Sari la conținut

Triumph Tiger 900 t400


virgil
 Share

Postări Recomandate

Multumesc pt aprecieri,prefer un motor ,scuter sau ce o fi el cu linii simetrice,doua tobe in locul uneia ,bascula clasica in locul celei monobrat(bmw),in principiu lucrurile mai simple dpdv constructiv.(cat timp exista gravitatie benzina poate curge singura).Sigur nu se pot compara performantele uneia de ultima generatie cu ale unui motor mai vechi,doar ca radarele nu au capacitatea de a detecta decat depasirea vitezei , legile aplicandu-se identic pt toate.Unde alearga una de 10000 de euro ,vine din urma si a mea de 2500.Mai era o vorba ca ;fiecare isi cumpara haina pe care si-o permite.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cat de fiabil e? Cum e cu intretinerea? Gasesti piese pe la noi? Consumul cam pe unde se invarte?

 

 

 

ON. Fain motor, sa-l stapanesti sanatos!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Este un motor simplu,3in linie,carburatie clasica,un singur lant de distributie spre deosebire de cele cu cilindri separati(boxer sau in v),racire cu apa,despre intretinere ,nu am schimbat decat consumabilele(placute,lichide,becuri),piesele vad ca sunt o treime japoneze,consumul in jur de 6 afara la 130,in oras cred ca se duce pe la 7-7,5.Mai fac si eu cate o comparatie cu altele si gasesc multe lucruri bune ,mai exact rezervor plastic,becul la rez se aprinde cand mai ai 4 litri ,dupa care sucesc robinetul si mai am 4 pe rez.,imi mai place faptul ca poti lucra la motor f usor (nu a fost cazul) ca la masini ,baia jos chiuloasa si cilindrii la fel,nu trebuie sa crapi motorul pe lung.Cadrul este din otel ,cam greut motorul si centrul de greutate cam sus.Pt enduro este bun doar sa faci niste poze si atat ,mai mult inseamna ca-ti bati joc de el.Sigur ii plac drumurile de tara ,padurile,cararile ,mai putin noroiul.In 92 -93 cand l-au "inventat"probabil era ceva ,6 trepte ,86cp la 900 de cmc,200km/h.Am avut inainte un Dr800 ,care ma facea sa mai tremur 15 min dupa ce coboram de pe el.Asta doar bazaie ,nu simti nimic.Seaua este buna dar nu foarte,era loc de mai bine.La 300 km tre sa mai fumezi o tigara.Este un motor pe care il "simti" dupa ceva timp,daca ceva nu-i place.Chiar daca este veche nu te faci de ras in trafic sau pe gropi in fata altora mai noi.Cam atat.Si tu sa fii sanatos si cat mai multi km cu a ta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...