Sari la conținut

Merge cineva la mare in week-endul asta ? Vama, Bg , etc


Leon
 Share

Postări Recomandate

Merge cineva la mare, posibil Vama ?

(la Vadu am fost week-endul trecut cand m-am ales si cu o frumoasa amenda de la rangerii de-acolo veniti cu un jeepan cu numere de inmatriculare straine).

As prefera sa plec in seara asta pe la ora 18, dar daca sunt doritori pot pleca si sambata dimineata pe la 7-8...

Sunt din Bucuresti, ca sa nu se creeze confuzii.

Imi e dor de vama chiar daca sunt constient ca s-a cam dus dreq (un fel de mamaia in devenire).

 

Deci? Ala eu, ala eu....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Merge cineva la mare, posibil Vama ?

(la Vadu am fost week-endul trecut cand m-am ales si cu o frumoasa amenda de la rangerii de-acolo veniti cu un jeepan cu numere de inmatriculare straine).

As prefera sa plec in seara asta pe la ora 18, dar daca sunt doritori pot pleca si sambata dimineata pe la 7-8...

Sunt din Bucuresti, ca sa nu se creeze confuzii.

Imi e dor de vama chiar daca sunt constient ca s-a cam dus dreq (un fel de mamaia in devenire).

 

Deci? Ala eu, ala eu....

 

offtopic - poti detalia te rog ce s a intamplat ?

eu stiam ca e voie daca platesti accesul .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu plec azi pe la 18.00, sa fie mai racoare. Care e treaba cu Vadu? Am fost de doua ori anul asta, fara cort, doar plaja, si nu ne-a deranjat nimeni. Cand intri in zona scrie rezervatie dar nu ca ar fi interzis. Si nu am platit nimic.

Editat de Filosofull
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La Vadu au dat aia amenzi la toata plaja sambata dimineata pe la 9-10. Se da amenda la vehicul, nu se tine cont cate corturi sunt. Ne-au intrebat si de sacii de gunoi, noroc ca aveam ca cine stie...Amenda a fost 70 lei de vehicul(amenda cu chitanta, nu spaga).

Oricum, ca idee era foarte curat fata de alti ani...

 

P.S. Din pacate, sunt nevoit sa plec intr-o ora... Ne-om vedea in vama la o bere.

 

Propun sa lasam topicul deschis...ca vara-i lunga...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Da, atat e amenda pentru vehicule (pentru campat in rezervatie ar trebui sa fie 6000 din cate mi-au spus).

Oricum, ca idee doar sambata dimineata vin si dau amenda...pe la 9-10...am mai auzit de la diversi!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da, atat e amenda pentru vehicule (pentru campat in rezervatie ar trebui sa fie 6000 din cate mi-au spus).

Oricum, ca idee doar sambata dimineata vin si dau amenda...pe la 9-10...am mai auzit de la diversi!!!

 

am fost

am dat 70 roni pt 4 corturi :)), 3 masini si 2 javre :))

 

cherhanaua e beton!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Foxule, zi mai multe, la inceputul lu august vreau sa bag si eu o tura cu baietii mei. beer.gif

 

pai daca vrei vadu, tot ce ai nevoie trebuie sa ti aduci

TOT

ai o cherhana aproape cu mancare super dar nimic de cazare /dus /grup sanitar.

este "campare in salbaticie".

in rest numai de bine

drumul pana acolo e ok , se poate merge si cu SS-ul:) , evident incetisor

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pai daca vrei vadu, tot ce ai nevoie trebuie sa ti aduci

TOT

ai o cherhana aproape cu mancare super dar nimic de cazare /dus /grup sanitar.

este "campare in salbaticie".

in rest numai de bine

drumul pana acolo e ok , se poate merge si cu SS-ul:) , evident incetisor

Da, eu ma duc de ani de zile (mai ales de cand vama s-a cam dus dreq).

Atentie, ca acum vreo 2-3 ani ni s-a facut rau la tot grupul (vreo 10-12 insi) de la pestii gatiti la cherhana. Si n-a fost coincidenta. Cred ca igiena e cam precara pe-acolo (deh, totul trebuie carat).Sau poate era de la mujdeiul de usturoi....nu ne-am dat seama! De atunci, mai beau doar cate-o bere acolo, nu mai mananc decat ce car cu mine!

Sunt 2 magazinase in comuna,deci mai puteti lua o apa,conserva de-acolo (dar trebuie sa mergeti tot cu motorul ca e ceva de mers de la plaja pana acolo).

Cu vitezanele cred ca-i mai nasol, dar orice naked poate merge pe-acolo (enduro nu mai zic).

 

Ma bucur ca ati scapat toti doar cu 70 lei. Probabil s-au mai imbunat! Cu noi au fost mai ai dreq.

 

@Leon: tipele cu sanii mari strica ciclistica. Unii normali ar fi de preferat :bounce:

Cu siguranta! Dar "stai"pe moale...

Editat de Leon
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cu siguranta! Dar "stai"pe moale...

 

Nu-i neaparat asa. Uneori sa stii ca doare spatele de la apasare! :crack:

 

In alta ordine de idei...si eu plec maine spre mare. Incerc sa fac un ocol pe la Buzau pe la vulcanii noroiosi si focurile vii, si apoi la mare, vad eu pe unde.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu w.asta merg in Vama,dar o sa fiu pasager intr-o masina (am apucat de-am promis)!!!

Stiu ceva locatii trasnet prin Bulgaria (ori la mare, ori pe langa Ruse la 30-40 Km)...poate ne-om strange mai multi!

 

Drum bun si distractie placuta!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

http://www.timesnewroman.ro/monden/7133-senzational-arheologii-au-descoperit-urme-de-cocalari-antici-la-vama-veche

 

Care n-au chef sa de-a click pe link, am si citat:

 

Săpături arheologice efectuate în zona Vama Veche – 2 Mai au scos la iveală amănunte inedite despre cum priveau anticii cea mai interesantă stațiune de pe litoral. “Încă din antichitate atenienii veneau aici în weekend la relaxare dar, spuneau ei, stațiunea începuse să se strice, nu mai era ca odată, fiind acum plină de tot felul de tebani Âşi geto-daci”, spun arheologii români.

 

Scrierile antice arată că vechii greci erau preocupați de degradarea continuă a stațiunii Âşi-l considerau vinovat principal pe poetul Ovidiu (Publius Ovidius Naso): “La câțiva ani după ce s-a stabilit la Tomis a început să scrie un volum de poezii despre Vama Veche, mai trist ca Tristele, în care povestea despre cum pierdea vremea pe plajă, cum voia să se ducă la plajă, cum găsea scoici pe plajă Âşi tot aÂşa. Unul din cele mai cunoscute versuri ale sale era «acuma țin o amforă de vin în mână, Âşi o beau»”, relatează arheologii.

 

Pe lângă Ovidiu, cercetările au arătat că în stațiune începuseră să-Âşi facă apariția greci Âşi romani care nu înțelegeau spiritul locului, intrau cu carele până pe plajă, ascultau ode la maxim din lectică sau daci care-Âşi etalau brățările Âşi coifurile de aur. AceÂştia proveneau din rândul comatilor care se dădeau tarabostes, dar grecii le spuneau cocalares iar romanii hipsteres.

 

:laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 9 months later...
  • 2 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...