Sari la conținut

Catre Grecia pe motocicleta


Postări Recomandate

plec si eu peste 2 sapt in grecia..cu masina :disappointed: asigurarea nu ma acopera pe macedonia si serbia,pot sa iau carte verde de la iesire?destinatia finala este corfu..ceva locuri de vizitat prin zona daca s-a mai petrecut careva pe acolo :cheers:

Nu foarte departe de Corfu este insula Paxos(Paxoi) cam 10 km distanta. Cred ca mai putin de o ora cu feribotul. Eu am mers din Igoumenitsa pana acolo o ora si ceva.

Am gasit niste locuri cu cea mai limpede apa posibila si niste stanci numai bune de sarit.

Iar lana insula asta, Paxos mai este una si mai mica, Antipaxos. Minunat. Cauta pe google.

 

Drum bun!

 

Si eu plec in Grecia prin septembrie, dar undeva mai aproape de data asta, Thassos cred.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Se poate face extindere, intereseaza-te la firma de asigurari unde ai RCA/CASCO. Ultima data era vreo 10 Euro per tara per luna parca.

din pacate nu se poate la mine.o sa vad la iesire sa cumpar :cheers:

 

Nu foarte departe de Corfu este insula Paxos(Paxoi) cam 10 km distanta. Cred ca mai putin de o ora cu feribotul. Eu am mers din Igoumenitsa pana acolo o ora si ceva.

Am gasit niste locuri cu cea mai limpede apa posibila si niste stanci numai bune de sarit.

Iar lana insula asta, Paxos mai este una si mai mica, Antipaxos. Minunat. Cauta pe google.

 

Drum bun!

 

Si eu plec in Grecia prin septembrie, dar undeva mai aproape de data asta, Thassos cred.

 

suna bine!!mersi de pont :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca mergi spre salonic ce-a mai buna varianta este prin Sofia.Cand intepi centura sofiei cel mai bine este sa ocolesti prin nord centura de nord este un pic mai buna si nu este aglomerata.Cand dai de centura faci dreapta nu stanga.drumul de la ruse pana in grecia il faci lejer intr-o zi

salut,

 

referitor la centura sofiei,,,au terminat portiunea aia mica de autostrada malo buchino - golemo buchino - piperkova mahala - studena ? este vorba de A 6 / E 79

 

multumesc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da, e gata bucata de care zici, am fost acum o luna. Eu nu am fost pe centura de nord, dar cea de sud s-a modernizat cam vreo treime, pe restul se circula prost in continuare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Se apropie repejor data plecarii,undeva in jurul 5 august.

Eu am simtul orientarii foarte bun,dar totusi,merg ca in secolul trecut,adica fara GPS.Cum stam cu indicatoarele prin Bulgaria?

 

Si inca un aspect,in Bulgaria se alimenteaza doar cu leva sau se poate plati si in euro?Cam cat costa benzina in Bulgaria/Grecia?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Se apropie repejor data plecarii,undeva in jurul 5 august.

Eu am simtul orientarii foarte bun,dar totusi,merg ca in secolul trecut,adica fara GPS.Cum stam cu indicatoarele prin Bulgaria?

 

Si inca un aspect,in Bulgaria se alimenteaza doar cu leva sau se poate plati si in euro?Cam cat costa benzina in Bulgaria/Grecia?

 

In Bulgaria ar fi bine sa platesti cu cardul sau sa schimbi leva in Ruse , la benzinariile mari primesc si euro dar "te fac " la cursul de schimb

La jumatea lunii Iunie in Bulgaria benzina era cam 2,2 leva , iar in Grecia era cam 1,65 la Atena , in rest intre 1,75 si 1,85 euro

In privinta indicatoarelor nu vei avea probleme , sunt ok

 

Bafta , Asfalt uscat !!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

in bulgaria alimenteaza de la benzinariile consacrate" si da cu cardul

benzina un pic mai ieftina ca la noi

 

in grecia e bine sa i cash la tine f putini primesc cu cardul

1.6 max 1.8 e

 

inainte sa iesi din bg fa un plin

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Se apropie repejor data plecarii,undeva in jurul 5 august.

Eu am simtul orientarii foarte bun,dar totusi,merg ca in secolul trecut,adica fara GPS.Cum stam cu indicatoarele prin Bulgaria?

 

Si inca un aspect,in Bulgaria se alimenteaza doar cu leva sau se poate plati si in euro?Cam cat costa benzina in Bulgaria/Grecia?

in Bulgaria cel mai bine sa ai leva la tine, am oprit anul trecut la intoarcerea din Grecia intr-o benzinarie, toanta de acolo nu stia sa imi foloseasca cardul?!?!l-a bagat si l-a blocat...plus ca nu vorbea decat bulgareste si cred ca ne-am bagat una alteia la injuraturi de a ajuns carnea din frigider pana la Craciun...mai mult a ei a ajuns, ca tare cald imi era in cizmele de moto...e cam obositor drumul dintr-o bucata- la intoarcerea Halkidiki-Buc noi am facut vreo 10-11 ore cu tot cu ratacitul in Sofia ca se incinsese GPSul si cu cearta cu vita din benzinarie, dar se poatre face fara probleme.

500 euro cu cazare asigurata e decent si pt doua persoane, so don't worry si apuca-te de bagaje. :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Se apropie repejor data plecarii,undeva in jurul 5 august.

Eu am simtul orientarii foarte bun,dar totusi,merg ca in secolul trecut,adica fara GPS.Cum stam cu indicatoarele prin Bulgaria?

 

E ca la prosti cu indicatoarele rutiere in Bulgaria .Imprumuta un GPS ( harta nu te ajuta) daca poti , ca sa nu pierzi timp si nervi din cauza lor ca sunt batuti in cap .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...