Sari la conținut

sfaturi incepator


VDubG
 Share

Postări Recomandate

am citit foarte mult pe forum dar am decis totusi sa scriu un topic nou .. acum pe 1 septembrie ma apuc de scoala de soferi , deabi am implinit 18 ani ... ideea e urmatoarea , nu am avut sansa de a ma da cu un scuter / motor , doar pe la 12-13 ani cand a aparut first bike in orasul meu , mi-a facut tata cadou un scuter foarte frumos pe care nu o sa il uit niciodata de 50cc.. :what: , probleme financiare , etc.. i`am inteles pe parinti ce-i drept .. in schimb tot de la varsta de 12 ani ma uit la filmulete si campionate de supermoto in special . si zilnic imi ziceam ca la 18 ani o sa strang bani sa imi cumpar ceva al meu cu care sa ma pot plimba si distra . acu am facut 18 ani si a venit dilema asta .. pot gasi ceva ceva ieftin ( sub 1000 euro ) si acceptabil , nu zic bun .. un drz400 din cate am vazut nu prea imi permit .. ps am citit si threadul ( motor pt incepator sub 1000 euro ) :) .. va multumesc anticipat si multumesc si adminului pt activarea contului . :rock:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator EduardS

Eu cel putin cunosc foarte multe motoare la pretu de sub 1000 de euro,stiam un Suzuki RF400 ,nu stiu ce an sincer,inmatriculat,cu 900 de euro. Dar avand in vedere ca esti incepator ,cred ca mai bine ai lua motociclismul incet,incet. Depinde ce gen de mobra preferi.... Daca doresti sa iti realizezi visu din tinerete,s-ar putea sa gasesti si la pretu asta ceva mobre....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

stiu .. se gasesc dar eu ma refeream in special la ceva enduro / supermoto , nu prea am vazut supermoto sub 1000 de euro .. poate nici nu caut unde trebuie .. sunt usoare , am in jur de 80 kg , 1.87m .. cred ca mi`ar fi greu pe un motor gen suzuki rf400 .. si nici nu prea este pe placul meu :bigstar: ma gandeam la ceva enduro / sm .. multumesc pt raspuns

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Super moto sub 1000euro nu gasesti decat chinezatii de 50-125cc care pica dupa primii 1000km... Enduro sub 1000euro gasesti ceva dar ori sunt vechituri, ori au capacitate mica

 

Cel mai bun sfat pe care pot sa ti-l dau este sa strangi bani si sa-ti iei ceva peste 1500euro, daca iei ceva ieftin este probabil sa fie si prost si/sau slab si in final o sa regreti ca ai cheltuit banii pe ceva care nu-ti place

 

De altfel, vinde cineva aici un Pegaso de 125cc cu 750euro... cam asta o sa gasesti sub 1000euro (sau vitezane cu motorul facut varza)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu de exemplu mi-am cumparat o yamaha xt 600 la pretul de 800E neinmatriculat fara revizii . Am mai bagat in ea vreo 400E inclusiv inmatricularea si 3000 de km pana acu , deci este posibil sa iti cumperi o motocicleta ok la pretul acesta si nu crede ca doar de 125 ai sa gasesti la $ astia, trebuie insa sa cauti . Ce pot sa iti spun despre yamaha xt este faptul ca este un motor foarte fiabil , care trage liniar , consum mic ( 3.8 la drum lung iar 5 in oras mare ) si daca ai mai avut tangeta cu motoarele ti-l recomand fara ezitare . De asemenea poti sa te uiti si la naked-uri gen er-5 , gs 500 respectiv cb 500 care este cu ceva mai scumpa decat celelalte 2 , dar te-ai incadra in buget sa zicem.Ce iti mai recomand este sa vezi mai multe motoare si cu cineva care cunoaste ceva mecanica astfel minimalizezi riscurile ce pot aparea ulterior.

post-35717-0-26544200-1344577105_thumb.jpg

 

Asta e XT-ul meu .

Editat de Atti the Hun
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu de exemplu mi-am cumparat o yamaha xt 600 la pretul de 800E neinmatriculat fara revizii . Am mai bagat in ea vreo 400E inclusiv inmatricularea si 3000 de km pana acu , deci este posibil sa iti cumperi o motocicleta ok la pretul acesta si nu crede ca doar de 125 ai sa gasesti la $ astia, trebuie insa sa cauti . Ce pot sa iti spun despre yamaha xt este faptul ca este un motor foarte fiabil , care trage liniar , consum mic ( 3.8 la drum lung iar 5 in oras mare ) si daca ai mai avut tangeta cu motoarele ti-l recomand fara ezitare . De asemenea poti sa te uiti si la naked-uri gen er-5 , gs 500 respectiv cb 500 care este cu ceva mai scumpa decat celelalte 2 , dar te-ai incadra in buget sa zicem.Ce iti mai recomand este sa vezi mai multe motoare si cu cineva care cunoaste ceva mecanica astfel minimalizezi riscurile ce pot aparea ulterior.

post-35717-0-26544200-1344577105_thumb.jpg

 

Asta e XT-ul meu .

foarte frumos , sa il stapanesti fara probleme.

 

imi place si husqvarna aceea , cred ca cel mai probabil mai am rabdare , ma multumesc doar cu o masina si o bicicleta momentan si la inceputu anului poate imi iau un drz400 .. poate gasesc pe la 1800 - 2000 inamtriculat .. ( din cate am citit , am inteles ca unele drz`uri nu se inmatriculeaza ) .. credeti ca e prea puternic pt un prim motor ..? chiar si daca il iau incet incet ?:) alta varianta ar fi ceva nou in rate .. tata parea interesat de ideea asta , tot timpu spunanad ca masina , motor cu cat e mai nou cu atat mai bine ca il inveti tu cum vrei ..e sofer pe tir de 30 de ani ..ii plac si lui la fel de mult ca si mie.. Daca stiti site ceva unde sa pot trage cu ochiul la ceva enduro nou sa poata fi achizitionat in rate :)

 

multumesc ..

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1. dr-z este super corect de inceput, iti spun din experienta (primul meu motor)

2. nu-ti lua motor nou (e prea scump)

De $ cat pierzi automat la un motor nou mai bine ii bagi in benzina , parerea mea este ca nu conteaza varsta cat conteaza conditia in care se afla motocicleta respectiva . De ex eu in liceu aveam un piaggio ciao din 86 intr-o stare ftr buna si tin sa iti spun ca mergea mult mai bine decat un scuter nou noutz first bike ce e drept insa nu am avut nici-o problema cu el si am umblat cu el zi de zi fie iarna fie vara. Si inca o chestie este faptul ca acum motoarele sunt facute ptr piata de consum in schimb in trecut erau prea putin facute ptr asa ceva. Orice ti-ai lua gandeste-te de 2 ori :bigstar:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

asa ma gandeam si eu cu motorul nou ..cred ca m-am decis .. astept si iau direct un drz 400 decat vorba lui Sharky66 sa iau ceva si sa imi plang de mila ca am dat banii degeaba .. ce va mai rog sa imi spuneti unde as putea gasi un targ de motoare .. aproape de caracal / craiova si siteuri cu vanzari cat mai multe .. va multumesc frumos !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

asa ma gandeam si eu cu motorul nou ..cred ca m-am decis .. astept si iau direct un drz 400 decat vorba lui Sharky66 sa iau ceva si sa imi plang de mila ca am dat banii degeaba .. ce va mai rog sa imi spuneti unde as putea gasi un targ de motoare .. aproape de caracal / craiova si siteuri cu vanzari cat mai multe .. va multumesc frumos !

Acuma tu deja vrei mura in gura nu te supara . bikeshop , mobile.ro(sectiunea moto ) , okazi.ro , si sfantul google.ro Invata sa si cauti ptr ca o sa te ajute asta si pe mai tarziu ,numa bine :drink:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...