Sari la conținut

Probleme etrier


Postări Recomandate

Pot fi discurile descentrate si/sau garniturile de praf deteriorate si/sau ai prea mult lichid de frana in rezervor.

Daca ai pus placutele noi fara sa desfaci capacul rezervorului e lichid de frana, desfa-l acum si vezi daca nu ai prea mult.

bafta!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

vad ca pe F3 ai aceiasi etrieri pe care-i am si eu (flotanti). etrierii aia pot fi o mare durere de cap si nu ai fi primul om care are problema aia. citeodata poti sa faci rebuild complet la instalatie (toate garniturile, aerisire de la 0, cu instalatia complet goala etc) si tot sa nu se rezolve. eu nu am reusit niciodata sa fac sa revina complet. nu e chiar ca la tine de grava problema, dar tot merge vag infrinat.

in cazuri extreme (am patit cu cel de pe spate), e atita "sare" din aia depusa in locasul garniturii de praf ca iese in afara si nu lasa pistonul sa revina cum trebuie. daca e oleaca atins si pistonul de coroziune, problema e agravata. incearca prima data cu un spray de frine si daca nu da etrierii jos, curata tot. + sfaturile de mai sus, ce-i mai complicat/scump lasi la urma.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc pt sfaturi. Am incercat din nou,lustruind pistonasele. Am lasat doar o placuta si am impins la maxim pistonasele si am frecat cate o ora cu o carpa pt fiecare etrier ( jumatate de ora pt pistonas) . Arata ca noi acum, problema s-a diminuat putin insa nu suficient de mult cat sa nu mai mearga deloc infranat .Am incercat intre timp cu vechile placute si am avut o surpriza...frana functiona perfect, nu mai era nici urma de infranare. Concluzia este ca odata cu uzarea vechilor placute, pistonasele au iesit tot mai mult afara, pe ele depunandu-se mizerie. Cred ca o sa ii cumpar simeringuri noi...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...