Sari la conținut

finisare supfrafata fibra de sticla


dark_lord86
 Share

Postări Recomandate

Au... uite de asta ziceam eu pe alt topic, ca e diferenta intre tesatura industriala, de se foloseste la barci, butoaie si alte cele... si cea fina, stratimat, care se foloseste la piese care trebuie sa arate bine.

Ia-ti o cutie de chit de fibra (cam 20 lei cutia mica), un spaclu de plastic pt chit (eventual 2, unul mai subtire si unul mai lat), smirgheluieste toata zona pe care o sa lucrezi, spala, degreseaza si da-i un strat de chit subtire, cat sa acopere imperfectiunile. Cand s-a uscat, il finisezi la mana cu smirghel de granulatii diferite (cat de fin poti la final, cu cat e mai fin, cu atat iese mai bine). Poarta 2 perechi de manusi chirurgicale cand smirgheluiesti fibra si lucreaza in aer liber, eventual cu o masca, pt ca se face praf. Smirgheluirea finala fa-o cu smirghel hidro, cu apa.

Asta e cea mai ieftina varianta. Daca vrei sa si vopsesti... un spray de 25 lei si aia e.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Gasesti si la magazine de piese si accesorii auto, si in magazine gen Bricostore, Praktiker, Dedeman... si chiar si in Carrefour, Cora etc, la sectiunea auto. E imposibil sa nu gasesti undeva.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Spritchit. dai cateva maini bune, iei la frecat cu smirghel si o iasa cat de cat ok, dar tot vor mai fi niste gaurele. Dai pe spate si o vopsea neagra la spray si asta e.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

polydis vand si la cantitati mai mici. oricum nu inteleg de ce te complici cu gelcoat si alte minuni, cand o cutie de chit de fibra e 20-30 lei si o gasesti peste tot.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mai ieftin de 20 lei nu cred ca e decat ipsosul de modelaj :)) chitul de fibra e mai rezistent si mai aderent decat chitul de finisaj... de asta l-am si recomandat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sorry, tu chiar te plictisesti ingrozitor. In loc sa-ti iei un cauciuc mai bun, niste placutze de frina mai performante, o revizie generala la suspensii, tu o arzi cu spoiala. Pai, daca te uiti la partea interioara a carenei in timp ce mergi, ai sanse sa o dai rapid in gard.



Oricum, nu strica sa ai kitul de reparatie pt fibra de sticla, ai sa ai nevoie de el cind o sa spargi carenele.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

fara nici o suparare iti zic ca vorbesti de pe dealuri.

motocicleta a intrat in revizie generala, si urmeaza furci, rulmenti roti, rulmenti jug. daca gasesc un mecanic priceput in apropiere fac si jocul termic la supape.

si daca tot sunt cu motocicleta demontata, de ce sa nu lucrez si la partile estetice care nu imi plac?

pana acum am facut servisarea la etrieri, la rezervor (curatat pompa benzina, rezervor prin electroliza)

 

tu probabil ai cauciuc de 1000 lei pe spate si umblii cu vopseaua corojita.



JAGI, multumesc la fel! cel putin a tale is mai mari si mai costisitoare ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...