Sari la conținut

Intrebare far cu H4


Vizitator Adrian
 Share

Postări Recomandate

Vizitator Adrian

am achizitionat un far rotund pt a converti mobra in naked.


Farul functioneaza cu bec H4.

Initial doream un far cu sticla galbena, dar cum sunt greu de gasit/scumpe /mici ca dimensiune, am achizitionat un far din asta simplu.cu sticla normala.

Pe spatele farului scrie ceva cu Stanley, posibil sa fie un far de CB750.

 

Vreau sa folosesc un H4 cu lumina galbena, de ceata.


A mai folosit / foloseste cineva becuri H4 de ceata in far? cum se comporta? cum lumineaza?

Nu sunt dispus sa sacrific prea mult din lumina/siguranta doar pt a fi hipster.

Pe net stiti ceva de-un magazin online cu mai multe tipuri de becuri/etc?

Oricum xenon nu voi pune pt ca e cam la polul opus de efectul pe care il vreau + ca sticla nu e clara, deci punerea unui xenon ar rezulta intr-o lumina imprastiata peste tot si as orbi pe toti noaptea, mi-as lua flash-uri chiar si amenda.

 

Becul galben / de ceata este perfect legal,din cate stiu (nu ca ar conta pt mine).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Adrian

Google ce zice?

 

google nu zice nimic.

 

ma interesa ceva RO, ca la majoritatea magazinelor vad doar gunoaie de HID sau LED, sau H4 simple (gen Osram, Philips vision bla bla)..

 

am gasit la un 'bisnitar' online, tuning plm, 28 ron becul de ceata H4

 

http://tuningcox.blogspot.ro/2012/01/becuri-de-ceata-gabene-h4-5560w-2faze.html

 

acu nu stiu cat de calitativ o fi, dar probabil o sa iau unu,sa vad ce si cum. 28 ron e o suma infima, sper sa nu se reflecte si in calitate..

 

Topicul l-am creat mai mult din curiozitate,ma gandeam ca poate au mai folosit si altii care si-au facut ceva naked/cafe racer, cu far galben sau cu lumina galbena...

Editat de Adrian
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Adrian

@JAGI: am vazut Narva, dar chiar nu stiam de ele. Bine ca mi-ai zis.

 

@ rylalex: recent mi s-a fu.tut xenonul pe farul stock RSV (aveam pe scurta, H7, 6000K). Primele semne le-a dat intr-o padure, noaptea, cand s-a intrerupt de cateva ori. Efectiv m-am ca.cat pe mine..

 

nu mai vreau sa aud de xenon pe mobra.... Or fi kituri bune,scumpe, dar n-am acu bani de ele. Vreau un bec halogen,clasic,simplu..


+ ca am mari dubii despre luminarea / dispersia aia 'foarte ok' pe farul cu striatii,sincer sa-ti spun..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai tu crezi ca e chiar asa simplu, adica deschisi un topic si gata iti iei halogen galben in plina moda a Xenoanelor ? - just kidding -

Referitor la dispersia luminii, eu prefer sa atrag atentia cu farul meu decat sa dea peste mine (e mai safety). Asta doar in cazul cand merg pe motocicleta, la masina am xenon cu lupe din 2010 si nu s-a ars nimic

Editat de rylalex
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Adrian

Nu e chiar asa deloc. Eu stiu cum e sa fii orbit de un bou care are xenon pe far cu striatii sau pe un far prost.

Cred ca orice bec as avea, voi fi vizibil. Daca farul meu disperseaza lumina intr-un mod eronat, il pot enerva sau chiar orbi pe fraierul de pe contrasens...


Daca pun un H4 din asta fog light sunt mai vizibil decat cu Xenon, ies in evidenta mult mai tare..

 


ce ar fi smecher, un bec cu LED (H4 cu LED) (dar solutia asta e scumpa,si tre sa mai gasesc loc sa dosesc si controllerul ala si ventilatorul ala mic...si mai bine pas...)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Adrian

Bec cu led in reflector proiectat cu halogen e degeaba. Osram au becuri galbene, dar sunt offroad, au 75 de W pe faza scurta deci neomologate pentru strada. Vezi astea: http://www.philips.co.uk/c/car-lamps/colorvision-h4-12-v-60-55-w-12342cvpys2/prd/?st=user&t=awards

in rest doar chinezarii de genul http://www.ebay.com/itm/H4-HB2-9003-Yellow-60W-55W-Xenon-Halogen-Headlight-wn1-Pu96-Bulb-High-Low-Beam-/111245770764

Daca orbesti fraierul de pe contrasens cu xenonu poate intra in tine, asa orbit. Si dupa aia iar injuram conservarii...

 

 

Cred ca incurci borcanele .... Nu sunt eu ala care a zis ca-si pune Xenon , eu am fost ala care am evidentiat pericolul de a avea Xenon pe far cu striatii ( Ryalex a scris mai mult ca el se simte mai bine ''vazut''/ ''observat'' cu xenon,chiar daca are bec cu striatii).

 

In alta ordine de idei, cel de 75W Osram, de care spuneai, nu ma intereseaza ca nu e omologat, ma intereseaza doar sa nu aiba acelasi efect nociv asupra participantilor la trafic. Adica ar fi ipocrit sa zic ca nu pun xenon, ca etc....si sa pun alt bec care face aceeasi chestie..

 

Deci asta lumineaza o idee mai puternic ca alea de 60W? sau are si o dispersie eronata de lumina?

Editat de Adrian
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Adrian

Am gasit aici, la un magazin, local, Philips urile ColorVision (yellow), faza de k.k.t e ca-s la set de 2 (120 ron)...si am nevoie doar de 1. + ca as vrea parca sa vad inainte de a cumpara, cum lumineaza unul, Oricum fiind de calitate, nu-mi fac griji la cat de bine vor lumina,ci doar daca ma va incanta nuanta lor (daca vor fi suficient de galbene) cred ca vor avea doar un tint (adica doar farul sa aiba un iz galbui/portocaliu).

 

 

Nu-s 100% ca e interzis prin lege sa ai bec de alta culoare. Oricum, ar fi hilar sa-mi iau amenda si pe faza asta, in timp ce sunt atatia oligofreni care merg cu faruri care orbesc....

Dar traim in RO si e foarte posibil,deci o sa incerc sa-mi minimalizez sansele de amenda inutila...

 

Mersi pt info.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Becurile cu halogen de la Philips sunt cea mai proasta gluma. De 2 ori mi-am luat teapa cu ele.

Cautam la vechiul Thundercat un bec mai puternic, exceptand xenonul din acelas motiv ca initiatorul si am ajuns sa cumpar din Carrefour un bec Philips Night Guide Blue Vision bla-bla ambalat, sigilat, care stralucea si era asezat ca un trofeu pe raftul ala. Avea un desen pe spatele cutiei in care iti arata cat de mare e diferenta intre becurile obisnuite si acel fenomen de Philips.

Era unul la 65 lei si inca unul la ~50. L-am luat pe cel la 50 si cu cea mai mare nerabdare l-am si montat pe motocicleta. Intr-adevar lumina era mai alba-albastruie, dar mai slaba decat becul original... dupa vreo cateva minute de mers s-a transformat din alb-albastrui si slab in galbui si slab... asa ca m-am dus sa-l cumpar pe ala la 65 lei care s-a dovedit la fel de prost.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In Carrefour sint cele mai multe produse no name impachetate in ambalaje de firme cunoscute. Incepind cu vinuri de firma facute din apa si coloranti si terminind cu becuri, scule electrice, ect.

Editat de JAGI
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am avut pe masina bec de far cu sticla galbena. Se vede ceva mai bine in ceata si atat.

Cred ca e mai indicat de atasat in doua proiectoare decat in (singurul) far al moto.

am achizitionat un far rotund pt a converti mobra in naked.


Farul functioneaza cu bec H4.

Initial doream un far cu sticla galbena, dar cum sunt greu de gasit/scumpe /mici ca dimensiune, am achizitionat un far din asta simplu.cu sticla normala.

Pe spatele farului scrie ceva cu Stanley, posibil sa fie un far de CB750.

 

Vreau sa folosesc un H4 cu lumina galbena, de ceata.


A mai folosit / foloseste cineva becuri H4 de ceata in far? cum se comporta? cum lumineaza?

Nu sunt dispus sa sacrific prea mult din lumina/siguranta doar pt a fi hipster.

Pe net stiti ceva de-un magazin online cu mai multe tipuri de becuri/etc?

Oricum xenon nu voi pune pt ca e cam la polul opus de efectul pe care il vreau + ca sticla nu e clara, deci punerea unui xenon ar rezulta intr-o lumina imprastiata peste tot si as orbi pe toti noaptea, mi-as lua flash-uri chiar si amenda.

 

Becul galben / de ceata este perfect legal,din cate stiu (nu ca ar conta pt mine).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...