Sari la conținut

inchidere topic


Postări Recomandate

am fost moderator pe forumul asta prin 2004. pe atunci ideea era sa ai si bun simt, mai ales ca moderator.

a avea putere nu inseamna sa dispui de ea ci sa ai responsabilitatea puterii.

consider moderatorul soso inadecvat in urma inchiderii unui topic cu aceasta justificare:

 

<<deoarece "fara acte", "pentru pista" , " de curse" , etc, inseamna pentru mine FURATA!, topicul se inchide. oricum e de kko sa vorbim de modificarea substantiala a unei mobre, in contextul in care "proprietarul" spune ca nu mai are bani de curse.

 

daca sunt intrebari va rog PM.>>

 

 

1)este irelevant ce inseamna "pentru tine" motocicletele fara acte, pentru pista sau de curse. e simpla eroare de logica sa presupui ca daca tu crezi ceva, atunci automat e adevarat. daca tu crezi ca e furata, de aici nu rezulta ca o concluzie logica ca ea este furata. poate insa sa tradeze o usoara distorsionare a credintei despre sine in directia unei manii a grandorii. directia de urmat in aceasta situatie, in care tu suspectai ca ar fi furata, era aceeasi cu a oricarui user al forumului: puneai o intrebare. simplu. sa inchizi un topic doar pentru ca tu suspectezi ceva, te pune pe tine intr-o lumina proasta. primesti nota 2.

2)aceasta motocicleta a fost initial adusa in tara de echpa lui pascota, a trecut apoi pe la cazacu, pe la denis si in final a ajuns la mine. e o motocicleta cunoscuta in lumea rosbk. (in fraza precedenta sunt 4 nume despre care ar fi de bun simt sa fi auzit...) nu este de curse, pentru ca e furata, ci e de curse pentru ca tot pe ea e pentru curse, de la slickuri pana la dyno jet. iata de ce parerea ta nu e doar irelevanta, e si eronata. ai mai primit un 2.

3) evaluari de natura axiologice din partea unui moderator sunt contraindicate. cu alte cuvinte, nu e treba ta sa spui ca e de kko, nici ca e de aur, discutia despre transformarea unei motociclete din ceva in altceva.

pe de alta parte, eu nu am spus ca vorbim de o modificare substantiala.

4) a pune cuvantul proprietarul intre ghilimele, te pune din nou in eroare, dar pentru asta deja ai primit un 2.

5) acest ultim punct e doar pentru ca tu sa intelegi diferenta dintre curse pe circuit si plimbari prin padure. diferenta e una evidenta: costa o gramada sa participi la etape de rosbk, antrenamente etc. de cealalta parte sa schimb doua roti, ma va costa foarte putin. iata de ce are logica sa spui ca nu ai bani de curse dar ai bani de doua roti.

pe de alta parte, am mentionat ca nu mai am nici timp. din nou, e logic sa spun ca nu mai am timp sa plec la serres dar am timp sa ma duc la casa pe care o am la munte.

 

in concluzie, a fi moderator nu te face inteligent, insa a fi inteligent te face un moderator mai bun.

incearca sa fii inteligent.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu stiu ce inseamna cuvantul elocvent dar banuiesc ca s-ar potrivi ca descriere a primului post.

 

Soso: 2, stai jos. Uneori, bufnitele nu sunt ceea ce par.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@sacal....reclamatiile te rog sa le faci catre admin, iar alte discutii personala le vom avea pe PM. Pur intamplator, sunt moderator de la inceputul acestui formum de la inceput, am fost si pe stramosul acestui forum ;)

 

@choppermaniac......multumesc pentru nota, te rog sa nu te mai simti invitat in discutie, sunt deja destui aplaudaci pe aici.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@sacal....reclamatiile te rog sa le faci catre admin, iar alte discutii personala le vom avea pe PM. Pur intamplator, sunt moderator de la inceputul acestui formum de la inceput, am fost si pe stramosul acestui forum ;)

 

@choppermaniac......multumesc pentru nota, te rog sa nu te mai simti invitat in discutie, sunt deja destui aplaudaci pe aici.

scuza-ma, ce treaba are ca tu esti moderator "de la inceput" cu faptul ca ai facut o greseala?

 

mare lucru sa recunosti cand ai dat-o-n bara.

 

noroc!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cat de moderatori ... o sa ii avem o perioada buna ... ca Adminul nu e deschis spre forum ...

 

Mai ales ca a plecat iar in Magadan ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@soso- discutiile private ar fi fost indicate inainte de a inchide un topic ce promitea sa fie revigorant, din motive pur subiective. si nu sunt asa trist ca sa fac reclamatii. ce am avut de zis am zis aici.

 

@bqgddan- ti-am dat mesaj privat. m-ai sunat cu 34 in coada? ca sa stiu daca tu ai fost.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator _Raul_

@sacal:

- Generic vorbind, de cand este lumea motosportului, asa, o tagma fara de prihana?

- Ce este asa de greu cand dai o motocicleta mai departe sa anexezi unui contract de mana, tipizat, whatever si o carte sau un certificat ce mi s-ar parea normal sa fie mereu la pachet cu ea ?

- Daca cineva a vandut actele pe parcurs, in ce scop crezi ca au fost folosite?

Editat de _Raul_
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

- Daca cineva a vandut actele pe parcurs, in ce scop crezi ca au fost folosite?

Dar daca setul de carene de strada au fost folosite pentru a masca o alta motocicleta furata ?

Dar daca aceasta motocicleta angreneaza o intreaga retea de contrabandisti cu R6 din 1999 ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sarind peste toate mistourile.....toate motocicletele ar trebui sa aiba acte!!

sunt total de accord cu blocarea topicurilor de vanzare unde se precizeaza ca utilajul nu are acte!!

inmatriculat/inmatriculabil/neinmatriculabil...asta e alta poveste....dar si mobrele de circuit si motocross trebuie sa aiba acte!

zby!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.
 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...