Sari la conținut

schimbare simering furca


sobru
 Share

Postări Recomandate

la ce trebuie sa fiu atent?am vazut o poza mai sus,am observat si dferenta dintre ei dar intr-un comentariu se spunea ca ambii sunt uzati

 

La cuzinetul superior zgarieturile interioare, ce cel inferior zgarieturile exterioare. O sa-ti dai seama cand te vei uita la ei.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu, sunt resapati :))))

 

schimbarea cuzinetilor este prevazuta in manualul de utilizare a motocicletei la un anumit numar de ore/km

 

cum la noi in romanica functioneaza cu succes sistemul las-o ba ca merge asa nu e de mirare ca multi mecanicosi de cartier nu considera necesara servisarea suspensiei pentru ca nu curge... ce rost are sa povestim despre influenta ei asupra capacitatilor de franare a motocicletei, muuuult mai importanta decat directia ce poate fi corectata prin skil ;)

 

on topic: suspenda dreaqu porcheria si apuca-te de treaba, schimba kitul de rulmenti(170ron)... cat despre suspensie... vezi ca nu e asa simplu cum crede lumea ;)

Editat de stulewa
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu, sunt resapati :))))

 

schimbarea cuzinetilor este prevazuta in manualul de utilizare a motocicletei la un anumit numar de ore/km

 

cum la noi in romanica functioneaza cu succes sistemul las-o ba ca merge asa nu e de mirare ca multi mecanicosi de cartier nu considera necesara servisarea suspensiei pentru ca nu curge... ce rost are sa povestim despre influenta ei asupra capacitatilor de franare a motocicletei, muuuult mai importanta decat directia ce poate fi corectata prin skil ;)

 

on topic: suspenda dreaqu porcheria si apuca-te de treaba, schimba kitul de rulmenti(170ron)... cat despre suspensie... vezi ca nu e asa simplu cum crede lumea ;)

asta am de gand sa fac dar putin mai incolo...dupa ce nu se mai poate merge
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca piesele(cuzinetii) nu sunt schimbati la timp apar uzuri in celelalte componente ale furcii si poti sa te cam pipi pe dansa... dar asta e valabil la un nivel inalt de competitie. pe strada merge si sistemul romanesc mai sus amintit... tu decizi ;)

 

cat despre "cat se mai poate merge"... se poate merge pana la primavara, mai conteaza si cata vointa/nevoie ai.

 

numai bine!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca piesele(cuzinetii) nu sunt schimbati la timp apar uzuri in celelalte componente ale furcii si poti sa te cam pipi pe dansa... dar asta e valabil la un nivel inalt de competitie. pe strada merge si sistemul romanesc mai sus amintit... tu decizi ;)

 

cat despre "cat se mai poate merge"... se poate merge pana la primavara, mai conteaza si cata vointa/nevoie ai.

 

numai bine!

chiar aseara am vazut o poza pe net de genu,in miezu iernii,el fiind pe traseu...nah bun ,multumiri pt sfaturi,salut salut
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca n-ai presa o sa fie dificil si periculos-ish sa le schimbi tu. Amicii mei care sunt mai mini-technicus nu prea se baga sa si le schimbe fara. Cu rabdare si multa atentie + un pic de indemanare banuiesc ca o sa poti sa le bati cu cele vechi, dar nu stiu daca merita sa te risti.

 

in lipsa de "presa" merge de minune o teava de pvc...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...