Sari la conținut

Honda cr 250


LaurAlex
 Share

Postări Recomandate

Salut, as vrea sa imi cumpar un Honda cr 250 in 2T 60cp din 97 si as vrea sa stiu mai multe despre motoarele in 2T deoarece nu am avut niciodata unul si nu prea stiu cum e.. eu vreau sa il folosesc doar plimbari pe padure sau deal, stiu doar ca trebuie facut amestec in rest nimic, si am mai auzit ca la nu stiu cate ore de functionare trebuie schimbat pistonul.. nu stiu daca e adevarat dar astept niste raspunsuri..ms

post-79190-0-79655400-1380299804_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Durata de viata este mult mai mica in cazul unui motor 2T fata de 4T dar intradevar intretinerea este mai ieftina. In cazul 2T amestecul de benzina cu ulei il faci tu sau are rezervor separat de ulei de unde se alimenteaza el, personal tot timpul am preferat sa renunt la rezervorul de ulei respectiv la pompa aia de ulei cu pinion de plastic si faceam personal amestecul in canistre si dupa alimentam si mergeam linistit. Ceva concludent despre acest model nu stiu sa iti zic pt ca nu am avut dar sper ca te-am ajutat cu un minim de generalitati despre 2T.

Editat de Error1132
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

si cu pistonul cum sta treaba? trebuie schimbat la un interval de timp sau cum?

da..se schimba ca sacul la aspirator...:))se schimba cand se uzeaza...nu e din plastilina...te tine mult si bine daca faci amestec potrivit cu ulei de calitate etc...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

si aproximativ cat tine..? eu vreau sa il folosesc doar la plimbari prin padure si pe dealuri.. nu la competitii si hard enduro

Depinde de cum il folosesti, calitatea setului, conteaza f mult uleiul de amestec folosit(ATENTIE nu tot ce e scump este neaparat si bun) si de multi alti termeni, cum am zis 2T tine mai putin dar e mai ieftin de intretinut. Daca mergi normal fara sa urci pe rosu cand schimbi vitezele, in mare sa il folosesti normal ar trebui sa tina destul de mult, bineinteles depinde si de cat de des il folosesti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

si cam la ce consum sa ma astept din partea lui? :))

Eu unul nu as sti sa iti zic, cum am zis mai sus, nu am avut modelul, oricum consumul la astea ca si durata de viata este calculat in ore, nu te astepta la un consum prea mic, este un motor de turatie in 2 timpi totusi.

 

P.S. Mai multe detalii poti cere prin PM userilor care detin asemenea modele sau ceva asemanator. Have fun daca ti-l procuri!

Editat de Error1132
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ba baiete tu esti paranoic...deja intrebi ca un copil...da aia ce e?da asta ce e?da de ce?da de ce?...da cand?da cum?nu vrei s aiti spuna exact la ce ora in care zi ti se va termina pistonul....?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

motoarele de cross au un numar de ore de functionare la care producatorul recomanda sa schimbi anumite elemente. Nu vorbim despre compresie, importanta aici este oboseala materialului. Depasirea intervalelor de intretinere vine cu riscul de a avea ceedari de material si nevoie de reparatii mult mai costisitoare. (biela stramba, cilindru zgariat, etc). Motorul este construit sa fie usor, nu sa tina o viata. (exista motoare in 2 t cu durata de viata extrem de mare - vezi cele de pe sovietice sau de pe auto - dar alea au alt regim de functionare si alt scop)

Un motor in 2t pe un utilaj de competitie consuma mult pentru ca scopul lui e sa scoata maximum de putere, nu randament. Cu un cross se cam merge blana.

Intervale de intretinere gasesti in manualul fiecarui model.

Daca vrei doar sa te plimbi lasa crosurile si cauta un enduro - alte rapoarte in cutie, au si o urma de far pt ca se mai lasa seara din cand in cand, livreaza puterea altfel, ambreiajul permite sa mergi si patinat, rezervorul e mai mare, etc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...