Sari la conținut

Sighisoara, 2 zile


northern_freyja
 Share

Postări Recomandate

Cum am vazut ca e cam multa tristete pe aici, n-a mai aparut niciun topic de ieseala si teoretic mai avem putin timp de motociclit ("gurile rele" de la TV zic ca dupa 20 noiembrie vine iarna...), m-am gandit sa propun o ultima iesire mai lunga pentru cei care inca nu si-au bagat mobrele la iernat.

 

Propunerea initiala ar fi Sighisoara, mi-e dor de locul asta... 2 zile dus-intors ca sa avem timp si de o plimbare prin Cetate si sa mergem pe lumina, mai ales ca se intuneca mai devreme. Nu e batut in cuie, putem merge si la Sibiu (sau... Cluj? - mai pe fuga), dar cred ca as prefera Sighisoara. Sa vedem cum e vremea si cum se mai schimba prognoza pe Accuweather, nu stiu daca pot weekendul asta deocamdata dar sigur weekendul viitor (sau o zi de weekend + o zi libera daca nu ne ajuta vremea de un weekend full).

 

In functie de numarul de doritori si de disponibilitate stabilim mai exact cand/cum. Nu-mi fac mari iluzii, dintre prietenii/cunostintele mele foarte putini mai merg si daca Niko abia a reusit sa stranga cativa oameni weekendul trecut... :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai nu pot sa-l iau ca model, el e barbat si eu femeie. :)

 

Ma refeream la faptul ca in perioada asta deja nu prea mai merge lumea, si daca Niko, care organizeaza de obicei iesiri mari, nu a reusit sa stranga multe motoare... e de rau. :)

 

So... anyone? :)

Editat de northern_freyja
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Fix din primul post :)

 

Ma alatur si eu la plimbarea cu...Trenul.

Asa e primul/primii ani, te-ai plimba si pe zapada.

Asta pana dai de un petec de gheata ascuns care-ti zdruncina motorul si...motorasul.

 

Incearca mai bine o Vama, o Bulgaria, macar acolo e mai cald. Noi am dar o fuga pana in Vama acum 4 ani de 1 Dec si a iesit super misto, plaja curata, goala, accesibila cu mobra.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nuuu, eu ziceam ca posibilitatea de a gasi doritori scade considerabil pentru ca deja e mai rece si merge mai putina lume cu motorul. :)

 

Pai... la mare am fost, in Bulgaria am fost si mai merg, de TF/TA nu am gume ca e frig... Sighisoara! :D

Editat de northern_freyja
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Weekendul viitor , nu e sigur ca va mai fii vremea intocmai ca acum. Daca totusi iesiti,bineinteles ca o sa urmaresc topicul, ma alatur , sau mai bine scris va intampin pe drum prin Predeal sau Sinaia, , eu fiind din Sighisoara, iar la intoarcere, deasemenea pot sa va insotesc pe aceeasi portiune de drum,, fiindca intr-adevar este un traseu placut , cu sosea buna .. :hug:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator little wayne

De 3 ani vreau sa ajung la Sighisoara Si Hunedoara,nu am reusit nici anul asta.

De fiecare data a intervenit cate ceva si nu am mai reusit sa plec.Am ajuns anul asta la Sibiu de 2 ori,insa mai departe nu am avut timp sa merg

Nu cred ca mai e vreme de parcurs atatia amar de km,daca nu am confort termic ok, imi piere cheful de iesit cu mobra

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai si eu as vrea sa ajung pe la Sighisoara din acelasi motiv, n-am mai fost de 2 ani. La Sibiu nu mai zic... Pana la Sighisoara sunt vreo 300 km, de facut intr-o zi, plimbare prin Cetate si retur a doua zi, ti se pare mult? :)

 

Mai e vreme de plimbari, daca te imbraci bine. Azi am fost spre Siriu si am deturnat spre Vulcanii Noroiosi. Cam 400 km. Am inghetat ca dracu' pe A3 cu un singur pulover, uitasem si sa inchid aerisirile la geaca. :D Spre Valeni cadea cerul pe noi si am zis ca ploua. Dupa Valeni a iesit soarele, o zi superba si a tinut-o asa pana seara. Ne-am dat pe niste drumuri mai putin umblate si am oprit la Vulcanii Noroiosi unde am si mancat (not impressed). Am intrat si am facut 2-3 poze fix cand apunea soarele in noroaie si ne-am intors pe noapte acasa, pe drumul prin Urziceni. Am inghetat iar ca naiba pana mi-am pus si al doilea pulover pe sub jacheta touring cu mesada, aveam pantaloni touring, colanti, cagula anti-vant. Mai lipseau manerele incalzite. Aaa, si parbrizul, m-am "bucurat" de vant in toata splendoarea lui. :( Per total a fost o zi reusita.

 

Maine Veliko and beyond. Si weekendul viitor poate Sighisoara. Inca putin si vine iarna...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am vazut topicul, vad ca se strang ceva oameni dar nu cred ca ne intersectam, voi plecati mai tarziu. La mine la 9 se invarte roata. :)

 

Nu degeaba "northern_freyja", nu imi plac plimbarile cand aerul si asfaltul sunt incinse, pe frig merge. Azi era aderenta destul de buna, daca cauciucurile sunt calde nu e problema.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator little wayne

nu bre' io veau sa imi vad surorile moteriste cum socializeaza.....atata tot.de ce drak vrei sa mergi la veliko dupa 2 saptamanii? mai bine baga mare pana in grecia (precum achim)sa te simti implinita

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dupa 2 saptamani (nu era "Dupa 20 de ani?" :bounce: )? Cred ca ma confunzi... nu cu mine te-ai intalnit acum 2 saptamani in Veliko. :crack:

 

Alooo, domnu', acum imi faci si traseu? Aveam un inel pe deget si nu m-am prins? Daca faci tu cinste cu benzina merg si la Nordkapp. Cu escala in Grecia la intoarcere. Sezonul asta, pana da zapada. :crack:

Editat de northern_freyja
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator little wayne

pai...nu ai fost de curand cu niculae si altii la veliko?...nu am retinut cand...stai fata linistita.nu ma speria cu subiectul saiba ca ma sperii repede si fug.ideea in care ti am spus sa mergi in grecia.e dupa ce am citit cat de insetata esti dupa iesiri la ture mai lungi....ce naiba fac si eu o gluma nevinovata iar tu dai in paranoia

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si aia era o gluma bre, offf... greu. :P

 

Pai te-am speriat azi ca sa fugi maine mai cu spor pe drumurile patriei, cine stie, poate depasesti Ruse si ajungi mai departe. :crack:

 

Setea asta nu trece cu una cu doua... dar undeva spre 1000 km pe weekend o mai astampara un pic. Mi-am luat liber si cate o zi din timpul saptamanii cat am putut. Recuperez acum in forta toate weekendurile in care a trebuit sa rezolv alte treburi, in care motocicleta a fost defecta si nu ma incumetam prea departe sa nu raman cu ea in drum sau mai rau... De cand merge ceas (multumiri baietilor de la GRG), se hraneste cu kilometri. Iar touring-ul, nah... e dorinta posesoarei, inca de la inceput. :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...