Sari la conținut

Valea Oltului si Transalpina


unycorn
 Share

Postări Recomandate

Salut!

Ma gangesc sa fac iar un traseu mai lung si sa fac din asta un obicei cel putin anual. Traseul la care ma gandesc anul acesta este urmatorul: Bucuresti-Pitesti-Calimanesti-Sibiu-Sebes-Transalpina-Ranca-Horezu-Pitesti-Bucuresti, in total 735 km.

Stiu, este un traseu lung pentru o zi, dar anul trecut am facut tot un traseu de genu (Bucuresti-Cheia-Brasov-Fagaras-Transfagarasan-Pitesti-Bucuresti - 600 km. in 10 ore cu oprit pt. tigari, poze, mancat la Balea Lac).

Este o senzatie de libertate care dureaza foarte mult; este ca o "doza de motociclism" care iti poate hrani pasiunea peste iarna.

Nu stiu daca mai exista nebuni ca mine care sa mearga asa mult pentru o zi, dar daca doresc sa mearga, cu placere (de mentionat ca ritmul va fi "cam" alert, deci exclus incepatori). Traseul il voi face sambata (e mai liber; majoritatea deja au ajuns unde vroiau sa-si petreaca week-end-ul), mai ramane de fixat data pe 14 sau 21 septembrie 2013 in functie de vreme. Nu ma deranjeaza sa merg pe ploaie, dar e mult mai frumos cu vreme buna.

 

Am scris aici, in special pentru a cere pareri despre traseul ales (starea drumului, daca intru pe unde trebuie pe Transalpina caci n-am mai fost niciodata etc.).

 

Traseul este aici: https://maps.google.ro/maps?saddr=Titan,+Bucharest&daddr=C%C4%83ciulata,+V%C3%A2lcea+to:Sibiu+to:Sebe%C8%99,+Alba+County+to:Transalpina,+R%C3%A2nca,+Gorj+to:Horezu,+V%C3%A2lcea+to:Titan,+Bucharest&geocode=%3BFX9LsgIdJXNzASnp9CMt5RdNRzFxBzRvMEf1RQ%3BFTGpugIdm2VwASnVHCz9iGdMRzG0kDNOIZ3eOg%3BFSZHvQIdtalnASlVZY5k-B5MRzHEtY-vZ_bJAQ%3BFZQTswIdK3hpASmR8VuBvrxNRzGgtERGO3UUGQ%3BFSXVsAIdcxVuASnZh23S3nNNRzGKeShj0oF04Q%3B&sll=45.162674,24.263306&sspn=1.959845,5.410767&hl=en&mid=1377445569

 

Asfalt uscat!

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator little wayne

Cu exceptia A1,nu ai unde sa o arzi mai tare de 80<La coborare de pe transalpina sunt cateva portiuni scurte neasfaltate unde am facut un mini enduro cu gsxr ul<traseul a fost superb,ma gandeam sambata in sebes sa raman peste noapte si sa ma intorc duminica spre Horezu pe acelasi traseu

Daca vrei sa te bucuri de peisajul ala superb,stai peste noapte in Sebes si te intorci a 2 a zi

Cred ca refac traseul luna asta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Traseul a fost facut de mine vineri si sambata....E cam obositor pentru o singura zi, si asta pentru ca de la sebes pana la pasul udrele sunt portiuni neasfaltate si proaste, ceea ce te solicita foarte mult!

De exemplu am facut intr-o singura zi transfagarasanu si nu am fost obosit deloc, desi sunt tot cam atatia km!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut!

Ma gangesc sa fac iar un traseu mai lung si sa fac din asta un obicei cel putin anual. Traseul la care ma gandesc anul acesta este urmatorul: Bucuresti-Pitesti-Calimanesti-Sibiu-Sebes-Transalpina-Ranca-Horezu-Pitesti-Bucuresti, in total 735 km.

ai putea in loc de Pitesti-Calimanesti-Sibiu, sa bagi Pitesti-Curtea de Arges-Sibiu (adica pe Transfagarasan) la dus, si pe Transalpina la intors. Diferenta e de pana in 50 de km.

 

Nu are rost sa ocolesti pana in Sebes. Dupa Sibiu, mergi prin Poiana Sibiului->Jina, e absolut suberb (practic tot Transalpina e si aia). Starea drumului e ok.

Ca si colegul de mai sus, iti repet si eu, ca nu are rost sa te grabesti sa faci totul intr-o zi :)

Cat despre Transalpina, verifica inainte sa pleci de acasa webcams de pe http://www.rancaonline.ro. Daca e ceata, urat, mai bine stai acasa, ca nu ai ce vedea.

Drum bun!

Editat de bogdan d
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut!

Ma gangesc sa fac iar un traseu mai lung si sa fac din asta un obicei cel putin anual. Traseul la care ma gandesc anul acesta este urmatorul: Bucuresti-Pitesti-Calimanesti-Sibiu-Sebes-Transalpina-Ranca-Horezu-Pitesti-Bucuresti, in total 735 km.

[..]

Nu stiu daca mai exista nebuni ca mine care sa mearga asa mult pentru o zi, dar daca doresc sa mearga, cu placere (de mentionat ca ritmul va fi "cam" alert, deci exclus incepatori).

 

sunt unii care au facut dublul km de care amintesti, si multi altii care nu-s pe forum.

eu zic ca pronesti gresit..

la un drum de peste 400km pleci cu cineva pe care-l cunosti cum merge, sau singur

faci cu cativa un drum de 400 apoi propui celui/celei/celor cu care ti-ar place sa mergi, stilul lor sa mariti cota la 700-800-900 etc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ai putea in loc de Pitesti-Calimanesti-Sibiu, sa bagi Pitesti-Curtea de Arges-Sibiu (adica pe Transfagarasan) la dus, si pe Transalpina la intors. Diferenta e de pana in 50 de km.

 

Nu are rost sa ocolesti pana in Sebes. Dupa Sibiu, mergi prin Poiana Sibiului->Jina, e absolut suberb (practic tot Transalpina e si aia). Starea drumului e ok.

Ca si colegul de mai sus, iti repet si eu, ca nu are rost sa te grabesti sa faci totul intr-o zi :)

Cat despre Transalpina, verifica inainte sa pleci de acasa webcams de pe http://www.rancaonline.ro. Daca e ceata, urat, mai bine stai acasa, ca nu ai ce vedea.

Drum bun!

Interesant traseu (cel putin pe harta) prin Poiana Sibiului si Jina. il voi lua in considerare. Merci!

 

sunt unii care au facut dublul km de care amintesti, si multi altii care nu-s pe forum.

eu zic ca pronesti gresit..

la un drum de peste 400km pleci cu cineva pe care-l cunosti cum merge, sau singur

faci cu cativa un drum de 400 apoi propui celui/celei/celor cu care ti-ar place sa mergi, stilul lor sa mariti cota la 700-800-900 etc.

Nu am inteles ce ai vrut sa zici. Am zis clar mai sus ca, daca vrea cineva sa mearga (exclus incepatori, deci "profesionisti") e OK dar ritmul va fi ALERT. (deci e clar ca buna ziua: esti in stare mergi, nu esti in stare te duci singur, e treaba ta(punct)

 

as veni si eu dar nu mai am vitezana, doar chopper, iar viteza de croaziera la mine va fi inte 80-120 km/h

Cel putin pe autostrada si drumul pana la Caciulata (pe care il stiu) viteza va fi mai mare pt. a ramane timp mai mult pentru admirarea peisajului pe Transalpina, deoarece e un traseu foarte lung. Imi pare rau!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu am inteles ce ai vrut sa zici. Am zis clar mai sus ca, daca vrea cineva sa mearga (exclus incepatori, deci "profesionisti") e OK dar ritmul va fi ALERT. (deci e clar ca buna ziua: esti in stare mergi, nu esti in stare te duci singur, e treaba ta(punct)

 

lasi la latitudinea fiecaruia sa se evalueze. si e subiectiv

eu inteleg ca atunci cand merg in grup, "toti pentru unu" se aplica

odata plecat la drum in grup, se merge cu viteza cu care cel mai slab se simte bine..

se opreste, tot grupul, la benzina cand cel putin unu are nevoie, se fumeaza impreuna si se "inghite" bancurile.

altfel e un grup constituit pe sindromul "everest', dar ala nu mai e grup.

 

sa tai scurt.. n-as pleca cu grup necunoscut pe distante mai mari de 400km, ala e sfatul meu

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

lasi la latitudinea fiecaruia sa se evalueze. si e subiectiv

eu inteleg ca atunci cand merg in grup, "toti pentru unu" se aplica

odata plecat la drum in grup, se merge cu viteza cu care cel mai slab se simte bine..

se opreste, tot grupul, la benzina cand cel putin unu are nevoie, se fumeaza impreuna si se "inghite" bancurile.

altfel e un grup constituit pe sindromul "everest', dar ala nu mai e grup.

 

sa tai scurt.. n-as pleca cu grup necunoscut pe distante mai mari de 400km, ala e sfatul meu

Daca citesti postul atent scrie ca nu plec cu nici un grup.

Daca ma poti ajuta ontopic, multumesc, daca nu te rog sa nu mai faci offtopic. Am deschis topicul pt. a cere informatii despre traseu. Am zis ca, daca vreun motociclist (se intelege mai vechi, cu experienta) vrea sa se alature nu pot sa fiu salbatic si sa-i zic ca nu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca citesti postul atent scrie ca nu plec cu nici un grup.

Daca ma poti ajuta ontopic, multumesc, daca nu te rog sa nu mai faci offtopic. Am deschis topicul pt. a cere informatii despre traseu. Am zis ca, daca vreun motociclist (se intelege mai vechi, cu experienta) vrea sa se alature nu pot sa fiu salbatic si sa-i zic ca nu.

 

e bun traseul, cateva portiuni mici neasfaltate sebes-obarsie

asta e maximul de "nasoleala" acum 2 saptamani:

se poate sa fi prins pe film portiunea cea mai lunga

atentie la poduri unde vizibilitatea nu e foarte buna

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

e bun traseul, cateva portiuni mici neasfaltate sebes-obarsie

asta e maximul de "nasoleala" acum 2 saptamani:

se poate sa fi prins pe film portiunea cea mai lunga

atentie la poduri unde vizibilitatea nu e foarte buna

Merci pt. feedback! Am sa aleg traseul propus de colegul @bogdan d pe la Poiana Sibiului-Jina-Transalpina.

Editat de unycorn
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

si eu am iesit pe la saliste

(am parcurs transalpina in sens invers decat vrei tu)

 

poti face stanga la saliste pe 106E (e portiunea aia unde se reduce la 50km/h si sunt benzinariile alea pentru tiruri) si treci prin poiana sibiului

drumul e mai excitant decat prin miercurea sibiului.

 

in rest daca ai vreme buna, peisajul o sa fie de vis pana ajungi pe soseaua sebes-obarsie, ceva de genul cheia times ten.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...