Sari la conținut

Montare ABS pe un motor mai vechi ?


Stig
 Share

Postări Recomandate

La fel, ABS sau CBS nu e totuna. CBS e din cate stiu eu, ceva strict mecanic. ABS-ul e mult mai complex. Mai degraba orienteaza-te sa iti montezi CBS, vezi ce presupune, ia instalatia completa de pe o Honda cu CBS si adapteaz-o la a ta, si de ABS uita.

Da, CBS este strict mecanic.

 

Nu vreau sa par mare profesor, insa celor care nu stiu, le spun ca este este foarte util. Eu de cand am XX-ul, nu am atins niciodata frana de picior, folosesc doar cu un deget frana fata. Chiar si la franarea de urgenta, un deget pe frana fata imi ajunge. Este foarte ok, la franare nu se duce motocicleta "in cap", ci efectiv toata motocicleta se "aseaza", daca intelegeti ce vreau sa spun. Principiul este foarte simplu, se franeaza cu frana fata, iar in momentul in care furca fata se incarca, o tija actioneaza o mica supapa, care deschide drumul lichidului de frana spre etrierul spate, deci franeaza ambele roti.

 

Au fost cateva cazuri comice cand, motocicleta fiind pe cricul central (deci roata spate in aer), cativa amici au "testat" CBS-ul, invartind roata spate si actionand frana fata. Concluzia lor a fost ca CBS-ul nu functioneaza.

Pai cum sa functioneze cu furca fata neincarcata? :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 103
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Nu se incarca furca, se intampla alt fenomen.

 

Etrierul stanga fata e mobil, legatura lui cu furca este realizata printr-o pompa de frana care actioneaza pistonasele din mijloc de la etrierul spate.

 

Practic atunci cand franezi cu fata, franarea o fac doar pistonasele mari, din exterior iar etrierul mobil are tendinta sa "plece" in fata pe disc, ca si cand nu ar fi fixat....si atunci comprima in pompa.

 

La spate, pompa spate actioneaza pistonasele mici din mijloc, de pe etrierele fata.

 

Asta in mare, in ecuatie mai sunt si alte componente, o valva de intarziere si proportionare....etc

post-8488-0-79258800-1389173465_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 year later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...