Sari la conținut

Turul Romaniei retro


Constantin
 Share

Postări Recomandate

Turul Romaniei Retro

 

 

Propun un tur al tarii cu motocicletele pe care le avem pe drumuri nemodernizate, secundare,forestiere, de pamant, evitand pe cat posibil asfaltul. Asadar, cautam drumuri ‘ proaste ‘ si localitati uitate in timp.

Turul Romaniei Retro s-ar putea realiza in doua variante.

 

Varianta 1. Traseu perimetral cu 9 zone ( vezi amanunte la Senior Riders – Motoveteranii)

 

Varianta 2. Trasee prin Romania pe drumuri nemodernizate, fara legatura cu zonele de granita.

 

La aceasta varianta sugestiile sunt f. binevenite. Spre ex. eu am facut anul trecut Barlad – Iasi pe drumuri comunale si de pamant. Cand si cand, nu poti evita asfaltul, dar totdeauna ar fi de dorit ca acesta sa fie sub 50% din traseul respectiv.

Asteptam niste idei pt astfel de trasee prin tara.

 

 

 

Desfasurarea in timp

Lunile august - septembrie 2013. Cine doreste poate parcurge in diferite luni ale acestui an sau in diferiti ani, diferite zone din Turul Romaniei Retro. Experienta primei echipe care va parcurge traseul va fi in acest sens utila.

Se indica mai jos perioadele estimate de start a diferitelor zone:

  • Zona 1 Delta : 15. 08. 2013, ; S-a realizat. Detalii la Motoveterani.
  • Zona Dobrogea de nord: 15. 08. 2013. S-a realizat. Detalii pe topicul cu delta si Macin de la intalniri.
  • Zona Bucuresti – Barlad pe drumuri nemodernizate : 24 si 25. 08. 2013 ( ex. poze).
  • Zona Barlad – Iasi – Dorohoi pe drumuri nemodernizate : 31. 08 si 1. 09
  • Zona Maramures : septembrie 2013-08-23

Vestul si sudul probabil la anul.

Sosirea si plecarea din zona respectiva – pe drumuri modernizate.

Fiind drumuri comunale sau de pamant, viteza este modesta.

Amatorii sunt putini, dar bineveniti.

post-4437-0-64491900-1377259546_thumb.jpg

post-4437-0-71910200-1377259560_thumb.jpg

post-4437-0-07474100-1377259579_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Turul Romaniei Retro

 

 

Propun un tur al tarii cu motocicletele pe care le avem pe drumuri nemodernizate, secundare,forestiere, de pamant, evitand pe cat posibil asfaltul. Asadar, cautam drumuri ‘ proaste ‘ si localitati uitate in timp.

 

Dece ar face cineva asa ceva?!?!? Si drumurile asfaltate sunt nasoale... restu eu le vad inpracticabile, sau bune de antrenament pentru hard enduro.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ultimele 2 zile am facut Buc - Adjud pe drumuri secundare. Traseu prin Stefanesti - Gradistea - Dridu, etc, Crasanii de jos, traversat Ialomita la Balaciu.

Apoi in sus, Muntenii Buzau - Cocora - Padina, Rusetu,etc la Faurei. Oras dezastru. Nici benzina nu am gasit. Apoi Ianca - Gulianca spre Tecuci, Adjud, Podu Turcului, Glavanesti,Ivesti, si de acolo peste camp spre Ciocani, Coroiesti, Crang, etc. In final ajuns in Barlad. Pe nationala la Buc.

Am vorbit cu 20 de tarani intreband directii.

Pe nationale esti ca un minisubmarin in artere: comod, dominanta este traficul, nu vezi pe unde ai fost. E mai mult transport moto si senzatia specifica data de depresiunea pe corp datorita vitezei, de curbe, de spiritul de competitie, fiind tentat sa depasesti.

Pe secundare esti ca in capilare: vezi diferitele tesuturi pe unde treci. E mai mult excursie moto.

Sunt interesante ambele ipostaze.

post-4437-0-41252000-1377512304_thumb.jpg

post-4437-0-12895200-1377512336_thumb.jpg

post-4437-0-66307800-1377512360_thumb.jpg

post-4437-0-05270700-1377512393_thumb.jpg

post-4437-0-71783600-1377512440_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...