Sari la conținut

Cum rezolv problema ruginii dintr-un rezervor


Vizitator AparTe
 Share

Postări Recomandate

  • 1 month later...
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

si erau mai multe dar nu mai gasesc acum

 

Sau cu electroliza mai merge.(am auzit)

 

merge, am facut-o eu la stilul cel mai nepriceput... o sursa de pc, o palnie de plastic, 2 cuie solide, apa si detergent.

coca cola e mit

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

merge, am facut-o eu la stilul cel mai nepriceput... o sursa de pc, o palnie de plastic, 2 cuie solide, apa si detergent.

coca cola e mit

Pai eu ce am zis cu coca-cola,? Si da, merge si cu sursa de pc dar mai poti si cu redresor.

 

de la distanta asta parea curat. :D

:)) De la distanta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din cate stiu, Feruginolul transforma rugina in zinc... deci nu cred sa fie probleme cu tabla zincata.

Si nu arde, nu are acid sulfuric, a zis Cesar mai sus ca e fosforic (n-am verificat, dar nu mi-a ars nici mana, nici hainele si nici macar folia de plastic... si am mai stropit din greseala)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din cate stiu, Feruginolul transforma rugina in zinc... deci nu cred sa fie probleme cu tabla zincata.

Si nu arde, nu are acid sulfuric, a zis Cesar mai sus ca e fosforic (n-am verificat, dar nu mi-a ars nici mana, nici hainele si nici macar folia de plastic... si am mai stropit din greseala)

Probabil :))) Acum chiar sunt in ceata

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ideea e ca isi face treaba... am mai incercat in trecut o chestie la spray, efect 0. Nu zic ca nu sunt alte produse mai bune, dar Feruginolul chiar a fost fff ok.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

18 ron sticla de 1l de feruginol in Hornbach. Transforma destul de repede rugina intr-o chestie gri. Eu am dat pe niste jante de tabla. Daca e prea multa rugina trebuie curatata mecanic, altfel mai ramane.

Pe prospect zice sa se vopseasca in maxim 2 ore de la tratarea cu feruginol.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu stiu daca am mai scris, dar scriu din nou cum am facut eu: curatat cu peria de sarma pusa pe flex, smirghel, sters bine, dat cu Feruginol cu pensula, asteptat 15-20-30 min, iar dat cu Feruginol... de 2-3 ori. Era cald si nu a fost nevoie sa astept mai mult intre straturi.

Teoretic exista o solutie de neutralizare a Feruginolului, se gaseste. Dar in lipsa ei, eu am spalat bine cu apa, am sters cu o carpa uscata (si curata), dupa care am sters cu nitrodiluant.

Dupa am dat vreo 2 straturi de grund, chit etc.

p.s: eu am dat 21 lei pe el, dar cu 1l am facut aripa spate, rezervorul (exterior si interior - am turnat in el mai mult si l-am plimbat prin rezervor ca sa acopere), portiuni de cadru, diverse piese metalice, suruburi, prezoane etc. Si inca mai am vreo 200 ml.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

feruginolul fosfateaza daca este lasat sa se usuce si nu este sters cu benzina, face un fel de crusta la suprafata, daca rugina este mai groasa nu prea rezolva treaba.

Editat de Clasic
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...