Sari la conținut

Lipit Plastic


Armadilo
 Share

Postări Recomandate

Am rupt oglinzile la ATV, si pana imi vin cele noi, as vrea sa le folosesc pe astea. Si cum la noi casco dureaza, clar am de asteptat. Plus ca le pot lua la ture mai grele, unde am sanse sa raman iar fara oglinzi.

 

Asa sunt rupte, cine ma poate ajuta cu un sfat sau mai bine trimiteti-ma la cineva care cu asta se ocupa. Am incercat sa le lipesc cu Bison Epoxy Universal transparent, dar nu a tinut.

 

post-4452-1164208986_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

iti recomand un adeziv care este un fel de plastilina, se cumpara la tub. E din doua culori, amesteci bine si lipesti cu el ce vrei tu. Se face ca piatra in 10 min. Se nupeste epoxi.... nu stiu. am luat de la un magazin de piese auto, costa 120 mii tubul , are cam 50g.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ai putea sa identifici plasticul ? ABS sau PVC ? Primul merge lipit relativ lejer si rezistent, al doilea.. da, dar mai greu.

P.S. ala din doua culori ca plastilina nu tine pe PVC prea bine.

Editat de Cycler
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hmm.... acu' ma uit mai de aproape la foto.. PVC nu pare dupa cum s-a rupt, PVC-u crapa cumva ca sticla (comparatie exagerata, dar da fisuri drepte sau usor curbe), ABS-ul se albeste la tensionare inainte sa crape.... as jura ca-i ebonita la cat de franjurat arata marginea (care nu prea o lipesti decat temporar cu superglue) daca n-am fi in 2006. Oricum, daca-s cumva moi e posibil sa fie tot un fel de derivat de cauciuc.

Incearca un mic test, daca ai niscaiva diluant nitro: vezi daca reusesti sa dizolvi plasticul ala.

Epoxy n-o sa tina in viata lui pe plastic, mai multe sanse ai cu ceva rasina poliester.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Same shit si la mine...i-au rupt o oglinda in mod similar la transport...e plastic de carene la mine, PP.cu ce se lipeste si sa nu imi si cada la prima groapa?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu tin bine pe plastic poxilina sau poxipolu'

Daca-i plastic precum la carene ar trebui sa fie ABS - care merge lipit foarte bine fie cu cloroform, fie cu codez (sa fie ala la tub rosu, trebuie lasat la lipit vre-o 12 ore cat mai strans apasat).

Sau cu rasina de genul celei folosita in fibra de sticla (daca incape si putin fibra si mai bine, asa am facut masca de radiator de pe masina unui prieten).

Editat de Cycler
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...