Sari la conținut

Mi-a crapat motoru dupa o tura ! WR 426


Postări Recomandate

No baieti, pentru prima data dar mi-am luat'o rau.

 

Mi-am cumparat un motor din Cj.- Yamaha WR 426 2001. Mi-am dat seama de cand l-am luat ca bate dar pretul bun si actele m-au facut sa-l urc in remorca.

Stiam ca urmeaza sa-l desfac sa schimb lant si verificari la supape piston biela si toate cele dar am spus totusi hai sa fac si eu o tura.

Am mers aproximativ 5 min cand deodata un tacanit des dupa care un poc. Absolut pedala de prornire intelepenita, venito tracato acasa si restu cele.

 

Am defacut motoru ... Una dintre supape s-a rupt si mi-a lasat o urma serioasa pe chiluasa si piston. Spre surprinderea mea distributia nu era sarita.

 

Am de schimbat :- toate supapele (de la spanuri s-au strambat toate la inchidere)

- rectificat chiuloasa ( mecanicu mi-a spus ca 95 % se poate )

- poate pistonul sa-l schimb dar secmentii cu siguranta

- lantul de distributie

- si restul maruntaielor de garnituri si ce mai trebuie acolo + ulei.

 

Acum intrebarea este : Cunoasteti un magazin in romania mai mare cu piese mai ieftine? vreau sa iau toate din accelasi loc, poate primesc si un discount.

As cauta si alta chiuloasa second - hand pt ca noua banuiesc ca ma rupe la bani ... Daca stie cineva pe cineva ? :))

 

 

Mersi anticipat. :alcy: :alcy:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mie unul mi se pare clar ca pretul era facut sa atraga...scuze daca insinuez, insa cine stie wr-urile in toate mintile nu se prea gasesesc la preturi dinastea! spor la reparatii si imi pare rau pt tine. cam asta-i piata la noi, de acum stii singur!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De curand, mi-am desfacut motorul si am dus la curatat supapele pentru ca nu inchideau bine. Tot ce pot sa=ti spun e ca o lucrare de rectificare plan, schimbare o-ringuri, etc - practic aducere la o anumita cota - te costa minim 3-4 milioane, la un service special pt chiulase, in Sacele. Mai sunt si in Ghimbav, dar am inteles ca cei mai buni ar fi la Ozun(spre Tg. Secuiesc), care se ocupa si de cilindri, camasi, honuire, alezare, etc. Daca vrei, cauta-ma pe pm sa ti dau nr lui Ciprian Popa. E un tip cu service in Noua, care m-a ajutat cu motorul si toate cele, si care mi-a salvat buzunarul de la o rectificare de care nu aveam nevoie. Daca te duci singur in Sacele, ai grija ca tipu ala e ff priceput, dar e un jepcar.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De curand, mi-am desfacut motorul si am dus la curatat supapele pentru ca nu inchideau bine. Tot ce pot sa=ti spun e ca o lucrare de rectificare plan, schimbare o-ringuri, etc - practic aducere la o anumita cota - te costa minim 3-4 milioane, la un service special pt chiulase, in Sacele. Mai sunt si in Ghimbav, dar am inteles ca cei mai buni ar fi la Ozun(spre Tg. Secuiesc), care se ocupa si de cilindri, camasi, honuire, alezare, etc. Daca vrei, cauta-ma pe pm sa ti dau nr lui Ciprian Popa. E un tip cu service in Noua, care m-a ajutat cu motorul si toate cele, si care mi-a salvat buzunarul de la o rectificare de care nu aveam nevoie. Daca te duci singur in Sacele, ai grija ca tipu ala e ff priceput, dar e un jepcar.

 

Mersi mult de ajutor. Am găsit un servic in codlea si mecanicu de acolo a zis ca el poate sa-o facă. Acum sa vad. In caz ca o sa am nevoie o sa te caut. Mersi mult tare încă o data.

 

Sunt curios care e cauza defectiunii.

 

Habar nu am. Cum se poate rupe o supapa așa de proasta ?

 

 

 

O sa caut. Mersi. Am nevoie de prețuri bune ca schimb multe piese.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...