Sari la conținut

Honda crf450R 2004


Rufus2q
 Share

Postări Recomandate

Salut. Vreau sa mi schimb rulmentii din jug la mobra dar problema e urmatoarea : eu sunt din bucuresti iar mobra e in alta localitate ; mi e cam greu sa ma duc sa o desfac si sa constat ce tip de rulmenti ( cotele ) am in jug iar dupa sa vin in bucuresti sa i cumpar si sa mai fac inca un drum sa i montez.

...asa ca e cineva care a desfacut si a notat undeva,ce tip de rulmenti ( dimensiunile acestora ) sunt la jug la crf 450R -ul asta?

Stiu ca astia din poza atasata sunt,dar nu am nicio dimensiune a lor.

 

ps: si ptr viitor daca mai stiti si pentru roata fata+spate ( tot la rulmenti ma refer )

multumesc!

 

post-62048-0-07897100-1372446728_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc de informatii. Legat de comanda de pe site uri speciale de piese/accesorii moto(stiu pretul lor),eu as vrea sa i cumpar de la depozite de rulmenti si poate ii gasesc mai ieftini fata de astia cu piese moto,de asta aveam nevoie de cotele astea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

salutare Rufus2q

 

referitor la roata spate rulment 6905-2 buc,semering 33x43x7 cu buza dubla-2buc,furca spate semering 22x28x4-2 sau 4buc nu mai stiu exact,30x37x4-2 buc tot cu buza dubla,si cat de curand o sa ma uit si la roata fata si o sa iti spun,poti sa intri pe moto bike shop si vezi mai multe acolo,roata de spate de curand am dato jos de am schimbat guma si cu ocazia asta am verificat si rul ,semering de aceea stiu dimensiunile exact aceasi operatiune si la furca ,acum imi caut o pompa de apa ca sa dus naibi daca sti ceva ,numai bine si sper ca ti-am fost de ajutor(roata fata rulm 6904 )



trimitemi un nr de tel si te sun sa vb ceva nu e inregula la semeringuri acu mi-au sosit dar nu toate si daca vrei sa te lamuresc trimitemi un nr de tel

o zi buna

Editat de cascavalu'
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu zic sa ii cumperi de rulmenti de moto. Ca eu am vrut sa fac ca tine si mi-am luat teapa.

Adica pe spate am gasit rulmentii de la roata dar nu am gasit si rulmentul de la pinion. Asa ca am cumparat rulmentii de roata de la depozitul de rulmenti si apoi am mai cumparat un set intreg doar pentru rulmentul de la pinion.

Rulmentii de jug sunt speciali si greu de gasit.

Si sa stii ca iesi cu banii cam la fel. Daca bagi rulmenti ieftini o sa te tina putin si sunt periculosi. Eu am fost la SKF si m-au costat rulmentii de roata cu foarte putin mai ieftin decat de pe Ebay cu tot cu transport.

In Romania sunt intr-adevar scumpi pe la magazinele de moto. Su adaosuri nesimtite si sunt niste jepcari.

Sunt cativa baieti pe aici pe forum care au preturi bune. Incerca la ei.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

salutare Rufus2q

 

referitor la roata spate rulment 6905-2 buc,semering 33x43x7 cu buza dubla-2buc,furca spate semering 22x28x4-2 sau 4buc nu mai stiu exact,30x37x4-2 buc tot cu buza dubla,si cat de curand o sa ma uit si la roata fata si o sa iti spun,poti sa intri pe moto bike shop si vezi mai multe acolo,roata de spate de curand am dato jos de am schimbat guma si cu ocazia asta am verificat si rul ,semering de aceea stiu dimensiunile exact aceasi operatiune si la furca ,acum imi caut o pompa de apa ca sa dus naibi daca sti ceva ,numai bine si sper ca ti-am fost de ajutor(roata fata rulm 6904 )

 

trimitemi un nr de tel si te sun sa vb ceva nu e inregula la semeringuri acu mi-au sosit dar nu toate si daca vrei sa te lamuresc trimitemi un nr de tel

o zi buna

salut ! multumesc mult de informatii

ps: scuza ma ca citesc tocmai acum mesajul dar nu prea am mai avut timp de navigat pe net :)

daca si tu crezi ca ai anumite dubii la mobra ta nu te sfii sa intrebi.

 

Eu zic sa ii cumperi de rulmenti de moto. Ca eu am vrut sa fac ca tine si mi-am luat teapa.

Adica pe spate am gasit rulmentii de la roata dar nu am gasit si rulmentul de la pinion. Asa ca am cumparat rulmentii de roata de la depozitul de rulmenti si apoi am mai cumparat un set intreg doar pentru rulmentul de la pinion.

Rulmentii de jug sunt speciali si greu de gasit.

Si sa stii ca iesi cu banii cam la fel. Daca bagi rulmenti ieftini o sa te tina putin si sunt periculosi. Eu am fost la SKF si m-au costat rulmentii de roata cu foarte putin mai ieftin decat de pe Ebay cu tot cu transport.

In Romania sunt intr-adevar scumpi pe la magazinele de moto. Su adaosuri nesimtite si sunt niste jepcari.

Sunt cativa baieti pe aici pe forum care au preturi bune. Incerca la ei.

da,se pare ca ai dreptate!

Rulmentii de jug trebuie cumparati de la magazine speciale de piese moto... nu prea se gasesc acestia pe cotele respective ( sau daca i gasesc nu stiu cum fac cu simeringurile alea care vin impreuna cu rulmentii ).

Dar eu zic ca putem lua cu incredere rulmenti ptr roti ( fata+spate ) , iar la SKF sigur se gasesc. Acu n am nevoie de iei ca au fost schimbati ; ce ma deranjeaza f mult e ca am putin joc in jug ...clar sch rulmentii . pana se termina concediu sper ca o pun la punct !

bafta si multumesc de raspuns!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

×
×
  • Creează nouă...