Sari la conținut

Vand MZ RT 125/2 1958


george-bogdan
 Share

Postări Recomandate

MZ din 1958 de vanzare.

L-am recuperat acum 4-5 ani , l-am curatat de rugina, l-am completat cu piesele lipsa, si am obtinut actele.

Acum mai trebuie facuta instalatia electrica. Cutia "neagra" specifica exista, la fel ca majoritatea pieselor lipsa din poze.

Acte: exista talon vechi, contract de la persoana din talon catre mine si fiscal de la respectivuldin 2010. Am incercat sa il impun la financiar in 2010 dar , deoarece nu exista carte de identitate, nu au acceptat. Am hartie de la fisc in acest sens.

Seriile toate corespund si sunt cele corecte, nemasluite.

Pret 400 euro. Se va ridica din Otopeni.

P.S. In poza atasata se prezinta motocicleta in garajul fostului proprietar, undeva in 2007, inainte de demontare si revopsire.

 

mz_rt_

tn_a47047b50b78a5d8aa5452aa0dee473b.jpg tn_d32f1a836c73e528a3f0a6def3404e7a.jpg tn_6ca0389dbe44a018000b1b95716b8248.jpg tn_af7eb945a643b334afed0fd35e9a7f2a.jpg tn_cd44810c08dceefb857cdcc5c0207768.jpg tn_3b259af5a32c201fa75036efff707efe.jpg tn_9d82c519340bac9667903645b9ba288f.jpg

post-33820-0-74161000-1387274301_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

BUTUCI...da, anal fabetule! :nono:

http://dexonline.ro/definitie/butuc

Multumesc dom'profesor :-L Doar ca ma cam intreb : chiar eu sunt in top?!?!?!?! Eu zic ca sunt si mai exagerati ca mine,dar fiecare vede ce vrea

Editat de emy15
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Imi cer scuze de offtopic:

Da...esti in top...fara exagerare, si ti-au mai spus-o si altii (daca vrei sa-ti amintesc, o pot face, posturile exista!).

Esti unul dintre cei mai tineri de pe-aici, care ar trebui sa aiba ca si prioritate invatatura, eventual cum se scrie, cum se exprima (mai citeste si tu niste almanahe!!!), cum se adreseaza cuiva si cum i se raspunde (aia sapte ani de-acasa nu se vad deloc la tine, crede-ma!), si abia dupa aceea probleme legate de lumea moto. Habar n-ai ce-s aia Volti, dar tu vrei sa vezi incarcarea la motocicleta, habar n-ai ce-i ala Amper, dar vrei sa ai baterie puternica...si multe altele...

Vrei posturi neaparat, multe, nu conteaza calitatea lor si continutul, vrei sa fii luat in seama, dai sfaturi...dar in schimb tu esti zero...zero barat! Mai nou vad ca sfatuiesti si pe cei cu MZ-uri, probabil esti vreun mezerias! :crack:

Scuze inca o data pentru offtopic!

Ontopic:

Faina jucaria, tatal meu a avut una nou-nouta, prin 1961...care din pacate a ajuns la fier vechi (primele trei poze din attach reprezinta fiara, calarita de mine, bebelac in virsta de citeva luni).

Spor la vinzare!

post-2215-0-21288500-1387283150_thumb.jpg

Editat de ivan pedala
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Facem un pact.De fiecare data cand gresesc,ma corectezi( stai linistit,nu iti dau de treaba) In timp de 1,2,3 sapt.Dar in acest timp te mai uiti si dupa alti,si la urma zici tu daca eu is primu.Iti arat ca nu ai dreptate.Iar la faza cu "mezeriasu" mi-am zis punctul de vedere(care defapt asa e;daca nu e asa care cunoste poate sa ma corecteze ,dar nu are cum).Aici chiar cu tot respectul,trebuie sa te contrazic.ESTE UN MZ RT 125/2

Imi cer scuze de offtopic:

Da...esti in top...fara exagerare, si ti-au mai spus-o si altii (daca vrei sa-ti amintesc, o pot face, posturile exista!).

Esti unul dintre cei mai tineri de pe-aici, care ar trebui sa aiba ca si prioritate invatatura, eventual cum se scrie, cum se exprima (mai citeste si tu niste almanahe!!!), cum se adreseaza cuiva si cum i se raspunde (aia sapte ani de-acasa nu se vad deloc la tine, crede-ma!), si abia dupa aceea probleme legate de lumea moto. Habar n-ai ce-s aia Volti, dar tu vrei sa vezi incarcarea la motocicleta, habar n-ai ce-i ala Amper, dar vrei sa ai baterie puternica...si multe altele...

Vrei posturi neaparat, multe, nu conteaza calitatea lor si continutul, vrei sa fii luat in seama, dai sfaturi...dar in schimb tu esti zero...zero barat! Mai nou vad ca sfatuiesti si pe cei cu MZ-uri, probabil esti vreun mezerias! :crack:

Scuze inca o data pentru offtopic!

Ontopic:

Faina jucaria, tatal meu a avut una nou-nouta, prin 1961...care din pacate a ajuns la fier vechi (primele trei poze din attach reprezinta fiara, calarita de mine, bebelac in virsta de citeva luni).

Spor la vinzare!

Editat de emy15
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Facem un pact.De fiecare data cand gresesc,ma corectezi( stai linistit,nu iti dau de treaba) In timp de 1,2,3 sapt.Dar in acest timp te mai uiti si dupa alti,si la urma zici tu daca eu is primu.Iti arat ca nu ai dreptate.Iar la faza cu "mezeriasu" mi-am zis punctul de vedere(care defapt asa e;daca nu e asa care cunoste poate sa ma corecteze ,dar nu are cum).Aici chiar cu tot respectul,trebuie sa te contrazic.ESTE UN MZ RT 125/2

man, mz-ul e 125/2, in prima ta postare ai scris 125/3, acum scrii ca 125/2, asta inseamna ca nu contrazici pe nimeni, chiar le dai dreptate, (in mai multe privinte),

 

numa bine!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Este Mz rt 125/3....

 

 

....ESTE UN MZ RT 125/2

Deci, de care e? Că eu nu-mi dau seama numai din afirmațiile astea două!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

man, mz-ul e 125/2, in prima ta postare ai scris 125/3, acum scrii ca 125/2, asta inseamna ca nu contrazici pe nimeni, chiar le dai dreptate, (in mai multe privinte),

 

numa bine!

Scuze,Greseala de tipar.Am vrut sa scriu 125/2

 

Deci, de care e? Că eu nu-mi dau seama numai din afirmațiile astea două!

Greseala mea :P

 

In prima poza este un butuc de Mz rt 125/3 iar in a 2-ua un butuc de 125/2.

post-74087-0-32835000-1387286583_thumb.jpg

post-74087-0-68856300-1387286583_thumb.jpg

Editat de emy15
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Facem un pact. De fiecare data cand gresesc, ma corectezi corectati (stai stati linistit, nu iti va dau de treaba). In timp de 1,2,3 sapt. Dar in acest timp te va mai uiti uitati si dupa altii si la urma zici tu ziceti dvs. daca eu is primul. Iti Va arat ca nu ai aveti dreptate. Iar la faza cu "mezeriasul" mi-am zis punctul de vedere (care de fapt asa e: daca nu e asa, care cunoste, poate sa ma corecteze, dar nu are cum). Aici chiar cu tot respectul, trebuie sa te va contrazic. ESTE UN MZ RT 125/2.

Ti-am facut citeva corecturi...putine, ca am si altceva de facut, decit sa te invat ce-ar fi trebuit ca tu deja sa stii, fiindca ai trecut prin citeva clase, presupun! Urmareste atent inclusiv spatiile, punctuatia, folosirea alor doi "i"...etc. Iar dupa altii nu ma uit, fiindca tu esti singurul cu mucii la nas care in loc sa tohoceasca o carte, lalaie pe un forum paralel cu el. Locul tau nu-i aici...scolarii (mai ales aia prosti) au alte forumuri pe care trebuie sa le frecventeze!

In ceea ce priveste modelul MZ-ului din topic, componentele lui...etc, nu m-am bagat, nu am contrazis pe nimeni, nici macar pe tine...fiindca nu ma pasioneaza.

Chiar, ca pentru mine, ce model este pina la urma exemplarul expus la vinzare?! :-L

Nu mai vreau raspunsuri de la @nalfabetul de mai sus!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu v-am lasat.Ca deja vad ca uni o luati pe araturi. :angry2: :angry2: :angry2:



@cicloburu -- nu despre tine e vorba



man, te depaseste situatia! renunta!

 

numa bine!

Cat despre tine,nu cred ca tu stii mai multe.Fara suparare,cu toate ca am 16 ani,la Mz 125 o poti lasa mai usor



Ti-am facut citeva corecturi...putine, ca am si altceva de facut, decit sa te invat ce-ar fi trebuit ca tu deja sa stii, fiindca ai trecut prin citeva clase, presupun! Urmareste atent inclusiv spatiile, punctuatia, folosirea alor doi "i"...etc. Iar dupa altii nu ma uit, fiindca tu esti singurul cu mucii la nas care in loc sa tohoceasca o carte, lalaie pe un forum paralel cu el. Locul tau nu-i aici...scolarii (mai ales aia prosti) au alte forumuri pe care trebuie sa le frecventeze!

In ceea ce priveste modelul MZ-ului din topic, componentele lui...etc, nu m-am bagat, nu am contrazis pe nimeni, nici macar pe tine...fiindca nu ma pasioneaza.

Chiar, ca pentru mine, ce model este pina la urma exemplarul expus la vinzare?!

Nu mai vreau raspunsuri de la @nalfabetul de mai sus!

Asta stiu.Nu poti spune ca gresesc.Cu toti mai scapam cate o litera sau mancam(din graba,sau alte treburi).Asta nu presupune ca nu stiu limba romana



Oricum.Activitatea mea pe acest topic de acum este ZERO ,orice ati zice

Editat de emy15
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asta stiu. Nu poti puteti spune ca gresesc.Cu toti totii mai scapam cate o litera sau mancam (din graba sau alte treburi). Asta nu presupune ca nu stiu limba romana.

Oricum. Activitatea mea pe acest topic forum de acum este ZERO, orice ati zice.

Garantat nu stii aproape nimic despre limba romana si gramatica ei, ti-o spune unu' care te-am citit din 19 martie a.c. de cind te-ai lansat pe acest forum la vinatoare de posturi. Esti, asa cum spui, un ZERO...si daca o sa continui asa, asta vei ramine! Poate doar putin barat!

Zic: "Doamne-ajuta!"

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Motorul , cadrul , cutia laterala,ghidonul, comenzile sunt de rt2.

Rotile , carburatorul este de rt3.

Desii, erau 2 modele de cercuri la mz rt. Cele de aluminiu erau de la Rt3, fabricare in 61. Cele metalice erau de dinainte de 61. Posibil corciuturi de rt2 cu rt3. Aici nu pot sa bag mana in foc.

 

 

Revenind la motoreta, e o baza buna,mici lipsuri dar si un pret decent.

Bafta vanzatorului ca e un om de cuvant ! Recomand

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Motorul , cadrul , cutia laterala,ghidonul, comenzile sunt de rt2.

Rotile , carburatorul este de rt3.

Desii, erau 2 modele de cercuri la mz rt. Cele de aluminiu erau de la Rt3, fabricare in 61. Cele metalice erau de dinainte de 61. Posibil corciuturi de rt2 cu rt3. Aici nu pot sa bag mana in foc.

:agree:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Va salut si va multumesc pentru aprecieri.

 

Referitor jante este adevarat ca rotile ei erau din otel cromat, dar erau puternic afectate de rugina asa ca le-am reciclat. "Butucii" erau insa de aluminiu, identici cu cei de pe aceste roti. Apropo, aceste roti le-am luat tot de pe un MZ RT 125/2, de la care inca mai am cadrul, iar seria difera la ultima cifra. La un MZ se termina seria in 3, la celalalt in 5. Nu stiu insa daca aceste roti cu cercuri de aluminiu au fost originale ale motoretei sau nu.

 

Probabil ca adevarul este undeva la mijloc, si trag concluzia ca ar fi vorba de un MZ RT 125/2,5 ....

Speram ca din cele 15 reply-uri sa fie si ceva oferte de cumparare, dar majoritatea sunt pe langa subiect.

Editat de george-bogdan
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...