Sari la conținut

xvs1300 vs vtx1300


Maco
 Share

Postări Recomandate

Am avut si moto cu cardan (Intruder VS1400 si BMWR1100RT) si cu curea (Harley Davidson Road King). Sunt doua aspecte care le marcheaza:

1. Fiabilitatea

2. Confortul

 

La fiabilitate clar ca axul cardanic cu schimburi de ulei cand si cand pare a fi mai avantajos. Doar ca la o eventuala problema ecanica ai ceva batai de cap si nu se rezolva cat ai bate din palme. In plus transmiterea puterii la roata este mult mai brutala comparativ cu cureaua. Curelele sunt destul de fiabile fata de cum erau pe vremuri, materiale noi, compozite, tratamente speciale, etc. Dar in final din cand in cand trebuie schimbate. La capitolul accidente, schimbara unei curele este cu mult mai usoara decat repararea/schimbarea cardanului.

 

La nivel de confort cureaua transmite puterea la roata intr-o maniera mai eleganta si nu rupe spatele cum se zice. Exista un moment de amortizare care face acest aspect mai domestic fata de brutul axului cardanic. Daca insa in confort includem si schimbatul uleiului ca intretinere vs. schimbarea curelei, poate ca devenim subiectivi.

 

Cat despre optiunea curea vs. cardan, daca ai ajuns doar la acest aspect si celelalte le-ai acoperit si rezolvat cred ca esti destul de aproape de decizia finala.

Totusi in functie si de suma disponibila si de placerea condusului si de alte aspecte de care ma feresc sa le enumar fiindca devin subiectiv, as incerca un drive test si cu un Harley. Macar asa de amorul artei dar si sa vad daca diferenta merita 'au ba!

 

La mine a meritat. Cu banii de un Dragstar second am luat un Harley second. Si nu am gresit ABSOULT DELOC. Dar eu visam Harley de mic...si de aici incolo sunt subiectiv!

 

Bafta!

Editat de RENEGADE
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Renegade: exact asta am simtit cand am facut un test-drive cu un HD Cross Bones (pe curea): ii simti pe toti cei 127 Nm ca sunt acolo, dar vin mai tiptil decat cum dau navala cei 123 Nm ai VTX-ului prin cardan. Oricat de rigida ar fi o curea, transmisia e mai elastica decat la sistemul "fier pe fier" al cardanului.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ahoi, @Sacal am mers pe R1,R6 si Thunderace iar din punctul meu de vedere au minusuri.

@Maco alege cu inima si cumpara cu capul!

Asa voi face!

 

De ce nu te uiti la un XVZ 1300?

 

4V .. transmisie cardan ... etc

 

apropo ... cred ca in ceea ce privesc cruiserele ...anul chiar nu conteaza ...vrei ceva dupa 2010 .. parerea mea e ca o sa ai

doar un an frumos in talon ...

 

Repet ... e parerea mea si atat !

 

Numai de bine

Nu graiesti rau deloc!!! me like it! like it very much :)))

 

 

Am avut si moto cu cardan (Intruder VS1400 si BMWR1100RT) si cu curea (Harley Davidson Road King). Sunt doua aspecte care le marcheaza:

1. Fiabilitatea

2. Confortul

 

La fiabilitate clar ca axul cardanic cu schimburi de ulei cand si cand pare a fi mai avantajos. Doar ca la o eventuala problema ecanica ai ceva batai de cap si nu se rezolva cat ai bate din palme. In plus transmiterea puterii la roata este mult mai brutala comparativ cu cureaua. Curelele sunt destul de fiabile fata de cum erau pe vremuri, materiale noi, compozite, tratamente speciale, etc. Dar in final din cand in cand trebuie schimbate. La capitolul accidente, schimbara unei curele este cu mult mai usoara decat repararea/schimbarea cardanului.

 

La nivel de confort cureaua transmite puterea la roata intr-o maniera mai eleganta si nu rupe spatele cum se zice. Exista un moment de amortizare care face acest aspect mai domestic fata de brutul axului cardanic. Daca insa in confort includem si schimbatul uleiului ca intretinere vs. schimbarea curelei, poate ca devenim subiectivi.

 

Cat despre optiunea curea vs. cardan, daca ai ajuns doar la acest aspect si celelalte le-ai acoperit si rezolvat cred ca esti destul de aproape de decizia finala.

Totusi in functie si de suma disponibila si de placerea condusului si de alte aspecte de care ma feresc sa le enumar fiindca devin subiectiv, as incerca un drive test si cu un Harley. Macar asa de amorul artei dar si sa vad daca diferenta merita 'au ba!

 

La mine a meritat. Cu banii de un Dragstar second am luat un Harley second. Si nu am gresit ABSOULT DELOC. Dar eu visam Harley de mic...si de aici incolo sunt subiectiv!

 

Bafta!

Trebuie sa recunosc ca nu am "indraznit" sa gandesc spre Harley... am ramas cu impresia ca e scump la achizitie, scump la intretinere si mai ai si bataie de cap in a gasi un mecanic bun (nu intra in discutie sa o repar la reprezentanta ca nu ma tin buzunarele!).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Succes orice vei alege. Dar ai cam multe povesti in cap si prea putina experienta personala. Cand te hotarasti sa ai propria-ti experienta incearca si un Harley. In rest sunt doar povesti...

Daca cineva iti descrie ce e mierea nu poti spune ca stii cum e, decat daca gusti!

 

Bafta!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Succes orice vei alege. Dar ai cam multe povesti in cap si prea putina experienta personala. Cand te hotarasti sa ai propria-ti experienta incearca si un Harley. In rest sunt doar povesti...

Daca cineva iti descrie ce e mierea nu poti spune ca stii cum e, decat daca gusti!

 

Bafta!

Daca vorbesti de experienta personala pe Harley ai pus punctul pe i, aceasta este ZERO. Daca vorbesti de experienta personala pe 2 roti sau alte tipuri de motocicleta te hazardezi cu afirmatiile. Oricum, multumesc pentru informatiile furnizate! In final voi face cum spune amicul IceLord, voi alege cu inima si voi cumpara cu capul!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu cumpara cu capul fiindca capul te prosteste. Are prea multe ganduri, presupuneri, idei preconcepute si vorbe aruncate in gol. Cumpara cu bani si atat.

Placerea pe care ti-o vei oferi o vei savura cu inima si sufletul. Asadar cumpara dupa o decizie luata cu inima si sufletul. Lasa povestile si gandurile altora. Mergi pe sentimentele tale. Indiferent ce vei alege va fi cea mai buna optiune!

 

Bafta!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...