Sari la conținut

Transfagarasan - duminica 1 iulie


anonymous
 Share

Postări Recomandate

Salutare! Mi s-a facut dor de un transfagarasan si probabil duminica, impreuna cu 2-3 prieteni o taiem incolo.

 

Traseul ar fi B - Pitesti - C. de Arges - TF - Sibiu - Rm. Valcea - Pitesti - B.

 

Plecarea pe la 8.30, intoarcerea seara.

 

Stilul de mers: un pic mai tare pe curbe, iar pe drum drept in functie de grup. Pe autostrada, un 130-150 ar fi acceptabil.

 

Everyone invited.

 

 

 

A fost cineva recent si ne poate spune starea drumului, daca e deschis tot, etc. ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

A fost cineva recent si ne poate spune starea drumului, daca e deschis tot, etc. ?

 

acu 2 saptamani venind din nord.

in sud, drumul neasteptat de bun (nu excelent dar nu cum m-as fi asteptat)

un satuc pana-n curtea de arges circuland sud, niste tuciurii de 10 ani faceau sport, arucnatul cu pietre in motoare.

 

intre cascada si lac, drumul inchis (scrie pe un semn) dar se circula. nici nu masina nu-i problema.

duminica ar trebui sa merg iar, dar sunt grabit tare si cred ca o sa merg buc-predeal-rasnov-fagaras-cartisoara-curtea de arges-bucuresti.

o sa am vreo 30-40kg bagaje. tura e de antrenament, asa ca nu te incurc. numa sa nu te puna dracu sa nu-mi raspunzi la salut, :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare! Mi s-a facut dor de un transfagarasan si probabil duminica, impreuna cu 2-3 prieteni o taiem incolo.

 

Traseul ar fi B - Pitesti - C. de Arges - TF - Sibiu - Rm. Valcea - Pitesti - B.

 

Plecarea pe la 8.30, intoarcerea seara.

 

Stilul de mers: un pic mai tare pe curbe, iar pe drum drept in functie de grup. Pe autostrada, un 130-150 ar fi acceptabil.

 

Everyone invited.

 

 

 

A fost cineva recent si ne poate spune starea drumului, daca e deschis tot, etc. ?

 

Ieri: starea drumului este buna/foarte buna. Spre marea mea supriza, partea din dreptul lacului de acumulare a fost reparata si mai sunt doar putine portiuni in care sa existe ceva gropi, destul de mici. Fata de anul trecut, este un adevarat lux!

Drumul este deschis (in pofida indicatoarelor) - cateva pietre cazute, una la intrarea intr-unul din pasajele tunelate, spre urcare dinspre cascada (parea mai degraba parte din tavan).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Inspektore, hai la intrunirea de la Suceava.

 

Mi-a zis Dan f4 ca mereti la Gura Humorului, dar nu stiam ca e intrunire. Pe unde mergeti pana acolo? E rost de ceva curbe? Eu de drumul Buc-Gl m-am cam saturat de cate ori l-am facut. :unsure:

 

Ah si ar mai fi o problema, cortul meu momentan nu raspunde la telefon...

Editat de Inspektor
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca esti curios de drum:

(pietroiul la intrare e la 02:41)

 

Dar pe de alta parte, e ca si cum ti-ar povesti cineva finalul filmului inainte de a incepe :blink:...

Editat de robert_bobariu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mersi, dar m-am hotarat. Plec la Suceava :) Transfagarasanul, weekendul viitor ;)

 

Inspektor.

Editat de Shiro
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Circulația rutieră pe DN 7 C - TransfăgărăÂşan a fost redeschisă, sâmbătă, pentru o perioadă de cinci luni, până la sfârÂşitul lui octombrie, pe 18 sectoare de drum existând însă pericol de căderi de pietre, transmite corespondentul MEDIAFAX.în perioada 1 iulie - 31 octombrie

 

Potrivit reprezentanților Companiei Naționale de Autostrăzi Âşi Drumuri Naționale din România, în perioada 30 iunie - 31 octombrie, circulația pe drumul național 7 C - TransfăgărăÂşan, între localitatea Bascov, județul ArgeÂş Âşi intersecția cu DN 1 BraÂşov - Sibiu, județul Sibiu va fi deschisă, participanții la trafic fiind rugați să respecte semnalizarea rutieră Âşi restricțiile din zonele periculoase.

 

Astfel, sunt 18 sectoare de drum cu pericol de căderi de pietre, cuprinse între kilometrul 57+100 Âşi kilometrul 132+800, unde nu se recomandă staționarea, iar pe sectorul de drum cuprins între kilometrul 104+000 Âşi kilometrul 130+000 (Bâlea Cascadă) se interzice circulația pe timpul nopții, între orele 21.00 Âşi 07.00.

 

Traficul rutier pe TransfăgărăÂşan a fost oprit în perioada 1 noiembrie 2011 - 30 iunie 2012, pe porțiunea cuprinsă între Piscu Negru (județul ArgeÂş, km 104) Âşi Bâlea Cascadă (județul Sibiu, km 130+800 metri).

 

http://www.gandul.info/news/circulatia-pe-transfagarasan-a-fost-redeschisa-care-sunt-sectoarele-de-drum-cu-pericol-de-caderi-de-pietre-9798789

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...