Sari la conținut

problema honda hornet 2007 ... am ramas in drum...


Postări Recomandate

la reprezentanta era 30 milioane pompa... am gasit-o la un prieten cu magazin de piese auto cu 170 ron ....

 

m-am ambitionat sa o desfac si sa o repar singur ... mi-am printat toata schema electrica si manualul de reparatie si am luat-o pe fir incet si cu rabdare ... :P

 

multumesc celor de la madras ca mi-a pus pompa pe tester (manometru) si mi-a zis sigur ca aia e !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pont: o pompa de injectie de logan costa anul trecut in septembrie 85 de lei ;)

Chiar, ma gandesc in curand sa fac o conversie la un trocarici de pe pompa vacumatica pe electrica. Pompele obisnuite, la presiune - benzina la nivel si cuie inchise, se opresc nu? Banuiesc ca si asta de logan face la fel? (Sper ca nu am zis vreo ineptie, recunosc ca nu sunt cel mai priceput, dar nu m-a preocupat pana acum ideea de a pune chiar o pompa de logan, desi stiam de prin posturile mai vechi ale lui DanCata ca se potrivesc)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

lol.. daca eu am dat 170 ron pe ea inseamna ca e pompa de pe logan... m-am uitat la poze pe net si e exact la fel ... pt ca eu am cumparat-o de la un magazin de piese auto ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Chiar, ma gandesc in curand sa fac o conversie la un trocarici de pe pompa vacumatica pe electrica. Pompele obisnuite, la presiune - benzina la nivel si cuie inchise, se opresc nu? Banuiesc ca si asta de logan face la fel? (Sper ca nu am zis vreo ineptie, recunosc ca nu sunt cel mai priceput, dar nu m-a preocupat pana acum ideea de a pune chiar o pompa de logan, desi stiam de prin posturile mai vechi ale lui DanCata ca se potrivesc)

Pompa pentru motoare de injectie nu poate fi montate pe motoare cu carburatoare. Nu se opresc (un sistem de injectie are un tur si un retur prin care circula benzina constant) si presiunea de lucru e mult mai mare (la sisteme de injectie presiune in rampa e stabilizat de o valva pe retur la de exemplu 3 bar dar pompa poate mai mult, fata de nici 0.5bar necesar la carburatie).

Gasesti pompite electrice si pentru carburatie la unele motoare, cum ar fi honda NTV, Kawasaki zzr1100, si alte.

 

lol.. daca eu am dat 170 ron pe ea inseamna ca e pompa de pe logan... m-am uitat la poze pe net si e exact la fel ... pt ca eu am cumparat-o de la un magazin de piese auto ...

Cat timp asigura debitul necesar la presiune tinuta in rampa de catre valva de retur, si s-a potrivit fizic, e foarte bun.

 

valva de retur

hmm, ma uit la poze cu injectie de pe hornet, si nu vad cum vine una-alta pe acolo.

Editat de Falkenberg
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

depinde de pompa! ;) oricum omului nu-i merge pompa de injectie pe carburatie...

Vorbim de cazul de fata, @Falkenberg zicea ca se uita la poza cu injectia de pe hornet si nu vede care cum vin. Cat despre pompa de injectie pe carburatie ... e la mintea cocosului ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vorbim de cazul de fata, @Falkenberg zicea ca se uita la poza cu injectia de pe hornet si nu vede care cum vin. Cat despre pompa de injectie pe carburatie ... e la mintea cocosului ...

 

nu-ti explicam tie bre, vorbeam la modul general ca nu merge. :) da, ai dreptate, la hornet nu are retul pe furtun, n-am citit eu cum trebuie :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu-ti explicam tie bre, vorbeam la modul general ca nu merge. :) da, ai dreptate, la hornet nu are retul pe furtun, n-am citit eu cum trebuie :)

Odata ce ai dat quote la postul meu am crezit ca vorbeai cu mine ... :P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...