Sari la conținut

sincronizare carburatoare, anvelope si vulcanizare (echilibrare)


Postări Recomandate

salut

1.

am tot cautat peste tot unde pot si la ce preturi sa fac sincronizarea carburatoarelor, dar nu am gasit.

am fost la cateva serviceuri dar mi se pare usor exagerat faptul ca trebuie sa lasi 5-6 ore mobra in service ( tarifarea fiind 65-80 lei/ora)

 

2.

de unde pot lua anvelope sh?

sunt la al doilea set de gume care imi crapa ( achizitia lor fiind de noi , dar folosesc motocicleta doar ocazional si imbartanesc gumele mai mult stand)

 

3.

unde sunt vulcanizari care pot face si echilibrare ?

pentru ca la service-urile de motociclete mi se pare destul de scump sa schimb si sa echilibrez o roata .

 

va multumesc si sper sa ma ajutati si sa ajutam si pe altii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut,

fara suparare:

 

1: daca nu ai facut niciodata o carburatie (montat, demontat, desfacut, curatat, reglat, sincronizat, zgariat pe maini, injurat cand nu se desfac suruburile, cand gasesti tot felul de improvizatii,etc....) nu o sa ti se para exagerat (5-6 ore). bagheta magica si bila de sticla la mama omida. si merge mai repede. da acolo e si mai scump. daca vrei treaba facuta cum trebuie cam asta e pretul.

2: probabil si cauciucurile sh. o sa pateasca la fel daca nu sunt deja crapate, fara sa ai vreo garantie asupra calitatii. oricum pe forum sunt cativa baieti care au cauciucuri sh bune.

3: aici e mai greu, vulcanizarile nu prea au aparate de echilibrat roti moto. ia ceilalti nu sunt asa scumpi cum pare, eu am gasit intre 60 si 80 de lei. iar cei la care am gasit aparate de echilibrat nu stiau sa monteze si sa demonteze rotile de pe mobre.

 

daca ai rabdare sa vorbesti cu mai multi mecanici si sa le asculti parerile si opiniile o sa vezi ca nu e chiar asa de urata treaba. daca vrei treaba facuta ca lumea nu poti sa te zgarcesti si sa iti faci mobra in spatele vreo unui bloc. mecanica se face in service pe timpul si experienta cuiva. care merita platit.

 

bafta si seara buna

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu n-am tarifat niciodata la ore manopera, doar la lucrare :)

La fel si cu anvelopele. Pretul fix, schimbat, echilibrat.

 

Iti recomand in continuare cauciucuri noi. Cele SH se vor crapa chiar mai repede decat cel noi.

Nu tine motocicleta in soare si gumele vor avea viata mult mai lunga.

 

Bafta!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Oameni buni, dupa ce iti cauti 11 luni un job si accepti un job doar ca sa nu pierzi casa, o sa vezi ca vin intrebari ca ale mele de mai sus.

s-au dus vremurile cand lasam 500de euro pe timisoara doar pentru ca aveam de unde.

Acum nu mai am si nici mobra nu o dau pentru ca sper sa iasa soarele si sa imi revin din punct de vedere financiar.

Si poate nu sunt singurul in aceasta situatie

la un service ce am de facut cu tot cu gume m-ar costa 3000-3500 lei pe care sincer nu ii am. Si vine vara si as da o tura dar nu vreau sa imi rup gatu sau sa simt acel piston dereglat cum imi da socuri pe viraj.

Cam despre asta.este.vorba . Sezonu asta sunt sarac.

Cu vulcanizarea am rezolvato mai raman cele doua

 

Cam asa arata guma, tinuta in soare, vant,ploi si ninsori.

post-72822-0-97721300-1362431559_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...