca e un baiat p-aici darian care iti poate schimba buretele sa ti-o faci mai confortabil.

eu zic sa astepti pana la iarna, ca e posibil sa te duca cu vorba, dar lucreaza bine.

 

Bun baiat Darian! La el am fost sa-mi modifice husa (sa incapa si topcase-ul sub ea). Insa nu puteam sa stau fara motor, asa ca mi-am comandat Touratech-ul - acum pot da saua originala la modificat. Ideea este insa sa iasa si comoda, dar si (mai) joasa.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bun baiat Darian! La el am fost sa-mi modifice husa (sa incapa si topcase-ul sub ea). Insa nu puteam sa stau fara motor, asa ca mi-am comandat Touratech-ul - acum pot da saua originala la modificat. Ideea este insa sa iasa si comoda, dar si (mai) joasa.

 

robert, eu iti recomand sa lasi saua originala asa cum e, gandeste-te la vanzare, ca motorul va fi mult mai tentant, chiar si pentru dealers-i, daca are 2 ajustari.

eu am cumparat de la seargent din state si n-am modificat originalul. daca vrei ma pot chinui sa-ti dau detaliile lor. succes

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

vreau sa plec intr-o zi saptamana viitoare pe cele doua drumuri inalte si as vrea sa stiu daca e posibil . ma gandesc la drumuri inchise sau portiuni prin care se nu se poate trece . punctul de plecare e Bucuresti si prima oprire la Novaci . de acolo pana la Sebes nu prea m-as opri decat poate un mic ocol pe la lacul vidra . caut un loc de campat intre sebes si intrarea pe transfagarasan ( probabil gasesc pe linga lacul avrig ) si a doua zi vreau sa ma intorc in bucuresti . orice informatie legata de drumul asta imi e de folos .

 

asfalt uscat tuturor !

 

O sa plec luni (2 iul) pe transalpina... tre sa ajung in apuseni. Poate merem impreuna pana la sebes :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ieri: Bucuresti->Pitesti->Novaci (dar cu un ocol destul de mare, ca nu eram atent la GPS nici la indicatoare si am ratat intrarea spre Novaci)->Obarsia Lotrului->Valea Frumoasa (drum forestier superb, care ar trebui sa iasa direct in Sadu, insa ieri, undeva cu vreo 20 km inainte, era blocat de un camion rasturnat care bloca complet drumul, asa ca a iesit cu intoarcere pe o bucata)->Paltinis->Sibiu->Cartisoara->Transfagarasan->Curtea de Arges->Pitesti->Bucuresti. 750 km, 13 ore.

Pe Transalpina am intanit o mana de masini, 2 motociclisti si o parapanta (dar care era la cel putin 400 m inaltime), iar pe Transfagarasan vreo 5 masini (e drept ca am intrat pe el dupa 20:30).

 

 

Asta va fi urmatorul meu traseu de o zi, daca mai pleaca cineva asa si vrea tovaras de drum, sa-mi lase un msg. :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...