Sari la conținut

Recomandare loc de campat pe litoralul bulgaresc (?)


LinX
 Share

Postări Recomandate

Stiu ca unii dintre voi merg destul de des cu cortul pe la vecinii din sud.

Niste prieteni ar vrea sa mearga weekendul viitor si le-ar prinde bine o recomandare in aceasta privinta. In principiu ceva mai sus de Burgas, dar daca nu prea sunt variante ok, merge si in sud de tot.

 

Poate sa fie si camping amenajat, dar si un loc ok de campat pentru o noapte sau doua si in care sa nu ai probleme cu oamenii legii.

Multumiri anticipate.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Stiu ca unii dintre voi merg destul de des cu cortul pe la vecinii din sud.

Niste prieteni ar vrea sa mearga weekendul viitor si le-ar prinde bine o recomandare in aceasta privinta. In principiu ceva mai sus de Burgas, dar daca nu prea sunt variante ok, merge si in sud de tot.

 

Poate sa fie si camping amenajat, dar si un loc ok de campat pentru o noapte sau doua si in care sa nu ai probleme cu oamenii legii.

Multumiri anticipate.

Pana

Se poate campa gratuit pe plaja la Kaliakra. Exista doua bude de plastic si doua dusuri. Drumul cel mai bun din Silistra-Dobrich e cel de Balchik, la giratoriu se face o pauza in benzinaria care are cafea si dus si orice isi doreste turistul. Daca se vine dinspre Constanta Kaliakra e cam a treia localitate spre stanga. Daca se vine dinspre Varna Kaliakra e imediat dupa Balchik, care e prima dupa Albena.

 

 

Mai exista pe la ei si cateva campinguri organizate, dar de exemplu cel din Obzor era mort acum 2 sau 3 ani. Era unul functional mai in sud dar nu mai stiu exact unde. Oricum si pe plaja Irakli la circa 9km sud de Obzor se poate sta cu cortul, dar acolo nu e dus ci doar buda de tara la cele doua baruri daca n-au mai evoluat lucrurile de cand am fost eu acolo (circa 3 ani).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De pinde ce vor prietenii. Rustic extrem si cu minim adică o cârciumă cu bere la pahar, recomand Shablanska Tuzla, pe stânga cum ieÂşi din Shabla în drum spre Farul Shabla, este marcaj. Acolo te întorci în timp, 80s frate! Altfel km de plaja si multa liniÂşte.

 

Si mai extrem merge pe malul marii, oriunde îți place intre Farul Shabla si Amen Briag, o sa vedeți ceva corturi si campere, se poate stăa fara probleme, nu vine nici draq. Pentru cunoscători, nu trebuie nici cort, sunt câteva chilii făcute în stanca, ci marea la picioare, de sute de ani sunt acolo. Am zis ca o data fac asta, cazare în grota!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La sud de Burgas, mai jos de Sozopol, camping Kiten (e un satuc cu iz de Eforie); am stat acolo cu cortul o saptamana, facilitati de toate (pentru un camping), inclusiv instalatie electrica si de apa la care se poate conecta rulota.

In zona mai sunt si alte campinguri amenajate, fiecare localitate de pe tarm are si camping.

Treaba nasoala ar cam fi distanta de parcurs pana acolo, nu cred ca se merita pt 2-3 zile.

Numai bine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In zona Shabla am gasit o lista de campinguri si bungalow-uri (nu cred ca accepta toate si corturi). Lista este aici. Ai si un buton care iti face o traducere la pagina cu google translate in engleza. Eu imi doresc de o gramada de vreme sa ajung pe acolo sa le verific, dar n-am apucat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...