Sari la conținut

Turul Austriei 1-10 iulie 2013


george05
 Share

Postări Recomandate

Salutare lume!de ceva vreme cochetez cu prietena mea la un concediu pe moto.si cum ne-am gandit noi unde sa mergem,unde sa mergem,ideea principala a fost sa vizitam Austria,tara care ne e in suflet amandurora.si am decis ca va fi o tura de 10 zile,,plecat din BAIA MARE,cu 2 zile in VIENA(cazarea se face la un prieten-ajuns dupa masa pe data de 30 iunie si plecat marti in continuare pe data de 2 iulie),iar restul zilelor pe drum,cu dormit in fiecare seara in alta locatie.scopul calatoriei noastre este de a motori,de a sta in sa cat se poate,pt peisaje si drumuri nationale,cat mai putin mers pe autostrada.si aici incepe partea grea a organizarii.avand in vedere ca nu avem vreun reper obligatoriu,ci doar cap de linie INNSBRUCK.de acolo inapoi,spre KLAGENFURT,apoi directia BALATON.de acolo inapoi spre BAIA MARE.in linii mari astea sunt punctele principale pe care vrem sa le atingem,cel mai important lucru fiind sa nu urcam pe autostrada.in jurul acestei idei se invarte toata excursia.cazarea vrem sa o facem doar la pensiuni/moteluri/hosteluri,cu mancarea/bautura nu e problema.vrem sa facem aproximativ 3000km.impartirea lor o sa o trec mai jos.am luat eu frumos harta Austriei,sa vad cam pe unde ne-am putea duce,pe unde am putea sa vedem peisaje frumoase,ca de vizitat,repet,nu prea ne intereseaza foarte mult decat obiective cu adevarat de vazut in viata asta.acuma vin si intrebarile la care sper sa primesc raspunsuri care sa inlesneasca gasirea drumurilor nationale de strabatut pt a evita autostrada:cine a mai facut acest lucru?care ar fi drumurile nationale pe care mi le recomandati tinand cont de liniile generale ale excursiei,cazarile cum sugerati sa le facem(online din timp sau la fata locului)?

Ca si costuri am facut un calcul in mare,initial(evident ca nu ne vom putea tine de el,cu plus sau minus) ajungand la urmatoarele:

-benzina ~350euro

-cazarea/persoana/sejur ~100euro

-mancarea+bautura/sejur/persoana ~160euro

-taxe intrare obiective importante/pers/sejur ~50euro

-taxe autotrazi/motor(ce nu poate fi evitat) ~40euro

-alte costuri/sejur/persoana ~50euro

 

Traseul in linii mari(orice ajutor pe aceasta parte e foarte binevenit) luat pe zile:

-Baia Mare-Viena 635km(autotrada in mare parte,dar pana la Viena nu ne intereseaza alte drumuri)

-Viena-Salzburg 301km-majoritatea pe autostrada,dar dorim ruta alternativa pe nationale

-Salzburg-Innsbruck 240km-asemenea

 

pauza in Innsbruck 2 zile

 

-Innsbruck-Klagenfurt 329km-asemenea

-Klagenfurt-Balaton 357km-de aici incolo nu ne mai intereseaza drumurile nationale

-Balaton-Baia Mare 533km(care probabil vor fi impartiti in doua bucati)

 

Deci ar fi un total de 2395km dar care,dupa cum spune www.viamichelin.com sunt in mare parte pe autostrada.eu ma gandesc ca s-ar mai aduna un maxim de 300km daca stam in Austria in proportie de 90% pe nationale.

 

Pt moment cam asta ar fi ideea de baza,de aici incolo,astept pareri,propuneri,critici constructive in speranta in care imi va fi mai usor sa organizez aceasta tura.

 

Asfalt uscat si hai cu primavara!

 

ps:imi cer scuze daca am repetat prea des ideea cu drumurile nationale si evitarea autostrazilor,dar asta e ideea de baza :peace:

Editat de george05
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut,

 

mi se pare foarte subdimensionat bugetul de cazare/persona/sejur, asta in cazul in care vreti moteluri/pensiuni; la hotel-hotel (max 3 stele) cu banii aia stai max. 2 zile. din experientele din Alpi de pana acum, inclusiv austria, ca sa fii "on the safe side" eu as spune sa bugetezi minim 50e/noapte camera dubla. subliniez minim. cauta pe booking cazarile in jurul principalelor obiective ca sa-ti faci o idee; daca vrei in orasele mari, mai ales in centru...e mult mai mult.



inca ceva: daca rezervi din timp, poti sa faci o bugetare mai stransa. daca mergi dupa nas...tot din experienta iti spun ca mi s-a intamplat sa nu gasesc nimic convenabil la pret, sa fie foarte tarziu si sa mai si ploua si am dat bucuros 110EUR sa pot dormi la cald si uscat.

daca mergi dupa nas, incepe cel tarziu la ora 16 sa cauti cazari in zona. dupa 18, chiar daca e lumina afara, de obicei e prea tarziu, caz in care vei gasi numai ce e mai scump...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1. asta nu e tur de austria

2. drumurile adevarate "judetene" sunt pe departe mult mai intersante decat orasele

daca vrei viena sau salzburg iei un citybrake si o sa te bucuri de 10 ori mai mult decat acum

3 daca vrei sa te dai cu motorul in acest concediu prin austria te pot ajuta cu cateva idei si locatii pe care cu ajutorul lui khk le am vazut/ bucurat de ele si eu

4 ai grija la BUGET este nu minim ci super minim

bafta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@dexxter:luand in considerare ca in VIena stau la un prieten,deci cazare moca,raman 4 nopti/5 zile in Austria,deci costurile cazarii sunt in limite,adica 25eur/persoana/noapte.si aici,din ce stiu si eu,ma pot incadra fara prea mari probleme la pensiuni/moteluri.nu?

 

@ianachim|:tur/plimbare ii poti spune cum vrei,intram printr-un capat,ne invartim putin pana in celalalt capat si ne intoarcem prin alta parte :peace: cand spuneam drumuri nationale ma refeream la orice drum care nu e autostrada si e practicabil unui SS.in viena stau 2-3 zile oricum,salzburg/innsbruck si alte orase pe traseu sunt doar puncte reper,deci nu ma intereseaza sa stam sa vizitam si sa vedem orasele(aia altadata).o sa iau legatura eventual prin PM cu tine si cu @KHK pt ajutor legat de traseu.

 

bugetul e estimativ,tinand cont de anumite criterii personale,deci cazarea/mancarea/bautura/tigarile etc sunt un aspect mai putin important decat traseul efectiv

Editat de george05
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

si pe mine ma bate gandul la un tur al Austiriei dar nu stiu cand, ce si cum...

 

pana la Salzburg as trece prin Hallstat...

 

post-43087-0-32918400-1363608816_thumb.jpg

 

dupa Salzburg as intra in Germania pentru casa lui Hitler din Berchtesgaden...

 

post-43087-0-00359700-1363609177_thumb.jpg

 

tot in Germania la granita cu Austria, Lacul Königsee...

 

post-43087-0-86741900-1363609233_thumb.jpg

 

pe urma revii in Austria pt Grossglockner...

 

 

 

 

 

 



P.S. pozele sunt de pe net...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca in fiecare seara in alt loc dormiti , la sfarsit nu o sa intelegeti nimic si totul o sa va apara ca a trecut foarte repede . Daca Austria este tara de suflet pentru voi , trebuie in fiecare an minim 2 saptamani intr-o regiune (ex. Tirol : cazati in Jenbach sau imprejurimi si apoi excursii rundherum ) cam 3 ani pe regiune .

Nu mergeti cu bani calculati fix , sa aveti peste suma hotarata inca 1000 - 2000 euro .

Editat de remu1
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

dupa tura de anul asta prin alpi, personal nu o sa-mi mai rezerv cazari ... am avut rezervari in Viena, Kaprun si Kaunertal ... de acolo restul cazarilor a fost din mers si cred ca am iesit mai bine pentru ca mergeam cat vroiam si ne opream unde ne placea....de ex la lady marlene, Bolzano :D

 

p.s.: excursia a fost de la inceputul lui august pana undeva dupa mijlocul lunii deci cam in plin sezon

post-26055-0-35723200-1363637551_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

multumesc de reply-uri.evident ca o sa fac un total al parerilor,o sa trag linie undeva prin iunie la inceput,si cele mai bune idei si pareri o sa le pun la socoteala.ce zicea @remu e adevarat,iti trebuie ani de zile pt cate o regiune in parte,noi evident ca nu avem atata timp liber si nu dispunem de asemenea buget.cum spuneam si in primul post,nu vrem neaparat sa vizitam neaparat locatii,ci toata treaba asta e un mic concediu in care sa ne plimbam pe moto in tara care ne place nou cel mai mult.

@vld_bc:foarte buna informatia:) mersi

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...