Sari la conținut

semeringuri pompa apa


XorX
 Share

Postări Recomandate

incerc sa schimb semeringurile din pompa de apa dar nu mi-e foarte clar ce trebuie sa comand...

 

In schema asta:

 

(http://www.cmsnl.com/suzuki-rm80-1994-xr_model14033/partslist/FIG-03.html#results)

 

apar 3 semeringuri, 20, 21 si 23.

 

Ce nu-mi e clar e daca semeringul 23 inlocuieste ansamblul 20+21 sau trebuiesc toate 3?

Daca e sa ma iau dupa ordinea de asamblare, "liniutele" arata ca e fie 23 fie 20+21 dar vreau sa fiu sigur si sa comand ce trebuie.

 

multumesc

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

incerc sa schimb semeringurile din pompa de apa dar nu mi-e foarte clar ce trebuie sa comand...

 

In schema asta:

 

(http://www.cmsnl.com/suzuki-rm80-1994-xr_model14033/partslist/FIG-03.html#results)

 

apar 3 semeringuri, 20, 21 si 23.

 

Ce nu-mi e clar e daca semeringul 23 inlocuieste ansamblul 20+21 sau trebuiesc toate 3?

Daca e sa ma iau dupa ordinea de asamblare, "liniutele" arata ca e fie 23 fie 20+21 dar vreau sa fiu sigur si sa comand ce trebuie.

 

multumesc

Daca le achizitionezi la preturile astea, nu ar fi rau sa le cumperi pentru a le inlocui pe toate trei.

Piesa cod 23 este presetupa, care vine intre piesele 20 si 21, acestea fiind semeringuri de ulei interior (20) spre bloc motor si 21 semering ulei exterior , dupa presetupa.Au diametre de interior diferite, din imagine se vede si axul fuliei care la randul lui are doua cote .

Parerea mea......

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

incerc sa schimb semeringurile din pompa de apa dar nu mi-e foarte clar ce trebuie sa comand...

 

In schema asta:

 

(http://www.cmsnl.com/suzuki-rm80-1994-xr_model14033/partslist/FIG-03.html#results)

 

apar 3 semeringuri, 20, 21 si 23.

 

Ce nu-mi e clar e daca semeringul 23 inlocuieste ansamblul 20+21 sau trebuiesc toate 3?

Daca e sa ma iau dupa ordinea de asamblare, "liniutele" arata ca e fie 23 fie 20+21 dar vreau sa fiu sigur si sa comand ce trebuie.

 

multumesc

Normal ar fi sa schimbi toata pompa . Chiar daca se schimba reperele 20;21;22;23 , in cazul in care este uzat si axul in zona de lucru a presetupei (si de regula se uzeaza si axul) pompa tot va curge. Deci recomandarea mea este sa schimbi si reperul 19 (axul). Pompa este compusa din :carcasa,ax,rotorul pompei (elice),rulmenti si elemente de etansare (semeringuri,oringuri pentru ulei si presetupa pentru apa). Obligatoriu se vor schimba si rulmentii (rulmentu) , nu numai presetupa si semeringul !!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

dupa anul 1996 apare un singur semering
http://www.cmsnl.com/suzuki-rm80-1996-xt_model14036/partslist/FIG4.html#results
de unde si ideea ca probabil suzuki au schimbat solutia tehnica de separare a circuitelor de apa si ulei din cutie.

Capacul nu l-am desfacut, vreau sa comand piesele inainte sa nu stau cu ea desfacuta.

De schimbat rulmentii o sa-i schimb si pe aia, dar acolo e clar ce trebuie sa comand.

Axul pompei are doua cote, pe cota mare merg semeringurile (toate cite or fi ele) iar pe cota mica merg rulmentii (sunt doi identici).

Motorul e in 2t, deci circuitul de ulei nu e sub presiune, e doar ulei in cutia de viteze. Din cauza asta e pierdere de apa spre cutia de viteze si nu si invers, adica ulei in circuitul de racire.

Daca le achizitionezi la preturile astea, nu ar fi rau sa le cumperi pentru a le inlocui pe toate trei.
Piesa cod 23 este presetupa, care vine intre piesele 20 si 21, acestea fiind semeringuri de ulei interior (20) spre bloc motor si 21 semering ulei exterior , dupa presetupa.Au diametre de interior diferite, din imagine se vede si axul fuliei care la randul lui are doua cote .
Parerea mea......

 

 

daca 23 ar fi venit intre 20 si 21 de ce nu ar fi fost desenata acolo, intre 20 si 21? Totusi ea apare separat, ca si cum inlocuieste tot ansamblul.
Axul are doua cote ca pe cota mare merg semeringurile iar pe cea mica rulmentii.
Editat de XorX
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...