Sari la conținut

ajutor achizitie


downlaw
 Share

Postări Recomandate

Salutare,

 

cu aglomeratia asta prin oras tind sa renunt la moto si sa trec la un maxiscooter de 200cmc sau peste

Am gasit la motomus(si am citit de bine despre ei) ceva modele dar cer de la voi o parere

ce ma intereseaza:

- 200cmc sau un pic peste

-cat mai manevrabil(stiu si mie imi place burgmanul dar mi se pare prea mare pt oras)

-un design care sa ajute la intemperii

-si f important sa fie fiabil(nu ma deranjeaza costul intretinerii cat ma deranjeaza daca ma lasa in drum cand imi e lumea mai draga)

 

 

bugetul este undeva la 1000e deci cred ca ma incadrez la multe modele

 

multumesc de ajutor

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

N-am gasit situatie in care sa ma faca un scuter la bagat printre masini. Plus ca esti mai vizibil in trafic cu o motocicleta decat cu un scuter.

Daca te referi la 50-125ccm, iti dau dreptate.

Cind ma duc la piata cu muierea, scuterica e primul si asta ptr ca incape in el mult mai mult decit intr-o motoreta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare,

 

cu aglomeratia asta prin oras tind sa renunt la moto si sa trec la un maxiscooter de 200cmc sau peste

Am gasit la motomus(si am citit de bine despre ei) ceva modele dar cer de la voi o parere

ce ma intereseaza:

- 200cmc sau un pic peste

-cat mai manevrabil(stiu si mie imi place burgmanul dar mi se pare prea mare pt oras)

-un design care sa ajute la intemperii

-si f important sa fie fiabil(nu ma deranjeaza costul intretinerii cat ma deranjeaza daca ma lasa in drum cand imi e lumea mai draga)

 

 

bugetul este undeva la 1000e deci cred ca ma incadrez la multe modele

 

multumesc de ajutor

/index.php?/topic/697495-vand-yamaha-mbk-skyliner-250/

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator little wayne

Ce motocicleta ai acum? N-am gasit situatie in care sa ma faca un scuter la bagat printre masini. Plus ca esti mai vizibil in trafic cu o motocicleta decat cu un scuter.

Si care sunt costurile de intretinere al unui scuter in comparatie cu mobra?

Pentru oras burgmanul e mult prea mare.Cauta un scuter aprilia leonardo/sportcity...sau ceva apropiat

Am incercat un kymco xciting 250...dezamagire crunta.Dupa un drum de 120km pe autostrada cu altanticul,cand am urcat pe xciting am remarcat saua la fel de tare ca bordura pe care stau cand beau bere in spatele blocului.Scuter de 15kw(20-21cai) si 198kg(pentru touring cica),ciclistica mizerabila...m-a speriat mai rau decat prima plimbare cu gixxerul mergand pana atunci cu un scuter de 49

Am urcat pe altanticul de 200 si am zbughit-o spre casa intrebandu-ma de ce drak caut o ciudatenite mai putin manevrabila decat ce am acum

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce motocicleta ai acum? N-am gasit situatie in care sa ma faca un scuter la bagat printre masini. Plus ca esti mai vizibil in trafic cu o motocicleta decat cu un scuter.

acum am un FZS600......dar cand ma uit la mana mea gipsata imi dau seama ca nu sunt vizibil nici cu asta

 

 

C1 e dragut dar inca nu am vazut unul mai de doamne ajuta si sa fie si convenabil(nu ma intereseaza astea dubioase vezi link cu inscrisa pe primarie :) si de asta apelez la motomus)

 

 

@little wayne nici nu ma gandesc sa ies din cercul Aprilia-Honda-Suzuki-Yamaha-Piaggio

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator little wayne

Atlanticul de 200 e foarte manevrabil,eu am mers pe dealul negru sa ma dau pe curbe cu scuterul si sta foarte bine pe curbe.In oras nu te poti strecura intodeauna fiind ceva mai mare

 

Eu am revenit la scuter pentru dupa un an de la achizitia vitezanei,pur si simplu orasul asta aglomerat imi distruge motorul

Nu dau un scuter pe motor in Bucuresti

 

Am mai avut un benelli velvet 250,o jucarie foarte usoara,mica(dimensiuni) si manevrabila cu motorizare yamaha majesty

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare,

 

cu aglomeratia asta prin oras tind sa renunt la moto si sa trec la un maxiscooter de 200cmc sau peste

Am gasit la motomus(si am citit de bine despre ei) ceva modele dar cer de la voi o parere

ce ma intereseaza:

- 200cmc sau un pic peste

-cat mai manevrabil(stiu si mie imi place burgmanul dar mi se pare prea mare pt oras)

-un design care sa ajute la intemperii

-si f important sa fie fiabil(nu ma deranjeaza costul intretinerii cat ma deranjeaza daca ma lasa in drum cand imi e lumea mai draga)

 

 

bugetul este undeva la 1000e deci cred ca ma incadrez la multe modele

 

multumesc de ajutor

 

Nu-ti lua "italianca" :nono: I-ati Japan pe injectie ca te incadrezi in bani.

 

Ce motocicleta ai acum? N-am gasit situatie in care sa ma faca un scuter la bagat printre masini. Plus ca esti mai vizibil in trafic cu o motocicleta decat cu un scuter.

 

Gresesti

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut, cateva sfaturi din experienta personala:

  • Ref la motoarele mari (500 cmc si peste) - am avut un maxi de 500 cmc (Piaggio Beverly Cruiser). Se chinuia destul de mult la vitezele din traficul bucurestean. Personal o recomand numai daca te intereseaza destul de mult si latura de touring.
  • Cea mai manevrabila pt Bucuresti a fost o Gilera DNA 180cmc - foarte manevrabila si mica dpdv dimensiuni - te strecori usor. Dezavantaje: spatiu mic de depozitare, pozitie incomoda, lipsa protectie vant.
  • Acum am un Piaggio X8 250 ie - este mixul perfect pt Bucuresti - capacitate mare de depozitare (2 integrale), consum relativ redus (3.5), vit max 130, acceleratii bune pana la 70-80 cmc (comparabile aproape cu 500 cmc), ma strecor cu ea prin trafic aproape ca un 50 cmc

Pt Bucuresti sau trafic urban as recomanda ceva din categoria 200-250 cmc (Piaggio x7/x8/Xevo, Yamaha Xcity, Aprilia Atlantic, Piaggio Beverly 250, Honda SH 300, Honda Forza, etc). O varianta la care "salivez" personal este Vespa GTS 250ie (vezi ca e una de vanzare aici pe forum) insa mi se pare prea scumpa si pretentioasa la intretintere.

 

Exclusiv pt urban ar fi ok si un 125 insa mi se par un pic cam prea mici in cazul in care mai vrei macar asa accidental sa mai iesi din oras.

 

Burgman de 400/600 mi se par prea mari si te cam blochezi in trafic printre masini, desi sunt foarte ok dpdv calitativ (mai ales cel de 400).

Editat de 28fun
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

de Adiva ce zici? cel de 200cc cred ca s-ar potrivi pentru ce il vrei

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
Vizitator GSA

am avut scuter de 50 - peugeot - si de 250 - yamaha. moto le cam schimb dar in general dihanii. daca vrei sa ramai cu oasele intregi nu castigi mult timp cu scuterul, o distanta pe care cu masina o fac in 45- 75 min cu scuterul mic o faceam in 20 min, la fel cu cel de 200 desi lua suta imediat, cu moto in 25- max 30'. am ajuns la concluzia ca nu merita, riscul sa fii tavalit e f mare la scuter daca mergi cum merg curierii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...