Sari la conținut

Incepator. Ce motocicleta imi recomandati?


Postări Recomandate

Ia-ti de 600, nu-ti lua mai mica....si eu anul asta am facut carnetul in septembrie...initial mi-am luat un Suzuki Bandit de 600 cm3 dar l-am vandut si mi-am luat o Honda CBR de 600...daca esti constient si ai condus masina mult ( ai experienta cu traficul) sfatul meu e sa nu iti iei mai mica...

Da, da-i tu sfaturi ca ai experienta multa.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ia-ti de 600, nu-ti lua mai mica....si eu anul asta am facut carnetul in septembrie...initial mi-am luat un Suzuki Bandit de 600 cm3 dar l-am vandut si mi-am luat o Honda CBR de 600...daca esti constient si ai condus masina mult ( ai experienta cu traficul) sfatul meu e sa nu iti iei mai mica...

Deci tu ai depasit capacitatile Banditului dupa cat? O luna? Moaaaaaaa :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca vrei musai 125cc, Honda Varadero 125 este o varianta buna.

 

De ce sa-ti iei un 125? Inveti sa mergi pe doua roti, pe o mobra usoara si iertatoare fara prea multe riscuri.

 

De ce sa NU iti iei 125? Din motive financiare. Daca o sa-ti placa pe doua roti in scurt timp o sa simti nevoia unui motor mai mare, de 600 de exemplu. Intr-o mobra second de cele mai multe ori este nevoie sa bagi bani in consumabile. Banii care i-ai dat pe motorul de 125 sunt sanse mari sa nu tii mai scoti la vanzare.

 

Poti sa iti iei o mobra de 600 cu limitare. inveti sa mergi cu ea si cand consideri ca o stapanesti si simti nevoia de mai multi CP, scoti limitarea.

 

Nu zic ca ar fi cel mai bine cum zic eu asa dar vobesc din proprie experienta. Am urcat pe un 125 dupa o pauza de 10 ani. Am si facut si un accident mic si m-am invatat minte sa merg mai prudent. Am vandut mobra de 125 am pierdut multi bani si prin reparatii necesare si la vanzare. Banii de pe 125 mai bine ii bagam intr-un 600 din start dar totusi mi-ar fi fost mult mai greu sa ma obisnuiesc cu mobra de 200kg+ ca incepator fata de una de 125 kg cat avea aia de 125 Alegerea este a ta . :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mergi la scoala, incearca mai multe modele. Poate nu o sa te descuri deloc cu un SS. Arata bine, dar sunt greu de controlat in trafic. Astfel de topicuri gasesti cu zecile pe aici. Ia la citit avantaje si dezavantaje pentru fiecare stil si vezi unde te regasesti. Succes la motocitit :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ma incred in spusele celor mai multi de pe aici. Intr-adevar observ ca parerea veteranilor exclude achizita unui motor mic. Din ceea ce am mai citit am constatat ca un motor mic exemplu Aprilia 125, si altele de genul se lauda cu un consum de 6-7% ceea ce mi se pare enorm pentru clasa lor, viata scurta a moturului, etc. Inca nu sunt decis asupra tipul de motocicleta pe care il voi alege, dar cu siguranta un criteriu important pe langa cel al fiabilitatii va fi cel optic. Imi place SS iar daca nu am sa ma simt ok pe unul de genul cu siguranta am sa aleg ceva similar. De exemplu nu ma vad pe un chopper. motocicleta pe care o voi cumpara, cu siguranta nu o voi alege din fite, sau pentru a impresiona pe altii cum am mai auzit. Vreau sa imi placa, cum spunea CostinR6 sa ma descurc cu ea. Din lecturarea de pana acum cred ca voi alege un motor cuprins in 300-600cmc. Daca ar fi sa sfatuiti impartial si nefiind influenati de ce conduceti, ce marca considerati ok, raportul pret calitate, sunt interesat si de o intretinere mica, tinand cont ca motocicleta va fi pentru oras dar nu va substitui masina(cel putin pentru moment) si agrement in weekend, distante gen max 30-40 km. Ca si popularitate am vazut ca Honda, Suzuki, Yamaha si Kawasaki sunt pe primele locuri.

Multumesc pentru sfaturi

PS. M-am scris la scoala de soferi, primul curs in ianuarie:P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...