Sari la conținut

TRANSALPINA - august 2012


Postări Recomandate

Cateva poze dintr-o excursie de o zi : Cluj - Sebes - Ranca - Obarsia Lotrului - Voineasa - Brezoi - Sibiu - Cluj.

600 km , 14 ore si 400 de poze :grinbandit:

 

Postez mai jos cateva poze de pe Transalpina:

 

Baraj - Taul Bistra

 

DSC_0003_raw-res.jpg

 

Lacul Oasa 1255m (si manastirea cu acelasi nume)

 

DSC_0034_raw-res.jpg DSC_0035_raw-res.jpg DSC_0040_raw-res.jpg DSC_0042_raw-res.jpg

 

DSC_0064_raw-res.jpg DSC_0069_raw-res.jpg DSC_0077_raw-res.jpg

 

Coborare spre Obarsia Lotrului

 

 

DSC_0082_raw-res.jpg

 

Cei mai frumosi km de pe Transalpina :

DSC_0100_raw-res.jpg DSC_0103_raw-res.jpg DSC_0107_raw-res.jpg DSC_0117_raw-res.jpg DSC_0126_raw-res.jpg DSC_0134_raw-res.jpg DSC_0142_raw-res.jpg DSC_0145_raw-res.jpg DSC_0152_raw-res.jpg

 

 

Iezerul Muntinului

 

DSC_0161_raw-res.jpg DSC_0162_raw-res.jpg DSC_0168_raw-res.jpg DSC_0187_raw-res.jpg

 

Iezerul Muntinului , varful Muntinu 2113m

panorama+1_resize.jpg DSC_0199_raw-res.jpg DSC_0203_raw-res.jpg

Mai mult poze le puteti vedea aici, deoarece am depasit numarul maxim de poze/ post : http://calin-foto.bl...ransalpina.html

Editat de SubInfluentza
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

peisaj, mobra si asfalt...totule de nota 10

Peisajul e de 10 doar daca ai norocul sa prinzi o asemenea vreme. Cand e innorat, parca nu e cine stie ce...Am fost inca de 2 ori anul asta si parca am fost in locuri diferite, doar asfaltul fiind la fel :crack:

Asfaltul de 9, pentru ca mai sunt portiuni cu pietris in lucru.

Iar mobra, merita toata lauda pentru confort si consum.....de 4.3% total. Pe Transalpina am avut cam 4 - 4.1 (de la Brezoi am tras tare de gaz (140++) pana la Sibiu si a urcat la 4.3). Eftin si bun ! :moto:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Transalpina arata mai bine in pozele tale decat in realitate :cheers:

 

de acord :P

am fost zilele trecute si nu m-a impresionat portiunea Obirsia-Novaci

poate pentru cine n-a mai prea fost pe munte

plus smecherasii care taie curbele cu 80 la ora

si buza de asfalt de o juma de metru in stinga si in dreapta, not fun at all

mai mult mi-a placut Sugag-Obirsia :moto:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Fotografiile omului sînt absolut superbe! I-am mai spus asta pe topicul cu poze, parcă... Însă ce vreau să spun este că azi, fiind din zonă, Âşi pe acasă, îmi zic bag o biclă pe transalpina! GreÂşeala vieții! Nu e de biclă din cauza meltenismului la volan! Frate, s-a mutat "dorobanțiul" acolo, nu alta! Ca să nu mai zic de gratare, manele Âşi muzica populară. În fine, eu am încă destul trasee bune, trans-pielea mea va fi evitată, sau eventual, vizitată pe "ascuns". Să vezi frate ce depăÂşiri, ce fițe la volan,... chiar, de ce nu se bagă un organ pe acolo? Ar face o recoltă bogată! Nu există legi de circulație, se pare că pentru unii e locul unde să-Âşi dea în petec. Păcat! Toată lumea pe aici e cu transalpina, într-adevăr am văzut mai mulți mobriÂşti, la locul lor, dar eu zic un Fuck transalpina!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ca să nu mai zic de gratare, manele Âşi muzica populară.

Cu muzica populara n-ar fi o problema...e ceva ce tine de identitatea nationala (asta nu stiu daca am auzit vreodata la gratare, prin padurile patriei). In schimb la manele date la maxim de suna padurile + gratare (deja au aparut gunoaiele! ) sunt complet de acord cu tine. Am fost si eu dezamagit de aspectele astea. Am injurat printre dinti si am mers mai departe, incercand sa savurez cat mai apuc din frumusetea naturii. E cel mai frumos loc pe care l-am vazut in Romania pana acum. Vreau sa va spun sincer, ca pozele nu arata nici 7 din 10, la felul cum arata cu ochiul liber. A fost un vis, trait cu ochii deschisi. Din cauza opririlor dese (la Iezerul Muntinului m-am oprit tot la a 2-a curba), mi-am decalat sosirea cu aproape 4 ore, taind de pe lista si opririle de odihna si pentru luat masa pe la vreo pensiune/terasa. Ma bucur ca v-au placut si va doresc sa ajungeti si voi pe-acolo intr-o zi cu o vreme cel putin la fel de frumoasa. Vremea poate sa schimbe locul ala, dintr-o banala locatie intr-un taram de vis....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...