Sari la conținut

R.I.P BKingAndy


WickedAssHell
 Share

Postări Recomandate

si tie si ei va mai trebuie practica si experienta sa rezonati cu traficul, pana atunmci nu mai mergeti in trafic serios si nu mai folositi cuvinte mari gen "buna conducatoare"

referitor la baiatul din clipuri, asta se intampla cand te bazezi ca ceilsalti vor merge toti corect, legal si trebuie sa te observe pe tine cand vii cu de 2 ori viteza limita sau mai mult.

 

 

e vorba de bun simt inainte de "legal". nu te poate blama nimeni? ei uite, eu o fac. si nu numai eu ci si inginerul de trafic care proiecteaza legile ca traficul sa fie fluent pe portiunea aia si iriti restul participantilor care sunt mai pasibili sa loveasca un motociclist fiind enervati de tine.

invatati sa conduceti sau stati acasa

 

in state si Canada te poate arde daca incurci traficul, chiar fara viteza aia pe fond albastru.

aia e pusa acolo nu pentru ca tu sa-ti bati joc de ceialalti ci pentru soferi sa stie ca pe acolo merg si vehicule lente sau camioane incarcate care nu pot ethnic tine pasul cu tine care alegi asa la misto sa vezi ce se intampla

 

prietene...sa-ti spun cateva lucruri

 

1) eu rezonez cu traficul si depasesc destul de des limita de viteza dar in conditii de siguranta...am permis de doar 5 ani dar ma apropiu de 100.000 km in conserva si vreo 8000 pe capra. Am facut karting de mic copil, am avut atv-uri si cross-uri si pot sa zic ca am sofatul cat de cat sub control...stiu sa ma mulez si sa nu incurc si si pe mine ma enerveaza cand vad cate un adormit cu mana atarnand pe geam ca merge cu 70 pe dn...dar asta nu inseamna ca il pun sa iasa in sant. Stiu sa recunosc un sofer bun cand il vad. Prietena mea are permis de doar o luna si undeva la vreo 800 km la activ si se descurca foarte bine. Nu a facut nici o greseala grava sau care sa necesite interventia mea si nu a incalcat nici o lege importanta pana acum.

2) limita aia de 20 km/h sub limita legala nu e degeaba. Un incepator are mult mai multe griji decat ai tu sau eu cand mergem pe strada. In plus, un incepator nu e obisnuit sa proceseze atatea imagini pe secunda ca un sofer normal, sau ca un motociclist.

3) nu pot EU sa zic cuiva sa incalce legea, chiar daca e prietena, sotia, mama, tata, bunica, pisica. Nu am acest drept si nu vreau sa o fac. Fiecare e responsabil de faptele lui si fiecare persoana din spatele colacului sau ghidonului are in mainile lui atata viata lui cat si a altora

4) mergeam cu limita maxima admisa de 80 inafara (de fapt un 85) si 60 in localitati (pentru ca pe tronsonul pe care am fost era limita de 50 peste tot). am invatat-o sa faca semn cu semnalizarea cand se poate depasi si sa incetineasca pe linile drepte si cu vizibilitate ca sa ne poata depasi cat mai multi si sa nu incurcam. Am mers doar pe banda 1, exceptand cateva tractoare depasite.

 

dar cum spuneam anterior, la noi lipsesc cu desavarsire drumurile si lipseste disciplina...si asta se vede peste tot...in trafic, in institutii, chiar si aici pe forum. Daca din 100 de masini care ne-au depasit stia un sofer ca noi mergem legal, e mare lucru. Daca ati uitat legislatia va sugerez sa va luati o carte si sa puneti mana sa mai cititi cand stati pe wc si sa fiti recunoscatori ca mai exista in trafic si soferi mai calmi care au timp sa va vada si sa indrepte o greseala facuta de voi.

 

 

 

revenind la subiect...consider ca la noi lipsesc atat disciplina cat si drumurile...iar la unii lipseste disciplina din cauza drumurilor.

 

asfalt curat

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

la noi lipsesc multe, trebuie sa inveti traficul si sa te adaptezi. punct. fara importanta de cand ai carnet si cati km faci.

daca gandesti asa cum ai scris in primul post, n-ai experienta destula. iar punct.

cateodata e periculos sa mergi legal. te adaptezi traficului, si nu numai la noi in tara. iar punct.

 

mie cum de nu mi se intampla ca atunci cand sunt deposit sa ma impinga in sant? imi poti explica? uite nu mi se intampla.

poate ca eu il vad ca depaseste, ii fac loc si el se duce, dar, daca stau incapatanat langa axul drumului poate si accelerez, sau l-am iritat pana atunci, da, ma astept la asa ceva.

 

deci, daca ea inca nu se simte in siguranta la volan, nu e vina traficului, inseamna ca ea mai are de invatat, si, e bine ca are masina, cu motocicleta e mai periculos.

 

limita de 20 sub limita maxima n-o fi degeaba, dar se refera la incepatori, in nici un caz la cei cu experienta, iar, in orele de varf, incepatorii trebuie sa incerce sa le evite, pana cand vor rezone cu traficul.

Nu cauta greseli si purtare proasta celorlalti. De multe ori astea ies la iveala tocmai din cauza celor care ii irita.

Eu nu spun ca e legal ceea ce fac ei, eu dau sfaturi pentru protejarea ta si a prietenei tale.

In norvegia, ar sta toti ca mieluseii dupa tine, mergand sub limita de viteza. eu asta o numesc nesimtire. in italia sau turcia o sa fii scos de pe sosea cu agresivitate

 

nu conteaza nr de km ci cat inveti din drumurile pe care le parcurgi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

adaptarea are limite. altfel ajungi ca la rusi popice

legile si limitele de viteza sunt norme obiective impuse in urma unor studii. fizica nu e diferita la norvegieni, distanta de franare nu e mai scurta la noi in tara, etc.

agresivitatea nu e normala oricum ai lua-o. scuza ca n-avem infrastructura sau ne grabim e pentru copii si mircea badea

 

vrei sa faci 500km in 3 ore?

autostrada

nu exista? tren

trenurile sunt niste carute? ia avionul, nu claxona vehiculele mai lente de pe deneu.

sau mergi legal si asteapta-te sa faci 6 ore

asta inseamna bun simt

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

adaptarea are limite. altfel ajungi ca la rusi popice

legile si limitele de viteza sunt norme obiective impuse in urma unor studii. fizica nu e diferita la norvegieni, distanta de franare nu e mai scurta la noi in tara, etc.

agresivitatea nu e normala oricum ai lua-o. scuza ca n-avem infrastructura sau ne grabim e pentru copii si mircea badea

 

vrei sa faci 500km in 3 ore?

autostrada

nu exista? tren

trenurile sunt niste carute? ia avionul, nu claxona vehiculele mai lente de pe deneu.

sau mergi legal si asteapta-te sa faci 6 ore

asta inseamna bun simt

daca ti-ai propus sa-i educi pe altii formati in ani, good luck with that

daca iti propui sa ii inveti pe italieni sa circule ca in suedia, good luck with that as well

daca vrei sa afli de ce te imping altii in bordure intreaba-ma pe mine care belnd in in this kind of traffic, masina, motocicleta, Chisinau, kiev, oslo, Istanbul, oriunde.

daca ti se pune pata sa iriti traficul numai sa poti scrie pe forum, go your way.

 

neamtul te invata si te oblige sa mergi legal, norvegianul, iti face loc, vrea sa te deranjeze cat mai putin, chiar daca mergi illegal. care crezi ca te irita mai mult?

 

un roman sau Italian nu vrea sa faca 500km in 3 ore, vrea sa faca timpul care e obisnuit sa-l faca. il incomodeaza vreun nesimtit care are el chef sa mearga cu 20km/h sub limita numai de-al dracu, n-am nici o retinere dacaq ala-si ia un levier la primul stop.

gaseste ce cauta.

singura solutie este adaptarea la traffic oriunde-ai fi. esti incapatanat? culegi urmarile. esti cu motocicleta? si mai rau, verifici si asigurarea medicala

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Va vaitati pe aici ca fetele mari. Pentru o masina e mai usor sa depaseasca la 80km/h decat la 100. Si in general cu orice viteza ai merge intotdeauna va fi cineva care te va depasi.....apoi o sa incetineasca la o viteza mai mica decat mergeai tu inainte.

 

Sunt persoane care se simt confortabil la o viteza de 80 altii la 100 altii la 120. Din punctul meu de vedere fiecare e liber sa mearga cum se simte in siguranta. Stim cu totii ce se intampla cand iti depasesti limitele.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...